Anasayfa Haber-Yorum Türkiye ve Dünya Haberleri | Sayı 97

Türkiye ve Dünya Haberleri | Sayı 97

28 dakika ortalama okuma süresi
0
0

TÜRKİYE HABERLER

KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatını kaybeden bir askerin cenaze töreninde bir grup tarafından protesto edilerek yumruk ve tekmeli saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik güçleri tarafından çevredeki bir eve götürüldü, aracı bulunduğu evin önüne getirildi ancak burada toplanan bazı kişiler taşlarla saldırdıkları aracın camlarını kırdı. Öte yandan Ankara Valiliği de “Olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır” açıklaması yaptı. Saldırıyla ilgili gözaltına alınanlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop konu hakkında “Bunu yapanların bir provokasyon içerisinde olduklarını düşünüyorum. Arkasındaki planlamanın da ortaya çıkarılması gerektiği kanaatindeyim” dedi. Saldırı hakkında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bana yapılan saldırı, Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır” ifadelerini kullandı. Saldırının ardından İçişleri Bakanı Soylu’nun geçmişte yaptığı “CHP’lileri şehit cenazelerine almayın talimatı verdim” sözleri tekrar gündeme gelerek sosyal medya kullanıcıları Soylu’ya istifa çağrısında bulundu.

ENFLASYON YİNE YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon TÜFE’de yüzde 1,69 artış kaydederken, yurtiçi ÜFE yüzde 2,98 arttı. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 19,50 olurken, yurt içi ÜFE yüzde 30,12 arttı. Yıllık TÜFE mart ayında yüzde 19,71 düzeyindeydi. Nisan ayının zam şampiyonu yüzde 31,90’lık artışla limon olurken, kuru soğanda artış yüzde 31,55 olarak gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle nisan ayında endekste yer alan gruplardan, giyim ve ayakkabıda yüzde 5,36, ev eşyasında yüzde 2,65, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,94 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1,40 artış gerçekleşti.

TÜRKİYE’DE HEM MİLYONER SAYISI HEM DE AÇLIK SINIRI ARTTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre Türkiye’de yerleşik milyonerlerin sayısı yılın ilk çeyreğinde 2018’e kıyasla 11.200 kişi artarak 173 bine ulaşırken, söz konusu milyonerlerin toplam mevduatları da 1 trilyon 112 milyar 716 milyon lira oldu. Yerleşik milyoner başına düşen ortalama mevduat da 6 milyon 432 bin lira olarak hesaplandı. Yerleşik milyonerlerin sayısı geçen yıl 161.800, bu mudilerin bankalardaki toplam mevduatı da 1 trilyon 24 milyar 25 milyon lira düzeyindeydi. Öte yandan açlık sınırı da yükselmeye devam ediyor. Türk-İş’in Nisan ayı araştırma sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2107, yoksulluk sınırı ise 6863 TL olarak hesaplandı. Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın yaşama maliyeti de 2601 lira oldu.

‘TÜRKİYE KANATLANIP UÇMA AŞAMASININ EŞİĞİNE GELDİ’

Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, iğneyle kuyu kazma dönemini geride bırakmış ve kanatlanıp uçma aşamasının eşiğine gelmiş durumdadır. Ayrıca dünyanın en eli kanlı terör örgütlerini yerle yeksan etmiş bir ülkeyiz” açıklamalarında bulundu. Erdoğan’ın bu sözlerine karşılık sosyal medyada, ülkedeki adaletsizlik, işsizlik ve enflasyon rakamları hatırlatılarak tepki gösterildi. Ayrıca Bilal Erdoğan’ın da yaptığı bir açıklama tepki çekmiş ve eleştirilmişti. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “İsrail, bugün Türkiye’den korkuyor; çünkü işin başında imam hatipli milliler var” ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE’NİN ‘F-35’ VE ‘S-400’ İMTİHANI

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 ve F-35 gerilimi ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarıyla devam ediyor. Pentagon, ABD teknolojisinin Rusya’nın eline geçmesi riski gerekçesiyle, Türkiye’nin hem F-35 hem de S-400 sahibi olamayacağı mesajını tekrarladı. Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması halinde ABD ile müttefiklerinin ortak ürettiği F-35 hayalet savaş uçaklarına “el süremeyeceğini” söyledi. ABD’nin her kesiminden artan baskıya karşın, Ankara, Rusya’dan S-400 almasının NATO ile ABD’nin güvenliği ve F-35’lerle bir ilgisinin olmadığını söylüyor. Washington ise olası yaptırımların işaretini Türkiye’ye F-35 yedek parçalarının teslimatını askıya alarak verdi. ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, kendisine sorulan “S-400 konusunda Türkiye ile ilişkiler şu anda hangi noktada. Bir anlaşmaya varabildiniz mi?” sorusuna, “Eğer Türkiye S-400 kararında kararlı ise biz de Türkiye’den bu projeyi çıkarmak zorunda kalırız” diyerek cevap verdi.

İSTANBUL SEÇİMLERİ İPTAL EDİLDİ!

Yüksek Seçim Kurulu, AKP ve MHP’nin yaptığı itirazları değerlendirerek; İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçiminin iptal edilmesine ve seçimin yenilenmesine karar verdi. YSK, 225 sandık kurulu başkanı ve 3500 sandık görevlisinin ‘kamu görevlisi olmaması’ nedeniyle seçimlerin yenilenmesine hükmetti. Bu kararın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, tüm sonuçlarıyla ortadan kalktığından, Ekrem İmamoğlu’nun 17 Nisan’da aldığı mazbatası hükümsüz hale geldi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna ise 23 Haziran’a kadar İstanbul Valisi Ali Yerlikaya vekalet edecek. YSK’nın kararına yurtdışından, siyasi ve ünlü isimlerden çok sayıda tepki yağdı. YSK kararıyla mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, “YSK’yı her gün farklı farklı itirazlarla, gerekçelerle etki altına almaya ve tehdit etmeye çalıştılar. Buna boyun eğdiler. Ben Yüksek Seçim Kurulunu kınıyorum. Sandık kurullarına yapılan olağanüstü itiraza göre seçimi iptal etmiş. Aynı kurullarla geçen yıl haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçtin, referandum yaptın, anayasa değişti. O zaman anayasa da şaibelidir, Cumhurbaşkanlığı seçimi de” ifadelerini kullandı.

OHAL BAŞVURULARININ 70 BİNİ KARARA BAĞLANDI

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, OHAL kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname (KHK) hükümleriyle tesis edilen, kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurular karara bağlanıyor. Bu kapsamda, kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 470 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlandı. Olağanüstü hâl kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125 bin 678 kamu görevinden çıkarma, 3 bin 213 rütbe alma, 270 yurt dışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatma olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirildi. Komisyona 3 Mayıs itibarıyla yapılan başvuru sayısı 126 bin 120 oldu. Komisyon tarafından 5 bin 250’si kabul, 65 bin 156’sı ret olmak üzere toplam 70 bin 406 başvuru karara bağlandı.

DÜNYA HABERLER

SRİ LANKA’DA KANLI TERÖR SALDIRILARI

21 Nisan Pazar günü Sri Lanka’da eş zamanlı 3 kilise ve 3 otele bombalı saldırı düzenlendi. İlk saldırıların ardından Kolombo’da biri hayvanat bahçesi yakınlarında olmak üzere iki patlama daha gerçekleşti. Saldırılarda en az 253 kişi hayatını kaybetti, 500’den fazla kişi ise yaralandı. Polis, saldırıya misilleme olarak bir camiye molotof kokteyli atıldığını ve Müslümanlara ait iki iş yerinin kundaklanmaya çalışıldığını açıkladı. Kendilerine yönelik saldırıların artabileceğinden endişelenen Müslümanlar, Negombo bölgesinden ayrılmaya başladı. Sri Lanka hükümeti, saldırının arkasında “Ulusal Tevhid Cemaati” adlı yerli örgütün olduğunu ileri sürdü. Terör örgütü IŞİD saldırıyı üstlendiğini açıkladı. Sri Lanka Savunma Bakanı Hemasiri Fernando, saldırıların ardından istifa etti. Ülkede drone, insansız uçaklar ve peçe (burka) yasaklandı.

İRAN-ABD KRİZİ İYİCE KIZIŞTI

ABD yönetimi İran Devrim Muhafızları’nı (DMO) resmen terör örgütü listesine aldı ve Washington böylece ilk kez, bir başka ülkenin ordusunu “terör örgütü” ilan etmiş oldu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD’nin bu kararına tepki göstererek IR8 adı verilen ve yeni model uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlerinin üretimine başlayacaklarını söyledi. Ruhani, “Devrim Muhafızları’na terörist dediğinizde birinin sizi onaylayacağını mı sanıyorsunuz? İklim anlaşmasından çekildiniz kimse sizi alkışladı mı? Kudüs, işgalci rejimin başkenti dediğinizde kimse kabul etti mi? Siz sürekli yanlış içindesiniz, hep hata yaptınız, yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı. İran halkının ve devletin Devrim Muhafızları’nın yanında olduğunu kaydeden Ruhani, ABD’nin aldığı son kararla birlikte DMO’nun İran halkı nezdinde etkinliğinin artacağını belirtti. İran Meclisi, DMO’nun terör örgütü ilan edilmesine karşılık, ABD’nin Orta Doğu’da faaliyet gösteren tüm askeri güçlerini terörist ilan eden yasa tasarısını kabul etti. DMO Deniz Kuvvetleri Komutanı General Alireza Tangsiri, Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit etti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Bill Urban, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatması halinde bölgede petrol ticaretini korumak için askeri güç kullanmaya hazır oldukları mesajını verdi.

ABD’NİN TERÖR YAFTASINA, İHVAN’DAN AÇIKLAMA

Dünyanın baş belası haline gelen ABD, Müslüman ülkelerde birlik ve düzen bırakmamak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. İşbirlikçi yönetimlerle iyi geçinerek boyunduruğu altına girmek istemeyen yönetici ve hareketlere karşı terör yaftası vurmaktan ise kaçınmıyor. Mısır’daki İhvan hareketine yönelik tavrı, ABD’nin İslami hareketlere karşı olan tutumunu bir kez daha göz önüne serdi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Trump’ın Müslüman Kardeşler’i terör listesi almaya hazırlandığını açıkladı. Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın önde gelen yetkililerinden Kutub el-Arabi, ABD’nin İhvan’ı yabancı terör örgütleri listesine alma planına tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Arabi, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaların ardından ABD yönetiminin İhvan’ı yabancı terör örgütleri listesine almasının kuvvetle muhtemel olduğunu ifade etti. Trump’ın Yahudi damadı tarafından hazırlandığı bilinen “Yüzyılın Anlaşması”na dikkat çeken Arabi, ABD’nin alması muhtemel kararın Filistin meselesi ve haziran ayında açıklanması beklenen “Yüzyılın Anlaşması” planıyla bağlantılı olduğunu vurguladı. Arabi, söz konusu anlaşmaya en büyük tepkiyi İhvan ile diğer İslami güçlerin vereceğinin bilindiğini ve bu muhalefeti daha doğmadan ortadan kaldırmak için ortam hazırladığını kaydetti.

YEMEN’İ BİTİRMEYE NİYETLİLER

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti. ABD’nin Yemen’de bulunma gerekçesini, “Yemen El-Kaidesine karşı mücadele etmek” şeklinde izah eden Trump, ABD’nin Yemen’deki düşmanlıkların bir tarafı olmadığını savundu. Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani İslam âlemine; “Bir kez Hac ve Umre yapan bir kere daha yapıp Yemen ve Libya’da Müslümanları öldüren, Sudan ve Cezayir’de ise öldürmek için hazırlık yapan Suudi Arabistan rejimine para vermesin. Allah’ın huzurunda ben bu sorumluluğu üstleniyorum” diye seslendi.

SİYONİST İSRAİL 100’DEN FAZLA GAZETECİYİ ŞEHİD ETTİ

Filistin Batı Yaka Gazeteciler Sendikası, 1972 yılından bu yana işgalcilerin saldırıları sonucu 102 gazetecinin şehid olduğunu açıkladı. Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebu Bekir, 102 şehid gazeteciden 19’unun 2014 yılından bu yana şehid düşen gazeteciler olduğunu ifade etti. Sendika, 2018 yılında 47 gazetecinin gerçek mermiyle, 189 gazetecinin göz yaşartıcı bombayla ve 17 gazetecinin plastik mermiyle yaralandığını, 52 gazetecinin de esir alındığını bildirdi. Birçok gazetecinin işgal rejimi mahkemelerinde haksız cezalar aldığına işaret eden sendika, işgal rejimi parlamentosu Knesset’in de basın özgürlüğüne darbe vuran yasalar çıkardığına dikkat çekti. Ayrıca Gazze’ye insanlık dışı ablukasını sürdüren İsrail, her yıl olduğu gibi Ramazan ayında operasyon başlattı. İki gün süren hava saldırılarında 13 kişi şehit oldu, 105 sivil yaralandı. 14 aylık bir bebeği de hamile annesiyle beraber şehit eden İsrail, Müslümanların kutsalını da hiçe saydı.

‘ABD’NİN BARIŞ PLANINI KABUL ET, 10 MİLYAR DOLARI AL’

Lübnan’da yayın yapan El Akhbar gazetesinin haberine göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin-İsrail sorununun çözümüne dair sunduğu ve ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan ‘barış planı’ için Filistin lideri Mahmud Abbas’a 10 milyar dolar teklifte bulundu. Abbas’a, maiyetinin yıllık bütçesini soran Prens, “Ben prens değilim maiyetim yok” yanıtını alınca bu kez de Filistin hükümetinin yıllık masraflarını sordu. Filistinlilerin 1 milyar dolarlık masraflarının olduğu yanıtını alan Selman, anlaşmayı kabul etmesi durumunda Mahmud Abbas’a 10 yıl için 10 milyar dolar ödeme teklifinde bulundu. Selman’ın Abbas’a ‘Trump yönetiminin Filistinlilerin yaşadığı toprağı kendilerine vermeye hazır olduğunu da söyledi. Ancak Mahmut Abbas, ‘bunun siyasi kariyerini bitireceğini’ söyleyerek teklifi reddetti. El Akbar gazetesi, ikili arasındaki bu diyaloğun, Ramallah’taki Ürdün elçisi Khaled El-Shawabkeh’in yazışmalarına yansıdığını belirtti. Söz konusu raporun Ürdün Dışişleri Bakanlığı’na gönderildiği kaydedildi.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
 • Türkiye ve Dünya Haberleri | Sayı 100

  TÜRKİYE HABERLER ERDOĞAN “YA ALLAH BİSMİLLAH” DİYEREK KİLİSE TEMELİNİ ATTI   &nb…
 • Türkiye ve Dünya Haberleri | Sayı 99

  TÜRKİYE HABERLER             &…
 • Türkiye Ve Dünya Haberleri | Sayı 98

  TÜRKİYE HABERLER             &…
 • Haber-Yorum | Sayı 96

  HABER | TÜRKİYE ‘İÇKİLİ MEKANLARI TARTIŞMAK GERİCİLİK’ 31 Mart seçimlerinde İzmir Büyükşeh…
 • Haber-Yorum | Sayı 95

  HABER | TÜRKİYE 76 İLDE OPERASYON: 1112 GÖZALTI İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “FETÖ’y…
 • Haber-Yorum | Sayı 94

  HABER | TÜRKİYE BAŞÖRTÜLERİN ÇIKARTILDIĞI KABUL EDİLDİ Son zamanlarda gözaltına alınan kad…
Kategoriden Daha Fazla: Haber-Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Arka Kapak | Sayı 101

“ASIL SORGULANMASI GEREKEN BATI MEDENİYETİDİR! BATI MEDENİYETİ İNSANLARI BU HALE GETİRMİŞT…