Anasayfa Bölümler Sayılar Allah'ın Hükmüne Razı Olmak (Sayı 53) MEDYANIN AİLE ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİ (Sayı 53)

MEDYANIN AİLE ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİ (Sayı 53)

10 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Diziler Aile Yapımızı Tehdit Ediyor Milletçe o kadar hoşgörülü olduk ki entrikalarla, gayr-ı ahlâkî sahnelerle dolu dizileri bile yüzümüz kızarmadan seyredebiliyoruz. Bir şeyi devamlı görmek bizi başta rahatsız etse de zamanla alışmaya ve normal görmeye başlıyoruz. İran’dan Türk Dizileri İçin Yorum! Türkiye’de son yıllarda yapılan ve halkın büyük ilgisini çeken dizilerin Türk kültür, örf ve geleneklerini hedef aldığını öne süren İran televizyonu; dizilerdeki ortak noktaların “gayr-ı meşrû ilişkiler, insan öldürme ve eş aldatma” üzerine kurulduğu değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de halkla yaptığı röportajlarla da analizlerini destekleyen İran televizyonu, dizilerin Türk aile yapısını çökerttiğini, boşanmaları çoğalttığını ve evlenmeleri azalttığını savundu.  İnternet İhaneti Artırdı Uzmanlar, çağın hastalığı olarak da adlandırılan internet bağımlılığının özellikle sosyal medyada gerçek kimliğinden uzak davranışlar sergileyebilen birçok evli çift arasında ihaneti de artırdığına dikkati çekti. İnternet öncesi dönemdeki ihanetlerin komşu, yakınlardaki esnaf, aile dostları veya uzaktan akrabalar arasında yaşandığını ve çok da sık görülmediğini belirten Uzm. Dr. Ava Şirin Özgün, son yıllarda internet ortamında chat ile başlayan ve Facebook, Twitter, MSN gibi birçok farklı sosyal medya alanının gelişmesinin birbirini hiç tanımayan insanları buluşturduğunu söyledi. Fethiye’de bir kadının Facebook üzerinden tanıştığı biriyle eşini aldattığı için intihar ettiğini hatırlatan Uzm. Dr. Ava Şirin Özgün, sosyal medyada eski okul arkadaşlarından, onların arkadaşlarına kadar hiçbir mesafe sorun olmaksızın herkese ulaşılabildiğine dikkati çekti. Dedektiflik Oyununa Kadar Sonuçta şifrenizle giriyorsunuz, kapalı gözüken bir alan. Dolayısıyla orada kendinizi farklı bir kimlikle de tanıtabilirsiniz. Ve onun üzerinden gelişen tabiki pek çok ilişki oluyor. Bunlar arasında evlilik dışı ilişkiler gibi pek çok ilişki türü de var. Ta ki ne zamana kadar, eşler birbirlerini kurcalamaya, bir tür dedektiflik oynamaya başlayıncaya kadar… Çok rastladığımız bir durum bu. 

 Psikolojik Problemler Arttı Uzm. Dr. Özgün, insanların internet ortamında kendi kimliğini saklama gibi bir rahatlığı olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Özgün; “Kişi kendini çok farklı gösterebiliyor, başka bir fotoğraf bile kullanabiliyor. İnternet ortamında insanlar daha özgür davranıyor. Biraz sakat bir iletişim. Normalde iletişim sarfedilen sözden çok daha fazlasıdır aslında. Sosyal medyada ise sadece havada uçuşan cümleler. Herkes çok daha cesur olabiliyor. Evli ya da sevgililer arasındaki ihanetlerin ve buna bağlı yaşanan sorunlardan kaynaklanan psikolojik problemlerin önceki dönemlere göre çok daha fazla arttığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Birçoğunun Kaynağı İnternet Uzm. Dr. Özgün, şunları kaydetti: “Şimdi insanlar,başka bir şehirde biriyle kendisini hiç olmadığı gibi sunarak, önce internet ortamında başlayıp sonrasında aynı şehir veya farklı şehirlerde buluşabiliyorlar. Adresi, çevreni bilmiyor, karşısındaki hakkında doğru düzgün verilere sahip değil. İki taraf da üstelik bu rahatlığa sahip. Bugün duyduğumuz ihanet hikayelerinin birçoğunda internet var. Çok ciddi arttığını görmek mümkün. Hayatları hiçbir zaman aynı noktada bulunmayacak insanlar yan yana gelebiliyorlar.”  Eşler Arası Güven, Saygı-Sevgi Azaldı Şehir Hayatında Kadın: Kadın ve erkek vazifelerini gereği gibi yapmamakta, kadın hakimiyetinde bir aile yapısı ve modern bir yaşam arzu edilmektedir. “Kadın, erkeğin karşısında hakkını savunan, kendi ayakları üzerinde duran, eşine karşı özgür bir varlıktır. Ve yaptıkları sadece kendisini bağlamaktadır. Erkeğin kadına karışma hakkı yoktur. Çocuklar Duymasın, Kadın İsterse vb. diziler, Ben Bilmem Eşim Bilir gibi yarışmalar insanlara bu gibi yanlış fikirleri aşılamaktadır. Kırsal Kesimde Kadın: Kadın kırsal kesimde küçük düşürülen, horlanan, kocası tarafından aldatılan ve şiddet gören bir obje olarak gösterilmektedir.Kadın cinayetleri bu mesajlarla artmaktadır. Dizilerde bu konuların işlenmesi ve bunları yaşayan kadınların sıklıkla Tv. programlarına çıkarılması bu tür mesajlar içermektedir.

 Eşlerin Birbirlerini Başka Kişilerle Kıyaslaması Sonucunda Boşanmalar Arttı ABD’de her üç boşanmanın birinde boşanma nedeni olarak internet bağımlılığı gösterilmektedir. Yapılan çalışmalarda internet kullanıcılarının % 29’u ile % 50’sinin internet bağımlısı oldukları ortaya çıkmaktadır. Bu oranlar deneklerin yaşadıkları ülkeye, toplumsal statülerine göre değişim göstermektedir. ABD’de yapılan geniş bir çalışma olan internet bağımlılığı düzensizliği raporuna göre; internetteki bağımlılık yapan ve kişilerin ilişkilerini bozan en önemli alanların başında chat odaları, oyun ve program indirilen siteler geliyor.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Allah'ın Hükmüne Razı Olmak (Sayı 53)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Lgbt Hakkında Bilmediklerimiz | Sayı 103

Her ortamda sürekli gündemde tutulmaya çalışılan ve küresel odakların; müzik, sinema ve mo…