Dünya Haberler | Sayı 104

13 dakika ortalama okuma süresi
0
0

İSLAM COĞRAFYASININ ÇOCUK ŞEHİTLERİ

Filistin ve Suriye’den gelen çocuk ölümlerine dair istatistikler vicdanları sızlattı. İslam coğrafyası sadece bu iki ülkede dahi on binlerce çocuk şehit verdi. İnsan hakları kuruluşları, İsrail güçlerinin, binlerce Filistinli çocuğu öldürdüğünü belgeledi. Filistin Enformasyon Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre Eylül 2000’de başlayan Aksa İntifadası’nın başlangıcından 2019 yılının Ekim ayının sonuna kadar geçen süre içinde 3000 çocuk İsrail güçleri tarafından öldürüldü, on binlerce çocuk yaralandı, 16.000 çocuk da tutuklandı. Filistin Esir Kulübü tarafından verilen son rakamlara göre hâlen zindanlarda 200 Filistinli çocuk esir bulunuyor. 2019 yılının başından bu yana İsrail güçleri 18 yaşından küçük 745 Filistinli çocuğu gözaltına aldı. Gözaltına alınan çocukların %95’i gözaltına alınmaları esnasında veya gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kalıyor. Suriye İnsan Hakları Ağı Suriye’deki iç savaşın mağdur ettiği çocukları ele alan bir rapor yayımladı. Raporda, savaşın başlamasından bu yana büyük kısmı Beşşar Esed rejimi ve destekçilerince olmak üzere en az 29.017 çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Ayrıca rejim güçlerine destek sağlayan Rusya’nın hava saldırılarında ise 1.928 çocuğun hayatını kaybettiği, 186 çocuğun ise rejimin kimyasal silah kurbanı olduğu belirtildi.

KARIŞAN İRAN SOKAKLARINA ABD DESTEĞİ

İran sokaklarındaki haraketlilik artmaya devam ediyor. İran’da benzin zammını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde yaklaşık 1000 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Ülke genelinde 1080 noktada gösteri düzenlendiği öne sürülürken İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) göre, Tebriz Üniversitesi kampüsünde toplanan yüzlerce öğrenci gösteri düzenleyerek benzin zammını protesto etti. İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 lira) çıkartılmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’da düzenlenen gösterilerde protestoculara 1,5 yıl önce yayımladığı “İran halkı hükümetlerinin 40 yıl süren zorbalığına ve suistimallerine karşı sessiz kalmıyor. Biz de sessiz kalmayacağız. İran halkına bir mesajım var: ABD sizi duyuyor, destekliyor ve sizinleyiz” destek mesajını hatırlatarak yine “İran halkına bir buçuk yıl önce söylediğim gibi ABD sizinle” dedi.

KİLİSE’DE CİNSEL İSTİSMAR

DW’de yer alan habere göre Alman Protestan Kilisesi’nin (EKD) Dresden kentindeki yıllık toplantısında konuşan Piskopos Kirsten Fehrs, ülke genelindeki vakaların incelenmesi sonucunda 770 cinsel istismar kurbanının tespit edildiğini duyurdu. Fehrs, istismara maruz bırakılanların çoğunun kiliselerin himayesinde bakılan çocuklar olduğunu belirtti. Piskopos, cinsel istismarın önlenmesi ve hesaplaşılması amacıyla gelecek yıl için ayrılan 1,3 milyon avroluk bütçenin 1 milyon avro artırılacağını söyledi. Cinsel istismara maruz bırakılan insanların sözcüsü Kerstin Claus ise Kilise’nin attığı adımların yetersiz olduğunu ifade etti. Claus, Almanya Protestan Kilisesi’nin cinsel istismarla mücadele etme konusunda uzun süre tereddüt yaşadığını ve çok geç kaldığını belirtti.

SEN MİSİN DOĞALGAZ ARAYAN!

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları uluslararası diplomaside gündem olmaya devam ediyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Yaptırımın gerekçesi olarak ise Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri gösterildi. Türkiye Yavuz sondaj gemisiyle çalışmalarını yürütürken, bu durum önce Kıbrıs Rum yönetiminin tepkilerine neden oldu. Ekim ayının başında bir açıklama yayınlayan Rumlar, Türkiye’nin yasa dışı bir adım attığını iddia etmiş ve Yavuz sondaj gemisinde çalışanları ‘uluslararası tutuklama kararı çıkarmakla’ tehdit etmişti. Açıklamada ayrıca “Türkiye’nin kıta sahanlığımız içerisindeki sondaj yapma niyetini şiddetle kınıyoruz” denilmişti. Bu açıklamadan sonra ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Yunanistan ziyaretinde de gündem Türkiye olmuştu. Türkiye’yi Pompeo’ya şikâyet eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Türkiye’nin son hamleleri Kıbrıs’ın egemenlik hakkının ihlalidir” ifadelerini kullanmıştı.

DÜNYA BU AY DA AYAKTAYDI

Dünya’nın birçok ülkesinde halk ayaklanması artarak devam etti. Whatsapp vergisi, benzine yapılan zamlar, seçimde hile, vergi fazlalığı, yolsuzluk ve eğitim hakkı gibi çeşitli sebeplerle sesini duyurmak isteyen vatandaşlar meydanlara döküldü. Kitlesel protestolara dönük müdahalelerde çok sayıda ölümler yaşandı. Güney Amerika’dan Asya’ya ve Ortadoğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada yer alan birçok ülke hükümet karşıtı protestolara sahne oldu. İran, Irak, Şili, Venezüella, Bolivya, Lübnan, Şili ve Fransa’da eylemler devam ederken Gürcistan da sokakları karışan ülkeler arasına girdi. Haziran 2019’da İçişleri Bakanının istifası sebebiyle protestolara şahit olan Gürcistan bu kez de hükümetin seçimlere dair verdiği sözleri tutmaması sebebiyle yapılan protestolara şahit oluyor. Seçimlerin nispi temsil sistemine göre yapılmasını öngören değişikliğe destek vermeyen iktidar partisini protesto eden binlerce kişi, parlamento binasını kuşatarak, erken seçim yapılmasını istedi.

SÜPER BELA’NIN SAVAŞ MALİYETİ

Yeni bir araştırmaya göre Amerikan vergi mükellefleri, ABD’nin 11 Eylül 2001 sonrasında Afganistan, Irak, Suriye ve Pakistan gibi Ortadoğu ve Asya ülkelerinde sürdürdüğü savaşlarda toplam 6.4 trilyon dolar harcadı. Bu rakam, federal hükümetin son bir yıllık (2019) mali harcamalarından 2 trilyon dolar fazla. Hazine Bakanlığı’na göre ABD hükümeti, 30 Eylül’de sona eren mali yılda 4.4 trilyon dolar harcadı. Brown Üniversitesi Watson Uluslararası ve Halkla İlişkiler Enstitüsü tarafından söz konusu savaşlara ilişkin yayınlanan yeni bir raporda, bu savaşlarda 801 binden fazla insanın doğrudan savaşmanın neticesinde öldüğü belirtildi. Bunlardan 335 binden fazlası sivildi. Yaşanan şiddet nedeniyle 21 milyon insan yerinden edildi. Rapor, Trump yönetiminin ABD askeri varlığını Suriye’den çekme kararı sonrasında hazırlandı. Geçtiğimiz yıl, Trump, ABD birliklerini Afganistan’dan geri çekip çekmeme konusunda benzer açıklamalarla gündeme geldi. Fakat sonrasında Afganistan’da kalmaya devam etme kararı aldı.

 • 28 ŞUBAT’LA İLGİLİ… | Sayı 94

  Alparslan Hoca 24 Ocak’ta hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edildikten sonra henüz 24 s…
 • ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR| Sayı 94

  30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na, Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gö…
 • 106. Sayımız Çıktı!

  “Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …
 • Röportaj | Sayı 105

  ONUN İÇİN NE DEDİLER? -4                 Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 a…
 • Dünya Haberler | Sayı 105

  DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…
 • TÜRKİYE HABERLER | Sayı 105

  TÜRKİYE’DE 2019 NASIL GEÇTİ?                 2020’ye adım atarken geriye dönüp baktığımızd…
 • Bolu Cezaevinden Son Ses Kaydı | Hocaefendi’den Mesaj

  Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Semra Kuytul Hocahanım ile gerçekleştirdi…
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 5 Aralık Mahkeme Savunması | Gündem

  22 ay boyunca haksız yere tutuklu yargılanan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi, 5 A…
Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Eğitim Problemleri- Seküler Eğitim ( Sayı 104 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Dünya Haberler | Sayı 105

DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…