Neler Yaşandı? | Sayı 104

12 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Adalet ve Özgürlük adına farkındalık oluşturmak isteyen Furkan Gönüllüleri Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin yaklaşan 5 Aralık mahkemesi adına da farklı etkinlikler yapmak istediler fakat emniyetin yapılan faaliyetlere müdahale etmesi üzerine orantısız bir güçle karşılaştılar. O anlar ve yaşanan olaylar şu şekilde:

3 KASIM’DA GAZİANTEP’TE YAŞANANLAR

Furkan Gönüllülerinin “Yıkılan Kur’an Kursu ve Müslümanların Sessizliği” hakkında çeşitli şe­hirlerde yapmak istediği basın açıklaması diğer şehirlerde sorunsuz gerçekleşse de Gaziantep’te emniyetin orantısız ve sert müdahalesine maruz kaldı. Biber gazı ve coplarla yapılan müdahaleden çocuk ve kadınlar oldukça etkilendi. Yaşanılanları kaydetmek isteyenlerin ise darp edilerek telefon­ları ellerinden alındı. Camiye giren Furkan Gö­nüllülerinin camiden çıkması engellenerek cami etrafı kolluk kuvvetlerince sarıldı. Bazı gönüllü­ler ters kelepçe takılarak ve yerde sürüklenerek gözaltına alındı. Destek olmak amacıyla emniyet önüne toplanan Furkan Gönüllüleri polisin ağır müdahalesine maruz kaldı ve orada da gözaltı­na alınanlar oldu. Adana’daki Furkan Gönüllüleri yaşanan bu olayı kınamak ve tepkilerini göster­mek için büyük bir yürüyüş geçekleştirdi. Daha sonra Semra Kuytul Hocahanım’ın da aralarında olduğu bazı Furkan Gönüllüleri Adana’dan Gazi­antep’e giderek geceyi emniyet önünde geçirdi. Ertesi gün öğleden sonra 31 Furkan Gönüllüsün­den 14 kişi adli kont­rol talebiyle mahke­meye sevk edilirken, kalan 17 kişi ise sav­cılık tarafından ser­best bırakıldı. Mah­kemeye sevk edilen 14 kişi mahkemeye çıkarılarak sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ga­ziantep’te yaşanan bu orantısız müda­hale uzun süre sos­yal medyanın gün­deminden düşmedi. Gözaltına alınan öğretmen Yakup Ş. ve Kenan T. yaşanan bu olaydan bir hafta sonra açığa alındı. Gaziantepli Furkan Gönüllüleri bu konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirirken birçok kesim­den de Gaziantep Emniyetine tepki geldi.

EMNİYETTEN HAKSIZ VE ORANTISIZ MÜDAHALELER

10 Kasım’da; Adana Atatürk Parkında İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen “Kadınlara Yönelik Şid­det ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Bunlarla Mü­cadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin iptalini talep etmek için basın açıklaması gerçek­leştirmek isteyen Furkan Gönüllüleri, emniyetin 10 Kasım gerekçesiyle açıklamaya engel olmak istemesiyle karşılaştı. Gönüllüler parkta belli bir süre polis çemberi içinde tutulduktan sonra 5 Ocak Meydanı istikametinde yürüyüş gerçekleş­tirip orada açıklama yaptı.

24 Kasım’da; Furkan Gönüllüleri “Alparslan Kuytul Hoca ile Aynı Saatte Kitap Okuma Etkinli­ği” sonrası Adana Atatürk Parkında “Furkan Eği­tim ve Hizmet Vakfının 25. Kuruluş Yılı” konulu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Daha sonra 25.yıl vesilesiyle Furkan Vakfı Merkez Binası önüne gül bırakarak vakfın kuruluş yıl dönümünü kutlamak ve Alparslan Kuytul Hoca’nın mahkemesini konu alan kısa bir basın açıklaması gerçekleştirmek is­tediler ancak gül bırakılmasına dahi izin verme­yen Adana Emniyeti, gönüllüleri polis çemberine alarak fiili ve sözlü müdahalede bulundu. Mü­dahale esnasında gözlükleri kırılan, yere düşüp üzerinden geçilen vatandaşlar oldu. Polisin sü­rekli bağırarak hakaretler ve küfürler savurarak yaptığı sert müdahale kameralara yansıdı. Tüm bu müdahalelere rağmen vakfın önüne gül bıra­kan gönüllülerin gülleri bazı polis memurlarınca koparılıp yere atıldı. Daha sonra 5 Ocak Meyda­nında bir araya gelen gönüllüler bu sert müdaha­leyi kınadı ve vakfın önünde yapamadıkları basın açıklamasını orada gerçekleştirdi.

Ankara’da ise “Furkan Vakfı’nın 25. Yıldönümü” konulu basın açıklaması gerçekleştiren gönüllü­ler, boyunlarındaki “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı atkıları çıkarmadıkları gerekçesiyle emni­yet tarafından aralarında 9 aylık hamile bayanın da olduğu 9’u kadın toplamda 21 kişi gözaltına alındı ve saatler sonra serbest bırakıldı.

27 Kasım’da; 5 Aralık mahkemesi öncesi Fur­kan Gönüllüleri Bolu Cezaevi önünde bir araya gelerek haksız tutukluluğu protesto etti. Alpars­lan Kuytul Hocaefendi’nin özgürlüğüne kavuş­ması adına güvercin uçuruldu ve cezaevinin önü­ne güller bırakıldı. Ankara Sıhhıye Meydanında da Alpaslan Kuytul Hoca’nın yaklaşan mahkemesini konu alan bir basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen yaklaşık 50 Furkan Gönüllüsü sadece atkı takmaları sebebiyle Ankara Emniyeti tarafından gözaltına alındı. Polis, bir bayanı baygın bir hal­de yerde sürükleyerek gözaltına aldı. Olaya şahit olan bir Furkan Gönüllüsünün ‘Bu şekilde mua­mele yapamazsınız, vatandaşız biz’ sözlerine poli­sin ‘Kes sesini, sen misin vatandaş!’ cevabı sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılandı. Gözaltın­daki kadınlar, “İstersek baş örtüne varana kadar alırız” denilerek tehdit edildi. Namaz kılmak is­teyen gönüllülerin namaz kılmalarına müsaade edilmedi. Memurlardan su talebinde bulunanlar “Bir yudum bile su vermeme hakkına sahibim” cevabına maruz kaldı. Dışarda kalan Furkan Gö­nüllüleri ise gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak için özgürlük atkılarıyla Ankara Emniyeti­nin önünde bekledi. Gözaltında tutulan gönüllü­ler gece yarısına doğru serbest bırakıldı.

 • 28 ŞUBAT’LA İLGİLİ… | Sayı 94

  Alparslan Hoca 24 Ocak’ta hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edildikten sonra henüz 24 s…
 • ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR| Sayı 94

  30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na, Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gö…
 • 106. Sayımız Çıktı!

  “Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …
 • Röportaj | Sayı 105

  ONUN İÇİN NE DEDİLER? -4                 Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 a…
 • Dünya Haberler | Sayı 105

  DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…
 • TÜRKİYE HABERLER | Sayı 105

  TÜRKİYE’DE 2019 NASIL GEÇTİ?                 2020’ye adım atarken geriye dönüp baktığımızd…
 • Bolu Cezaevinden Son Ses Kaydı | Hocaefendi’den Mesaj

  Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Semra Kuytul Hocahanım ile gerçekleştirdi…
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 5 Aralık Mahkeme Savunması | Gündem

  22 ay boyunca haksız yere tutuklu yargılanan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi, 5 A…
Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Eğitim Problemleri- Seküler Eğitim ( Sayı 104 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Dünya Haberler | Sayı 105

DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…