Anasayfa Anasayfa FURKAN GÖNÜLLÜLERİ ENGELLEMELERE RAĞMEN YOLUNA DEVAM EDİYOR | Sayı 93

FURKAN GÖNÜLLÜLERİ ENGELLEMELERE RAĞMEN YOLUNA DEVAM EDİYOR | Sayı 93

31 dakika ortalama okuma süresi
0
0

1- ALPARSLAN HOCA’NIN ÖNCÜLÜĞÜNDE KARDEŞ AİLE PROJESİ

                Toplumun maddi manevi ihtiyaçlarını karşılamak için ömrü boyunca gayret sarf eden ve bu uğurda gereken her türlü fedakârlığı sonuna kadar yapan Alparslan Kuytul Hocaefendi, Suriye iç savaşının başladığı ilk yıllarda (2014) Suriye’den gelen ailelere sahip çıkarak ‘Kardeş Aile’ projesini başlatmıştı.  Furkan Gönüllüleri vakfın kapatılmasına rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin başlatmış olduğu bu hayırlı hizmeti Türkiye’nin her yerinde devam ettirmeye ve ihtiyaç sahibi binlerce ailenin yardımına koşmaya devam ediyor.

                2- FURKAN GÖNÜLLÜLERİNE ADIM ATMAK YASAK

                Bir yıldır hukuksuzca tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, 22 Ocak 2019 tarihli mahkemesine 40 gün kala “40 güne 40 soru” diyerek yargıya, yetkililere ve medyaya seslenmek ve yapılan haksızlığa farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya gelen ve açıklama yapmak isteyen Furkan Gönüllüleri bir engelle daha karşılaştı. Adana Atatürk Parkı’nda mikrofon kullanmadan, slogan atmadan küçük çaplı bir video çekimi yapılmak istendi. Ancak polisin engellemesi üzerine Furkan Gönüllülerinden bir kişi açıklamayı tek başına gerçekleştirdi.

                31.10.2018 tarihinde yaşanan başka bir olayda; Fırat Üniversitesi’nde öğrenim gören 14 öğrenci boyunlarında özgürlük simgeli atkıyla üniversitenin “Ünibike” programı kapsamında hizmete açılan bisikletleri sürmeleri sebebiyle gözaltına alınıp 6 saat sonra serbest bırakıldılar.

                Ankara Mamak’ta ikamet eden bir vatandaş, evinin balkonunda “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı bir branda açması ve brandayı çıkarmak istemediğini ifade etmesi üzerine polis memurları tarafından emniyete götürüldü. İki saat gözaltında kaldıktan sonra ifadesi alınarak serbest bırakılan vatandaşa evine astığı branda sebebiyle 320 TL idari para cezası kesildi.

                Diyarbakır’da sabah namazının ardından “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” ibareli atkılarla fotoğraf çekinen 9 vatandaş, terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. 10 saat gözaltında tutulan vatandaşlar serbest bırakıldı.

                Hatay’da 2 ay önce cuma namazı çıkışında halka lokum dağıtıp Alparslan Kuytul Hoca için dua isteyen iki vatandaş, lokum dağıtmaları sebebiyle Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince gözaltına alındı. 3 Kasım 2018 tarihinde lokum dağıttığı için terörle mücadele şubesine götürülen iki kişi 24 saat sonra serbest bırakıldı.

                Alparslan Hoca’nın Elazığlı sevenleri, 22 Ocak mahkemesine sayılı günler kala “Siyaset Değil Adalet” çağrısında bulunmak amacıyla “adalet bekleyişi” etkinliği düzenledi. Etkinlik esnasında canlı yayın yaparak seslerini duyurmak isteyenlere TEM müdahalede bulundu. Üzerinde “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı pankartlara el koyan terörle mücadele ekipleri, 17 kişiyi terörle mücadele şubesine götürdü. Yine Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde Adalet bekleyişi gerçekleştirenler gözaltına alındı. TEM tarafından alınan ve aralarında Semra Kuytul’un da bulunduğu 28 bayan ve erkek işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

                3- ALPARSLAN HOCANIN SEVENLERİ: ANLATMADIĞIMIZ KİMSE KALMAYACAK!

                Tevhid davasının savunucusu olarak tanınan Alparslan Hocanın sevenleri, Türkiye’nin dört bir yanında esnaf, memur ve halktan çeşitli kesimlerle bir araya gelerek Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin  ve Furkan Vakfı’nın tertemiz olduğunu her yerde herkese anlatmaya devam ediyor. Bulundukları şehirlerde kapı kapı, cadde cadde gezerek halkla buluşan Furkan Gönüllüleri, halkın Hocamıza karşı büyük bir ilgisinin ve teveccühünün olduğunu, atılan iftiralara asla inanmadığını söylediler.

                Bu amaçla Ali Rıza Demircan Hoca’ya, Yazar Abdullah Yıldız’a, TÜRKİSTANDER’e, Yeni Asya Vakfı’na ve İHH İnsani Yardım Vakfı’na ziyaret gerçekleştiren Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin talebeleri Alparslan Hoca ve Furkan Vakfı davasının son durumu hakkında bilgilendirme yaparak, Furkan Vakfı tanıtım broşürlerini verdiler.

                4- AVUKATLAR YANITLIYOR

                22 Ocak’ta görülecek olan “Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul” davası hakkında kamuoyunun merak ettiği soruları yanıtlayan Avukat Sabahattin Gümüş devletin resmî kurumlarınca yayımlanan belgeleri verdiği röportajda okudu ve bu belgelerin Alparslan Hoca’yı akladığını ifade etti. Avukat Âdem Tural ise yapılan bir röportajda asılsız iddialarla suçlanan Alparslan Hoca’nın son durumu ve yaklaşan mahkemeleri hakkında bilgi verdi. Aynı zamanda Avukat Âdem Tural’ın daha önceki açıklamasında dosyada yer alan bazı belgeleri aktarmasıyla Furkan vakfına ait sitelerin “siyasi” bir gerekçe ile kapatıldığı ortaya çıkmış oldu.

                Alparslan Hoca’yı cezaevinde ziyaret eden Avukat Sıdkı Zilan, “Böylesi değerli insanları dört duvar arasında tutmak adil değil” diyerek, Alparslan Kuytul Hocaefendi ile yaptığı görüşmenin faydalı geçtiğini belirtti.

                5- MİLLETİN MALINI ÇARÇUR ETTİLER!

                701 sayılı KHK ile haklı bir sebep olmaksızın kapatılan Furkan Derneklerinde ve Furkan Vakfı’na bağlı olduğu gerekçe gösterilerek mühürlenen temsilciliklerde bulunan demirbaş eşyalar, evlerin boşaltılması gerekliliği gerekçe gösterilerek satılmaya başlandı. Furkan Gönüllülerinden bu haksız durum karşısında “Bu eşyalar bizlerin paralarıyla hayırlı hizmetlerde kullanılmak üzere alındı. Furkan Vakfı davası henüz sonuçlanmadan eşyaların bu şekilde dağıtılmasını asla doğru bulmuyoruz. Milletin malını çarçur ettiler. Hakkımızı helal etmiyoruz” ifadeleriyle tepkiler geldi.

                6- HAKSIZ GÖZALTI MAĞDURLARI HAKLI ÇIKTI!

                24 Nisan’da Bolu’da Alparslan Kuytul Hocaefendi için lokum dağıtıp dua istemeleri ve üzerlerinde “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı stiker bulunması sebebiyle gözaltına alınıp 6 saat sonra serbest bırakılan 2’si erkek 11 bayan mağdur, haksız gözaltı için tazminat davası açmıştı. Gerçekleşen duruşmalarda Furkan Gönüllülerinin haksızlığa uğradığına karar verildi ve maliye hazinesi tarafından manevi tazminat ödendi. Furkan Gönüllüleri kazandıkları tazminatla tekrar lokum ve şeker dağıttı.

                7- 22 OCAK ÖNCESİ ALPARSLAN HOCA’NIN TALEBELERİNDEN SABAH NAMAZI BULUŞMALARI

                Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin talebe ve sevenleri; Adana’nın ve Türkiye’nin çeşitli camilerinde bir araya gelerek sabah namazını eda etmelerinin ardından tesbihat, zikir, sohbet ve dua ile etkinliklerine devam ettiler. Etkinliklerinin sonunda halka çorba dağıttılar.

                8- ALPARSLAN HOCA’YA DESTEK ETKİNLİĞİ HAKKINDA SAVCILIK KARARI!

                Alparslan Hoca’nın Elazığlı birkaç seveninin bir mesire alanında yaptıkları destek etkinliğine, sosyal medya paylaşımları delil gösterilerek soruşturma açılmasının ardından Savcılık “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi.

                Başkent Ankara’da da eylem maksadı olmaksızın bir araya gelen 7 bayan ve 2 çocuk, alışveriş yaptıkları bir mağaza önünde terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınmış ve içlerinden bir bayanın çantasında çıkan ve üzerinde “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” ibaresi bulunan atkı sebebiyle bayanların tamamı; “suçu ve suçluyu övmek, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamalarıyla karşı karşıya kalmışlardı. O bayanlar hakkında başlatılan soruşturma sonucunda savcılık hazırladığı belgede bayanlara herhangi bir suç isnat edilemeyeceğini delilleriyle ortaya koyarak ‘kovuşturmaya gerek yok’ dedi.

                9- TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?

                Ankara Sincan’da ve Erzurum’da akıllara durgunluk veren olaylar yaşandı. Son yıllarda cemaatlere ve İslami faaliyetlere yapılan baskıların gündeme geldiği Türkiye’de, 5-6 komşunun çay içip sohbet etmek için toplandığı bir eve Kur’an öğretiliyor gerekçesi ile polis geldi. Evde bulunanlara kimlik kontrolü yapan polisler Kur’an öğretmek suçmuş gibi muamelede bulunarak ev sahibini ve misafirlerini; “Bir daha Kur’an dersi yapmayın soruşturma açarım” sözleriyle tehdit etti.

                Erzurum’da ise Rumeysa Sarısaçlı Hocahanım’ın da davetli olduğu hatim programına katılan bayanları dağıtmak için polisler önce elektrikleri kesti. Bir anda ne olduğuna anlam veremeyen bayanlara daha sonra polisler tarafından “Boşaltın, dağılın burada olmanız yasak” denildi. Ardından çocuklu bayanlar hatim programı için geldikleri salondan polis eşliğinde dağıtılarak soğuk hava şartlarında dışarı çıkartıldı.

                10- ALPARSLAN HOCA’NIN SEVENLERİ PAZAR NÖBETİNE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR!

                Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük için, sevenleri 22 Ocak mahkemesine günler kala klasikleşen pazar etkinliğini Adana Atatürk Parkı’nda bir araya gelip kitap okuyarak, Alparslan Kuytul posterleri ile oturma eylemi yaparak gerçekleştirdi. Açılan pankartların ardından öğlen namazını eda etmek üzere Merkez Cami’ye yürüyen Alparslan Hocanın talebe ve sevenleri namazlarını eda ettikten sonra dağıldılar. Furkan Vakfı aynı zamanda 22 Ocak mahkemesi öncesi Türkiye’nin dört bir tarafında halkın nabzını tutuyor. Yapılan canlı yayınlarla röportaj yapılan vatandaşlar yapılan haksızlıklara karşı tepkisini dile getiriyor.

                11- 10 OCAK MAHKEMESİ

                Alparslan Hoca’nın binlerce seveni soğuk hava şartlarına rağmen mahkemenin gerçekleşeceği Adana bölge adliyesi önünde toplandı. Tutukluluğunun ilk gününden itibaren Alparslan Hoca’yı yalnız bırakmayan sevenleri, adliye önünde dualarla, açtıkları pankart ve dövizlerle desteklerini sürdürdüler. Alparslan Kuytul Hoca’nın, ilk duruşmasından tahliye aldığı ‘terör’ mahkemesi eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi. Aynı gün içerisinde, Alparslan Kuytul Hoca’nın “kalemi kırılmıştır” şeklinde çarpıtılmış sözleri sebep gösterilerek açılan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında beraat kararı verildi.

                12- ALMANYA’DA ÖZGÜRLÜK MİTİNGİ!

                Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Almanya’daki yüzlerce talebe ve sevenleri yapılan haksızlıkları protesto etmek ve duyarlı insanları bu mazlumların çığlıklarına ses vermeye davet etmek için Almanya Dortmund’da 2 dilde basın açıklaması yaptı. 4 Ocak’ta da Almanya’nın Bonn şehrinde bulunan Furkan Gönüllüleri “Alparslan Kuytul Yalnız Değildir” diyerek özgürlük mitingi düzenledi. Aynı zamanda Danimarka’da bulunan Furkan Gönüllüleri bir araya gelerek Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye yapılan zulmü kitap okuyarak protesto etti. Avrupa’da büyük yankı uyandıran “Özgürlük Yürüyüşleri” ve mitingleri Almanya’nın Berlin, Dortmund, Hamburg ve Bonn şehirlerinden sonra bir de Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirildi.

                13- ADALET BEKLEYİŞİ

                Alparslan Kuytul Hoca’nın sevenleri 22 Ocak mahkemesine sayılı günler kala zulme karşı farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdikleri etkinliklere “Adalet Bekleyişi” ile devam ediyor. Adalet Bekleyişinin 17. gününde bir araya gelen Furkan Gönüllüleri “Bu dosya suç dosyası değil, sus dosyası” yazılı pankart açtılar.

                14- ALPARSLAN HOCA: BU DOSYA SUÇ DOSYASI DEĞİL SUS DOSYASI!

                Alparslan Kuytul Hoca’ya selamlarını iletmek ve Semra Kuytul Hocahanım’a desteklerini sunmak için Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden onlarca ziyaretçi olumsuz hava şartlarına rağmen 22 Ocak mahkemesi öncesinde Bolu Cezaevinin önünde toplandı. Alparslan Kuytul Hocaefendi 22 Ocak mahkemesi için hazırlanan dosya hakkında, “Bu dosya suç dosyası değil SUS DOSYASI” diyerek suçlamaların tutarlı bir dayanağı olmadığını ifade etti. Alparslan Hoca’nın “22 Nisan olayları” sebebiyle açılan ve ikinci duruşması 15 Ocak’ta görülen mahkemesi ileri bir tarihe ertelendi.

                15- FURKAN GÖNÜLLÜLERİ SORUYOR: #BUMUSUÇ

                Furkan Vakfının kurulduğu günden itibaren toplumun ihyası için yapmış olduğu hayırlı hizmetlerden; tefsir sohbetleri, konferanslar, ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar ve hayır kermeslerinden kareler paylaşan Furkan Gönüllüleri toplumun ve halkın faydasına olan bu faaliyetler “Suç mu” diyerek yetkililere, yargıya ve medyaya seslendi.

                16- HATAY’DAN ADANA’YA ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ!

                22 Ocak mahkemesine sayılı günler kala, 2 Furkan gönüllüsü Hatay’ın İskenderun ilçesinden Adana’ya yaklaşık 155 km’yi özgürlük için yürüdüler. Gönüllüler yanlarındaki Alparslan Kuytul’a özgürlük yazılı atkı ve bayraklarla 22 Ocak’ta Adana’ya ulaşmayı hedefliyorlar.

Daha Fazla
 • ARKA KAPAK | Sayı 95

 • Almanca Tevhid Broşürü

  EY TEVHİDİ HAYKIRAN MÜSLÜMANLAR! Siz dünyanın en eski davasının bugünkü temsilcilerisiniz,…
 • YEMİN | Sayı 95

  Canım sağ oldukça rahmetli babam, Susarsam, hakkını helâl etmesin! Ak sütün emziren ihtiya…
 • 95. Sayımız Çıktı

  EDİTÖR İslam Medeniyeti’nin en temel esası Tevhid’dir. Peygamberlerin hepsi aynı gerçek üz…
 • 94. Sayımız Çıktı

  EDİTÖR Bir önceki sayımızda Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 Ocak tarihinde…
 • FURKAN NESLİNDEN TEVHİD MANİFESTOSU

  FURKAN NESLİNDEN TEVHİD MANİFESTOSU! Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “Biz, Da…
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 95