Anasayfa Analiz Haber – Yorum | Sayı 84

Haber – Yorum | Sayı 84

33 dakika ortalama okuma süresi
0
0

TÜRKİYE

PERİNÇEK: ERDOĞAN’IN İNADI KIRILACAK
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’nin başında Suriye düşmanı bir yönetim kalamaz. Suriye düşmanlığı aynı zamanda Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri tehdidine karşı en geniş beraberliği kurması konusundaki birinci engel. Türkiye’ye, Tayyip Erdoğan’a kimse güvenmiyor. Çin, İran, Suriye, Rusya yöneticileri ile gidip konuşuyoruz. Hepsi bize şunu söylüyor: ‘Tayyip Erdoğan’a güvenmiyoruz.’ Biz de diyoruz ki ‘Evet biz de güvenmiyoruz.’ Suriye ile iş birliği, Türkiye’nin geleceği açısından anahtar önemindedir. Ve göreceksiniz, Tayyip Erdoğanların bu inadı kırılacak. Türkiye bu inada tahammül etmeyecek. Bu saplantıları Türkiye sırtında taşımayacak.

KARAMOLLAOĞLU: HALKIN YÜZDE 85’İ ADALETE GÜVENMİYOR
Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisinin liyakate değer verilmemesi olduğunu kaydeden SP Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hükümete yönelik şunları söyledi: “Kendinize yakın olanları ayrı bir muameleye tabi tutarsanız adalet zedelenir, eşitlik duygusu ortadan kalkar. Kendiniz gibi düşünmeyenleri hainlikle itham ederseniz, bak bu döner sizin başınıza bir balyoz gibi iner. O balyozun nereden geldiğini anlamazsınız. Yönetim anlayışının birinci maddesi adaletin tesisi, adaletin ayakta tutulmasıdır. Adalete güven kayboldu ne yazık ki. İnsanların %85’i adalete güvenmiyor. Hâkimler karar verirken endişe ediyor ‘verdiğim karar neticesinde acaba oturduğum koltuktan uzaklaştırılabilir miyim’ diye. Devlette görev alan özellikle hâkimler başta olmak üzere diğer devlet görevlileri adil olmak mecburiyetindedir.”

AKP’Lİ METİNER: İKTİDAR HEPİMİZİ DEĞİŞTİRDİ
Adıyaman’ın Milli Türk Talebe Birliği tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner şunları söyledi: “İktidar hepimizi değiştirdi. Kim ‘değişmedim’ diyorsa bu, yanlış söylemdir. Güç insanı zehirler, para insanı zehirler, fakir fukaradan mütevazilik bekliyoruz. Fakir fukaraya mütevazılık yakışmaz ki; onun zaten farklı bir seçeneği yoktur. Mütevazılık kime yakışır? İktidar sahiplerine, güç sahiplerine yakışır. Garip gurebayı unuttuk, bir garip yanımıza yaklaşsa kulağımıza bir şey söylese ‘Vaktimiz yok’ diyoruz, belediyemize gelse ‘toplantıda’ dedirtiyoruz. Eğer bir zengin geldiyse hele bir de patronun oğluysa maşallah kapıda karşılarız, bu ne ya? Bizi buraya taşıyan garip, fakir, fukara kardeşim.”

ZEYTİN DALI HEREKATINI ELEŞTİRDİKLERİ İÇİN TERÖRİST İLAN EDİLDİLER
Boğaziçi Üniversitesi’nde, TSK’nın Suriye’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin merkezine girmesini lokum dağıtarak kutlayan öğrenciler ile “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” diyen öğrenciler arasında çıkan gerilimi isim vermeden eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, darp olayına katıldığı iddia edilen öğrenci -ler hakkında “o komünist, vatan haini terörist gençlere bu üniversitelerde okuma hakkını vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin ev ve yurtlarına baskın yapıldı. Gözaltına alınan 16 öğrenciden, 15’i İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca dosya üzerinden işlemleri tamamlanan öğrenciler, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmaları talebiyle mahkemeye gönderildiler.

ERDOĞAN’DAN SERT TEPKİ: CAMİDE MİYİZ, SİYASİ TOPLANTIDA MI?
Cumhurbaşkanı Giresun İl Kongresinde, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonundan bahsederken “Afrin’de 3 bin 747 terörist etkisiz hale getirildi” dediği sırada salondaki partili gençler Al-i İmran Suresi’ni 12. Ayetinden itibaren topluca okumaya başladı. Erdoğan, gençlerin ayet okumalarını yarıda keserek şunları söyledi: “Bunları kabristanlarda okuyun. Ama siyasi bir toplantıda bunları bize bırakın. Nerde neyi okuyacağımızı iyi bilelim. Buralara nasıl geldiğimizi de iyi bilelim. Türbede miyiz, camide miyiz yoksa bir siyasi toplantıda mıyız?”

Daha evvel de Erdoğan konuşması sırasında bir grubun tekbir getirmesine tepki vermiş ve şunları söylemişti: “Biz siyasi partiyiz. Cenazede yürür gibi bu tür toplantılarda yürümeyelim. Onu oralara saklayalım. Tabi ki tekbir bizim her şeyimiz. Ama neyi nerede değerlendireceğimizi de çok iyi bilelim. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi?”

DÖRT YILDA 430.000 ESNAF İFLAS ETTİ
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu verilerine göre; bu yılın ilk iki ayında 20.308 esnaf iflas bayrağını çekerken geçen yılın aynı döneminde bu sayı 19.859 idi. Bu yılın ilk iki ayında 22.758 esnaf da sicil değişikliğine gitti. 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430.275’e çıktı.

KOBİ kredisini ödeyemediği için icra takibine alınanlara bir yılda 20.718 işletme daha eklendi. Böylece icralık olan KOBİ’lerin sayısı 2017 sonunda 332.461’e ulaştı.

Takipteki KOBİ kredilerinin tutarı ise bir yılda yüzde 17 artarak 25,3 milyar liraya fırladı. 2018’in ocak ayında ise bu miktar 25,6 milyar liraya çıktı.

İNTİHAR EDEN DOKTORUN TELEFONUNDA BYLOCK OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI
İzmir’de görev yapan Asistan Dr. Hasan Orhan Ç. hakkında, ByLock kullanıcısı ve FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla soruşturma açıldı ve ardından açığa alındı. Hasan Orhan Ç., 19 Şubat 2017’de hastanenin 10. katından kendisini boşluğa bırakarak yaşamına son verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, gıyabında yürütülen soruşturmada, önceden örgütün kriptolu haberleşme sistemini kullandığı öne sürülen Hasan Orhan Ç.’nin, ByLock kullanıcısı olmadığını belirledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MUSEVİLERİN BAYRAMINI KUTLADI
Erdoğan, Musevilerin Hamursuz Bayramı’na ilişkin yayınladığı mesajında: “Yahudilerin Mısır’da esaretten kurtulmalarını simgeleyen, ‘Hamursuz’ olarak da adlandırılan Pesah münasebetiyle tüm vatandaşlarımızın kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem verdiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Türk Musevi cemaatini de toplumumuzun ayrılmaz bir parçası addediyoruz. Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilerin, Pesah bayramlarını tebrik ediyor, kendilerine esenlikler diliyorum” dedi.

SOYLU: ‘OHAL KALKSIN’ DİYENLERİ ANLAMIYORUM
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye 15 Temmuz’un hemen akabinde OHAL’e girdi. Bu nasıl olağanüstü haldir ki Türkiye yüzde 7,4 büyüdü. Türkiye’de ‘olağanüstü hal kalksın’ diyenleri anlamıyorum. Biz FETÖ ile mücadelemizi bitirdik mi? Hala itiraflar, davalar devam ediyor. Hala kamunun içinde, güvenlik kuvvetlerimizin içinde FETÖ ile mücadele ettiğimiz gruplar var” dedi.

ERDOĞAN: İKTİDARA GELİR GELMEZ OHAL’İ KALDIRDIK
Recep Tayyip Erdoğan, AKP Van. 6. Olağan İl Kongresi öncesinde yaptığı konuşmada şunlara değindi: “İktidara geldiğimizde halk ‘OHAL’i kaldırın başka bir şey istemeyiz’ diyordu. O dönemdeki OHAL’le bugünkünün alakası yok. Şu anda hak ve özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu değildir. O dönemde OHAL günlük hayatı fevkalade etkiliyordu. İktidara gelir gelmez ilk iş OHAL’i bir buçuk ayda kaldırdık.”

OHAL’İN 18 AYLIK BAŞARI(!) KARNESİ
15 Temmuz hain darbe girişiminde sonra ilan edilen OHAL’le on binlerce kişi işinden ihraç edildi, yüz binin üzerinde kişi ya gözaltına alındı ya da bir soruşturmaya tabi tutuldu. Başbakanlık 2017 yılı faaliyet raporuna göre, Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı toplam 31 KHK’ya karşı 67 bin 588 dava açılırken, davaların yaklaşık 4 bin 500’ünde ise Başbakanlık ‘tek taraf’ oldu.

18 aylık OHAL süre zarfında, en az 160 bin vatandaş gözaltına alındı. Gözaltına alınanların çoğu tutuklanırken, geriye kalanların büyük bir kısmının ise soruşturmaları hâlâ devam ediyor. Şimdiye kadar sadece FETÖ’den yaklaşık 50 bin kişi tutuklu olarak yargılanırken, Afrin operasyonuna karşı çıkmaktan ve Cumhurbaşkanı’na hakaretten vs. gibi suçlardan da 15 Temmuz’dan sonra en az bin kişinin tutuklandığı belirtiliyor. OHAL’de en az 152 bin kamu görevlisinin ihraç edildiği ifade ediliyor

ERDOĞAN: EY NETANYAHU SEN BİR TERÖRİSTSİN
Partisinin Adana 6. Olağan İl Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “İsrail’in Başbakanı muhatabım değil de, bir laf etmiş. Onların ordusu hiçbir zaman zulüm yapmamış. Bizim Afrin’de mazlumlara kalkıp da oralarda askerimizin zulmettiğini söylüyor. Kalkmış, Afrin’de askerimizin mazlumlara zulmettiğini söylüyor. Ey Netanyahu, sen çok zayıfsın, çok garipsin. Bir defa kendine çeki düzen ver. Biz teröristlerle uğraşıyoruz ama senin derdin teröristler değil. Çünkü sen terör devletisin, sen işgalcisin” dedi.

HANİ DİNDAR NESİL YETİŞTİRECEKTİNİZ?
Konya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Gençlik ve İnanç’ konulu çalıştayda, imam hatip öğrencilerinin dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle deizme kaydığı sonucuna ulaşıldı.

Gençlerin eşcinsellik konusundaki tutum ve bakış açılarındaki değişimin de tartışıldığı çalıştayda, “Eşcinsellik, pek çok lise öğrencisinde normal hatta sempatik görülebilmekte ve bir sapkınlık olarak değil cinsel bir tercih olarak nitelendirilmektedir. Öğrenciler eşcinselliği özgürlük bağlamında anlamakta, özgürlüğün ne olduğu öğrenciye yeterince anlatılamamaktadır” sonucuna varıldı.

Din nesil vaatleri bir hayal… Okullarda gelinen nokta gösteriyor ki ülkemizdeki eğitim sistemi gençlerin imanını muhafaza etmek bir yana her türlü itikadı sapıklığa ve ahlaksızlığa kapı aralar oldu.

ZAM ÜSTÜNE ZAM
Elektrik fiyatlarına, ilk 4 ayda gelen toplam %12 zamdan sonra, BOTAŞ yayımladığı genelge ile sanayilere ve santrallere verilen doğalgaz fiyatına 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere yüzde 9,7 zam yaptı.

Araç sahipleri için zor günler geldi. 11 Nisan 2018’de motorine 17 kuruş zam gelmişti, yapılan zam yeterli gelmemiş olacak ki 13 Nisan 2018’de motorin bir gün öncesine göre 13 kuruş, 2 gün öncesine göre 30 kuruş daha pahalıya alınacak.

SEÇİM TAKVİMİ NETLEŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim çıkışı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra Külliye’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumu sayesinde sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin hastalıkları ortaya çıkıyor. İsteğimiz 2019 Kasım seçimlerine kadar dişimizi sıkmaktan yanaydı. Türkiye’nin belirsizlikleri bir an önce aşması gerekmektedir. Yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet göstermektedir. Seçim konusunu ülkemizin gündeminde bir an önce çıkarmak şarttır. Seçimlerin 24 Haziran 2018’de yapılmasına karar verdik. Milletimize hayırlı olsun diyoruz.

DÜNYA

ABD, İNGİLTERE VE FRANSA SURİYE’Yİ VURDU
ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye rejimini vurdu. Saldırıda başkent Şam’daki ve Humus’taki askeri noktalar ve kimyasal depolar hedef alındı. ABD Başkanı Trump, “Saldırı emrini verdim” sözleriyle harekâtı duyurdu. Pentagon, Duma’da kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtların olduğunu ve operasyonun tamamlandığını açıkladı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi, “Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık” dedi. İran ise harekâta “Operasyonu şiddetle kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak” tepkisini verdi. NATO ise harekâta destek bildirisi yayınladı. Saldırıda 100’den fazla Tomahawk kullanıldı. Suriye devlet televizyonu hava savunma sistemlerinin 30 füzeden 10’unu havada imha ettiği bilgisini geçti. Rusya da “Roketlerin çoğu havada imha edildi” dedi. Trump yönetimi geçen yıl da Suriye’yi vurmuştu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasını yaptı.

MACRON’DAN SURİYE AÇIKLAMASI
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD’nin başkenti Washington’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi verdiği mülakatta ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD birliklerini Suriye’den çekmek istemesine ilişkin değerlendirme yaptı. Macron, “Çok net olacağım. İŞİD’e karşı verdiğimiz savaşı bitirdiğimiz gün eğer tamamen ayrılırsak, sahayı İran’a, Esed’e ve onun adamlarına bırakmış oluruz ve o zaman onlar yeni bir savaşa hazırlanacaklar. Bu ise teröristlerin yeniden ortaya çıkmasına sebep olacak. İŞİD sonrası yeni bir Suriye oluşturmamız gerekiyor ve bu sebepten dolayı ABD’nin Suriye’de kalması önemli” dedi.

SURİYE’DE MART’TA 1200’DEN FAZLA SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye İnsan Hakları Ağınca, iç savaşa ilişkin yayınladığı raporda, Suriye’de Mart 2018’de toplam 1241 sivilin öldürüldüğü, bunun 1006 kadarının rejim ve Rusya saldırılarında hayatını kaybettiği belirtildi.

Ölenlerin %80’inin rejim-Rusya ittifakının kurbanı olduğu kaydedilen raporda, Mart ayında rejim güçlerinin saldırılarında 203’ü çocuk, 186’sı kadın 914 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Raporda ayrıca, saldırıların %90’ının sivilleri hedef aldığı vurgulandı.

ABD’DEN İSRAİL’E 705 MİLYON DOLAR YARDIM
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ABD Kongresi’nin bu yıl İsrail’in füze savunma sistemleri için 705 milyon dolarlık ödeneğe onay verdiğini belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman yaptığı yazılı açıklamada, “ABD Kongresi’nin İsrail’in füze savunma programı için rekor bir meblağı onayladığını duyurmaktan mutluluk ve heyecan duyuyorum: 2018’de 705 milyon dolar” ifadelerine yer verdi.

Çok katmanlı füze savunma sistemini geliştirmeye devam edeceklerini aktaran Liberman, “Bize zarar vermeye çalışan düşmanlarımız geliştirdiğimiz tekniklere şaşıracak” ifadelerini kullandı.

ABD AFGANİSTAN’DA HAFIZ ÇOCUKLARI BOMBALADI: 100 ŞEHİT
Afganistan’da “terörü” bitirmek için varlığını sürdüren ABD kuvvetleri, 100’den fazla Müslüman çocuğu hafızlık töreni sırasında şehit etti, 100 civarı yaralı var. Korkunç saldırı, üst düzey Taliban yöneticilerini vurma bahanesiyle gerçekleştirildi. Yapılan açıklamaya göre ise saldırıda ölenlerin tamamı sivillerden oluşuyor.

SİYONİST İSRAİLLİ BAKANDAN HAMAS LİDERLERİNE SUİKAST TEHDİDİ
Siyonist İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından Gazze sınırındaki İsrail askerlerine yapılacak herhangi bir saldırının Hamas liderlerine yönelik suikastları tetikleyeceği tehdidinde bulundu.

Katz, Kassam Tugayları’nın Gazze sınırındaki İsrail askerlerine uyarı amacıyla yayınladığı videoyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Katz, “İsrail askerlerinin Kassam’a ait keskin nişancılar tarafından vurulabileceği tehdidi kırmızı çizgiyi aşmaktır. Hamas, Gazze sınırında İsrailli komutanlara yönelik herhangi bir saldırının Hamas liderlerine karşı suikastların başlamasına neden olabileceğini iyi bilmeli” ifadelerini kullandı.

‘BABAM HAPİSHANEDE HAYATINI KAYBEDEBİLİR’
Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu Abdullah Mursi, kaleme aldığı yazısında, babasının hapishanede kötü şartlarda tutulduğunu ve ailesinin kendisiyle görüşmesine izin verilmediğini belirtti.

Muhammed Mursi’nin sağlık durumuyla ilgili de bilgi veren oğul Mursi, babasının ciddi sağlık sorunları olduğunu fakat tedavi olmasına müsade edilmediğini, tıbbi ihmalden dolayı babasının hayatını kaybedebileceğini söyledi.

CEZAYİR’DE ‘İSRAİL ADINA CASUSLUĞA’ İDAM KARARI
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cezayir’in güneyinde yer alan Gardaye kentindeki Ceza Mahkemesi, İsrail adına casusluk yapmak suçlamasıyla yargılanan sanıklardan Liberyalı bir kişiyi idam, Mali ve Gineli 7 kişiyi ise 10 yıl hapis ile 8 bin dolar para cezasına çarptırdı.

MUHAMMED BİN SELMAN’IN AVRUPA HAYRANLIĞI!
Ortadoğu’da birçok sorunun olduğunu açık bir şekilde gördüklerini söyleyen Suudi Amerika(!) Veliahtı Prens Selman; “Bölgedeki sorunları çözmek için elimizden geleni yapacağız. Sorunlar çözülünce Ortadoğu, yeni bir Avrupa olacak” diye konuştu. Muhammed bin Selman, Amerikan medyasına verdiği demeçlerde, ‘Soğuk Savaş sırasında Washington’ın talebiyle komünizme karşı Vahabiliği yaymaya başladıkları’ mesajını verdi. Ayrıca Suriye konusunda dikkat çekici açıklamalar yapan Muhammed bin Selman, Amerika’nın Suriye’den çekilmemesi gerektiğini savundu.

Suudi Arabistan’ın sosyal alanda yaptığı reformlarla Batı’ya olumlu mesajlar veren ABD kuklası Prens Muhammed bin Salman, kültürel alanda yeni bir adım attı. Suudi yönetimi, ulusal bir orkestra ve opera oluşturulması için Fransa ile anlaştı.

Suudi Arabistan’da bir ilk daha gerçekleşti. Ülkede ilk defa Mekke Ulu Cami eski imamının da katıldığı iskambil turnuvası düzenlendi.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Lgbt Hakkında Bilmediklerimiz | Sayı 103

Her ortamda sürekli gündemde tutulmaya çalışılan ve küresel odakların; müzik, sinema ve mo…