Anasayfa Bölümler Ayet ve Hadisler Ayın Ayet ve Hadisleri (Sayı 42)

Ayın Ayet ve Hadisleri (Sayı 42)

8 dakika ortalama okuma süresi
0
0

فَلِذَلِكَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءهُمْ وَقُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن كِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَيْنَكُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَرَبُّكُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَكُمْ أَعْمَالُكُمْ لَا حُجَّةَ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ اللَّهُ يَجْمَعُ بَيْنَنَا وَإِلَيْهِ الْمَصِيرُ
“Şu halde, sen bundan dolayı davet et ve emrolunduğun gibi doğru bir istikamet tuttur. Onların heva, istek ve tutkularına uyma. Ve de ki: “Allah’ın indirdiği her kitaba inandım. Aranızda adaletli davranmakla emrolundum. Allah, bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz sizedir. Bizimle aranızda deliller getirerek tartışmaya gerek yoktur. Allah bizi bir araya getirip toplayacaktır. Dönüş O’nadır.”
Şûra Suresi, 15
وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ فَقَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ أَفَلَا تَتَّقُونَ
“Andolsun, biz Nuh’u kendi kavmine elçi olarak gönderdik. Böylece kavmine dedi ki: Ey Kavmim, Allah’a kulluk edin. Sizin O’nun dışında başka ilahınız yoktur, yine de sakınmayacak mısınız?”
Mü’minun Suresi, 23
وَجَعَلَهَا كَلِمَةً بَاقِيَةً فِي عَقِبِهِ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ
“Onun (İbrahim’in) bu tevhid sözünü, ardından geleceklere sürekli kalacak bir ilke olarak bıraktık ki, insanlar Rablerine dönsünler.”
Zuhruf Suresi, 28

Hadisler
Hz. Ali Radıyallahu Anh’dan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem kendisine hitaben şöyle buyurmuştur: “Ey Ali! Senin elinle bir kişinin hidayete ermesi, yeryüzünde bulunan ve güneşin üzerine doğduğu her şeyden daha hayırlıdır.”
Buhari
Ebu Hureyre Radıyallahu Anh’dan rivayetle, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: “Allah’tan korkan kişiden, her şey korkar. Allah’tan başkasından korkanı Allah-u Teâlâ her şeyden korkutur. En akıllınız, Allah’tan en çok korkanınız, emir ve yasaklarına en güzel şekilde riayet edeninizdir.”
Buhari
Muaz Radıyallahu Anh’dan rivayetle, Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: “İnsanları İslam’a davette ilk olarak çağırdığın şey Allah’tan başka hak ilah olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve Rasulü olduğuna iman etmeleri olsun.”
Müslim

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Ayet ve Hadisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Lgbt Hakkında Bilmediklerimiz | Sayı 103

Her ortamda sürekli gündemde tutulmaya çalışılan ve küresel odakların; müzik, sinema ve mo…