Anasayfa Anasayfa Bambu Tohumu ve 5 Yıllık Mücadelesi | Sayı 99

Bambu Tohumu ve 5 Yıllık Mücadelesi | Sayı 99

12 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, “Tefekkür gibi ibadet yoktur” buyuruyor. Yaratılmışlara ibret nazarıyla baktığımız zaman dersler çıkarabiliyoruz… Bu amaçla hazırladığımız tefekkür sayfamızla Allah Azze ve Celle’nin yarattıklarını tefekkür etmeye devam ediyoruz. Bu sayımızda, bambu ağacını ve sabır isteyen yetiştirme sürecini sizler için derledik. Yazımızda ayrıca, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin bambu bitkisinden yola çıkarak İslami Harekete dair tefekkürlük yorumuna da yer verdik…

                BAMBU AĞACI

                Japonya’da dürüstlüğün, Çin’de uzun ömrün, Hindistan’da dostluğun sembolü olan bambu, (bambusoideae), buğdaygiller (poaceae) familyasına ait, bazen birbirlerinden çok farklı görünen 1200 adet bitki türünden oluşan bir alt familyayı kapsayan bitkilere verilen genel addır.

                Hint kamışı olarak da bilinen bambu, dünya üzerinde en çok tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü; Asya’nın güneydoğusu, Hint ve Büyük Okyanus’taki adalarda yetişir. Kalın bir toprak altı gövdesinden dallanarak büyür. Gövdelerinin uzunluğu türüne göre 10 cm’den 40 metreye kadar değişir. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir.

                Şeritsi yaprakları, genç bitkilerde gövdeden, yaşlılardaysa dallardan çıkar. Bambu uzun ömürlü olduğu için 120 yıla kadar yaşayan türlerine rastlamak mümkündür. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir ya da daha seyrek olabilir.

                Bambular İki Ayrı Tipe Ayrılabilirler

                Birincisi; ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip, ince yapraklı fakat oldukça büyük çiçekler veren bambulardır. İkincisi ise; ot gibi büyüyen, boyları bir metreden fazla uzamayan ince zayıf türdür. Esneklikleri sayesinde kırılmaya müsait bir yapıları vardır.

                Bambu Ağaçlarının Büyüme Hızı

                Dünya’nın en hızlı büyüyen bitkisi rekorunu elinde bulunduran bambu günde 90 cm’ye kadar büyüyebilir. Fakat bambu tohumlarını ekip her gün suyunu ve her sene gübresini vermenizin ardından bitki ilk defa tam 5 yıl sonra filiz vererek toprağın üstüne çıkar. Bu sürede toprağı kazıp tohumların ne durumda olduğunu kontrol edemeden, tamamen risk alarak aynı işlemi tekrarlayacağınız sabırla dolu 5 yıl… Toprak üzerine çıkan bambular yaklaşık 6 ay içerisinde 27 metrelik boya ulaşan ağaçlara dönüşmekte ve kesildiğinde bile üretimleri bu hızla büyümeye devam etmektedir.

                Bambu ağacı 27 metre boyuna altı haftada mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bu sorunun cevabı tabi ki beş yıldır… Büyük bir sabırla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edemezdik.

                Çelik Bitki

                Bambu; güç, esneklik ve dayanıklılığı temsil eder. Doğa dostu olan bambu çabuk ve kolay büyümesinin yanı sıra zor kullanım koşullarına uygunluğu ile gittikçe daha popüler bir malzeme haline gelmiştir. Karakteristik özellikleri bakımından sert ağaç türleri ile benzerlikler taşımaktadır ve diğer ağaç türlerinden çok daha sağlam ve dayanıklıdır. Aynı kalınlıkta çeliğe göre bambu liflerinin gerilme direnci ya da diğer bir deyişle çekme mukavemeti daha yüksektir ve lifleri ıslandığı zaman kazandıkları kuvvet kuru hallerine göre %20 artar, en büyük rakibi kenevir lifleri tam aksine ıslandığında güç olarak zayıflamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı Güney Amerika’da bambuya çelik bitki de denmektedir.

                Bambu Ağacı 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’da atom bombasından sağ kalabilen tek ağaç olma özelliğini göstermiştir. Bu, bambunun ne kadar dayanıklı olduğunun da göstergesidir.

                Alparslan Kuytul Hocaefendi cezaevinden yapmış olduğu telefon görüşmesinde bambu ağacının sabır dolu yetişme sürecini şu şekilde yorumladı:

                Bambu ağacı ekildikten sonra beş sene sulanır ve gübre atılırmış. Buna rağmen ancak beş sene sonra filiz verirmiş. Bu aşamadan sonra altı hafta içinde 27 metreye, (9 katlı apartman yüksekliğine) ulaşır. Bu başarı tabi ki altı haftanın başarısı değil beş yılın başarısı… İnşallah biz de 35 yılın gayreti ve çilenin sonunda kısa sürede hızla büyüyeceğiz. Allah’ın dediği olacak.

                Bambu ağacını altı haftada 27 metre büyüten Allah, isterse bizi de büyütür. Onlar istedikleri kadar kendi planlarını yapsınlar bir de Allah’ın planı var. Türlü yollarla insanları susturmaya çalışanlar aslında hiçbir yere varamıyorlar sonuçta ve büyük değişimler böyle büyük olaylarla, büyük zulümlerle, büyük sabırlarla gerçekleşiyor.1

 1. www.youtube.com/watch?v=rQN-qrAX5uE&list=PLsSr5__tl­64Lmk4jfII7oXwkiZDZMXBKn&index=6
 • 28 ŞUBAT’LA İLGİLİ… | Sayı 94

  Alparslan Hoca 24 Ocak’ta hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edildikten sonra henüz 24 s…
 • ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR| Sayı 94

  30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na, Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gö…
 • 106. Sayımız Çıktı!

  “Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …
 • Röportaj | Sayı 105

  ONUN İÇİN NE DEDİLER? -4                 Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 a…
 • Dünya Haberler | Sayı 105

  DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…
 • TÜRKİYE HABERLER | Sayı 105

  TÜRKİYE’DE 2019 NASIL GEÇTİ?                 2020’ye adım atarken geriye dönüp baktığımızd…
 • Bolu Cezaevinden Son Ses Kaydı | Hocaefendi’den Mesaj

  Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Semra Kuytul Hocahanım ile gerçekleştirdi…
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 5 Aralık Mahkeme Savunması | Gündem

  22 ay boyunca haksız yere tutuklu yargılanan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi, 5 A…
Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

106. Sayımız Çıktı!

“Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …