Anasayfa Bölümler Alıntı Yazılar Adalet İçin Verilen Mücadeleler | Sayı 97

Adalet İçin Verilen Mücadeleler | Sayı 97

7 dakika ortalama okuma süresi
0
0

İnsanların ortaya koymuş olduğu beşerî ideolojiler her dönemde birçok adaletsizliğin yaşanmasına sebep olmuştur. Bunlardan biri de Amerika’da siyah ile beyaz arasında yaşanan ırkçılık olaylarıdır.

TOPLUMSAL PROTESTOLAR

Modern İnsan Haklar Hareketi uzun bir süreçten geçen toplumsal protesto tarihçesinin neticesi olarak ortaya çıktı. 1900-1950 yılları arasında, birçok Güney kentindeki sivil topluluk liderleri ırk ayrımını protesto ediyordu. Bu dönemin önde gelen sivil haklar örgütü olan Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) federal linç karşıtı yasalar için lobi yapmış ve mahkemelerde zorlayıcı ayrımcılık yasalarıyla ırkçılığa karşı mücadele etmiştir.

2. Dünya Savaşı’nın ardından ırk ayrımına son verme yönünde büyük bir baskı başladı. Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik, 50.000’den yarım milyon üyeye ulaştı. Güney eyaletleri dışında kalan ırk ayrımı duvarları çökmeye başladı. 1954’te Brown v. Eğitim Kurulunda, ABD Yüksek Mahkemesi anayasaya aykırı olan siyahlar ve beyazların ayrı okuduğu okulların birleştirilmesine karar verdi. Önde gelen vatandaşların da katıldığı Beyaz Vatandaş Konseylerinin tepkisi, Güney kentleri boyunca büyümeye başladı. Bütünleşmenin asla gerçekleşmeyeceğine yemin ettiler. Böyle bir atmosferde, Sivil Haklar Hareketinin toplumsal protestoları ortaya çıkmaya başladı.

MONTGOMERY OTOBÜS EYLEMİ

Aralık 1955’te Alabama’nın Montgomery kentinde ilk büyük protestolardan biri başladı. Siyah bir kadın olan Rosa Parks, kentin ayrışma yasalarının gerektirdiği şekilde otobüs koltuğunu beyaz bir yolcuya vermeyi reddetti. Sonrasında tutuklanarak hapsedildi. Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik, Montgomery’nin siyah siyasi ve dini liderlerini Parks’ın tutuklanmasını protesto eden bir günlük boykotu savunmaya çağırdı. Montgomery’deki siyahi sakinlerin yüzde 75’inden fazlası düzenli olarak halk otobüsü kullanıyordu. Ama boykot gününde, sadece sekiz siyahi halk otobüsünü kullandı.

Bir günlük boykotun başarısı siyahi liderlere uzun vadeli bir boykot düzenleme konusunda ilham verdi. Şehrin otobüslerinde ırkçılığın sona ermesini istediler. Bu talep karşılanıncaya kadar, siyahilar Montgomery’de otobüslere binmeyi reddedecekti. Boykotu Martin Luther King Jr. Adında genç bir Baptist bakan yönetiyordu. Siyahi çalışanların işlerine gidebilmeleri için sırasıyla araba imecesi düzenlendi. Birçokları gitmeleri gereken yere yayan olarak yürüdüler. Bir ay sonra, Montgomery’nin işletmeleri boykotun etkilerini hissetmeye başlamıştı. Bazı ırkçılar misilleme yaptı. Halka açık kaldırımda yürüyen siyahilar tutuklandı, siyahilerin 4 kilisesinde patlamalar oldu ve Marthin Luther King’in evi bombalandı.

Marthin Luther, sert muhalefete direnmek için boykotun şiddet içermeyen ve sivil itaatsizlik stratejisini tasarladı. Okuldayken, Henry David Thoreau’nun sivil itaatsizlik konusundaki yazıları Marting Luther’i derinden etkilemişti. Ancak King, Hindistan’ın Büyük Britanya’dan bağımsızlık mücadelesi sırasında şiddet içermeyen “silahı” olan Mahatma Gandhi’nin öğretilerini okuyana kadar Hıristiyanlıktaki “biri yanağına tokat atılırsa diğer yanağını da çevir” fikrinin sosyal eyleme uygulanılabileceğine inanmıyordu. King’in bazı sloganları şöyleydi; “Sadece protesto silahlarıyla yükselmeye karar verdik. Bu Amerika’nın en büyük şereflerinden biridir. Kimsenin seni onlardan nefret edecek kadar doldurmasına müsaade etme. Biz aşkın silahını kullanmalıyız.”

Montgomery Otobüs Eylemi 382 gün sürdü. ABD Yüksek Mahkemesinin kentin otobüslerinde ırk ayrımının anayasaya aykırı olduğuna karar vermesiyle sona erdi.

Adalet için verilen mücadeleyi anlatan yazının devamını gelecek sayımızda sizlerle paylaşmak üzere…

http://www.crf-usa.org/black-history-month/social-protests

 • TOPLUMUN KANAYAN YARASI: KADINA ŞİDDET | Sayı 101

  Sonsuz hamdler Allah Azze ve Celle’ye, salat ve selamların en güzeli ise O’nun kıymetli Ra…
 • ADALETİN KÜLÜ KALDI (MI)? | Sayı 101

  30 yıldır İslamî faaliyetler ile toplum nezdinde takdir toplayan Furkan Gönüllülerinin hay…
 • BİZİ DUYAN VAR MI? -3 | Sayı 101

  Acılar… Feryatlar… Gözyaşı… Ülke olarak hassas ve zor bir dönemin eşiğinden geçiyoruz. Ail…
 • ŞİDDET VE ÖFKE | Sayı 101

  Şiddet, kelime kökeni itibarıyla Arapçadır ve şedd kelimesinden gelmektedir. Bir hareketin…
 • Adalet Arıyoruz | Sayı 100

  Dünyada ve ülkemizde zulüm ve adaletsizlik giderek artıyor. Muhalif bir duruş sergileyenle…
 • Adı Furkan Olmak | Sayı 100

  Kullarına hakkı batıldan ayıran kitabını gönderen Allah’a hamd, ömrünü batıl nizam ve inan…
Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
Kategoriden Daha Fazla: Alıntı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Arka Kapak | Sayı 101

“ASIL SORGULANMASI GEREKEN BATI MEDENİYETİDİR! BATI MEDENİYETİ İNSANLARI BU HALE GETİRMİŞT…