Anasayfa Anasayfa TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ #ÖZGÜRLÜK | Sayı 90

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ #ÖZGÜRLÜK | Sayı 90

17 dakika ortalama okuma süresi
0
0

ADIM ADIM ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞLERİ

Başta Adana/ Atatürk Caddesi olmak üzere Adana’nın merkezi bölgelerinde; birçok il, cadde ve sokakta her gün on bini aşkın adım atarak haksızlıklara tepki göstermek, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin özgürlüğüne kavuşmasına vesile olmak ve toplumda zulme karşı farkındalık oluşturmak için sessizce yürüyen Furkan gönüllüleri halktan yoğun ilgi görüyor.

“Alparslan Kuytul Hocaefendi özgürlüğüne kavuşuncaya dek meşru çerçevede sessizce yürümeye ve halkımızı bu hususta bilinçlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanan gönüllüler, çevreye herhangi bir rahatsızlık vermeksizin sessiz eylemlerine devam ediyor.

Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi yurt dışında da gerçekleştirilen yürüyüş etkinliği, #ÖzgürlükYürüyüşleri etiketiyle sosyal medyada paylaşılıyor. Etikete atılan binlerce fotoğraf ve video, sosyal medyada büyük yankı uyandırıyor.

Adalet, Özgürlük ve Sağlık için özelde Alparslan Kuytul Hocaefendi genelde ise tüm mazlumlar için, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen özgürlük yürüyüşlerinden bazı kareler:

ÖZGÜRLÜK KONVOYLARI DEVAM EDİYOR

9 aydır haksız şekilde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri Rahip Brunson’un tahliyesi üzerine, ses getiren ve yüz binlerce mesaj atılan sosyal medya tepkilerinin yanı sıra dev özgürlük konvoyları düzenledi. Adana ve çeşitli illerde yapılan konvoylar, mahkeme tarihine çok az bir süre kalmışken özgürlük adına ses getirmeye devam ediyor.

ÖNCÜ NESİL ‘ÖZGÜRLÜK ADINA’ GECEYİ DIŞARDA GEÇİRDİ

Rahip Brunson davasında, Brunson’ın ajan olduğuna dair belgelerin varlığı devlet tarafından iddia edilmesine rağmen Brunson, mahkeme sonucu 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ancak tutukluluk süreci göz önünde bulundurularak rahibin tahliyesine karar verilmişti.

Furkan Gönüllüleri; Rahibin tahliyesini çifte standart olarak gördüklerini, buna tepki olarak da geceyi sokakta geçireceklerini ve Alparslan Kuytul Hocaefendi serbest bırakılana kadar da mücadelelerine devam edeceklerini bildirdiler.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNE POLİS MÜDAHALESİ!

Rahip Brunson’un tahliyesi üzerine Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri düzenledikleri dev özgürlük konvoyunun ardından Adana Merkez Park’ta bir araya gelerek çevreye zarar vermeden tepkilerini dile getirdiler. Marşların söylendiği tepkisel etkinlikten sonra sessizce araçlarına doğru giden kalabalık Adana Emniyeti’nin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Parkta gösterdikleri zararsız tepkinin ardından Fuzuli Caddesi kaldırımında sessizce yürümeye başlayan kalabalığın yolunu polis coplar ve tomalarla kesti. Ellerindeki coplarla, aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu kalabalığı dağıtmaya çalışan çevik kuvvet ekipleri Fuzuli Caddesini trafiğe kapattı. Emniyet güçlerinin, zaten yürümekte olan yaklaşık bin kişiyi şiddetle ileriye sevk etmeye çalışmaları esnasında çevredeki esnaf zarar gördü. Yolu kapatmamaya çalışan kalabalığa polisin sert müdahalesi çevrenin de tepkisine neden oldu. Polis müdahalesi sonucu Furkan Gönüllülerinden yaralananlar oldu.

#SİYASİDEĞİLADİLYARGI ÇAĞRILARINI DÜNYAYA DUYURDULAR

Furkan Gönüllüleri yaşadıkları zulümleri bağımsız yargı ve adalet çağrılarıyla dünyaya duyurdu. Rahibin serbest bırakılıp Türkiye’nin hocası olan Alparslan Kuytul’un aylardır tecritte tutulması üzerine açılan etiket Türkiye ve Dünya gündeminde büyük ses getirdi. Dünyanın duyduğu bu bağımsız ve adil yargı talebine Türkiye’den olumlu bir cevap bekleniyor.

FURKAN VAKFI YENİ BELGELER YAYIMLADI

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ve Furkan Vakfı’nın tertemiz olduğunu ortaya çıkaran MİT ve Adana TEM biriminin hazırladığı raporlardan sonra Furkan Vakfı yeni belgeler yayımladı.

ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ BİR DAVADAN DAHA BERAAT ETTİ

17 Haziran 2016 tarihinde Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye sorulan bir soru üzerine Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasını değerlendiren Hocaefendi’ye “Başbakana Hakaretten” soruşturma açılmıştı. İstanbul Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen “Başbakana Hakaret” davasında Alparslan Kuytul Hocaefendi için beraat kararı verildi.

SEMRA KUYTUL GÖZALTINA ALINDI!

9 Ekim’de Alparslan Kuytul Hocaefendi için görüş günü olması sebebiyle Dergimiz yazarlarından Bolu’da bulunan Semra Kuytul Hocahanım ve Hocaefendi’nin yeğenlerinin de aralarında olduğu 4’ü bayan 13 kişi haksız bir şekilde gözaltına alındı ve yaklaşık 8 saat sonra serbest bırakıldı. Semra Kuytul Hocahanım ve beraberindekiler için sosyal medyada yüz binlerce kişiden destek mesajı yağdı, Semra Kuytul Hocahanım’ın gözaltına alınması üzerine açılan #SemraKuytulGözaltında etiketi gün boyu Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer aldı. Furkan Gönüllüleri, Adana’ya dönen Hocahanım’ı çiçeklerle karşıladı.

“YOLDA YÜRÜYENLERE” HAKSIZ GÖZALTI

Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin, Ankara, Bolu ve Erzurum’da yürüyen gönüllüler, özgürlük simgeli atkı takmaları sebebiyle haksız bir şekilde gözaltına alındı. Takmış oldukları atkıların “suç unsuru olmadığı” anlaşılınca serbest bırakıldılar.

RUMEYSA SARISAÇLI, OKURLARIMIZLA İMZA GÜNÜNDE BULUŞTU

Yazarlarımızdan Rumeysa Sarısaçlı Hocahanım Ekim ayının ilk haftasında Diyarbakır ve Mardin’i de içine alan Doğu illerimizde imza günü gerçekleştirdi. İmza gününe halkın ilgisi yoğun olurken program sonrasında Rumeysa Sarısaçlı ve kendisine eşlik eden okurlarımız özgürlük yürüyüşüne katıldı. Rumeysa Sarısaçlı attığı tweetinde: Mardin’de; yollarda, çarşıda, gezdiğimiz Kasımiye Medresesi’nde halkımızın teveccühü ile karşılaştık… dedi.

KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Furkan Gönüllüleri her Pazar başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi ile aynı saatte kitap ve dergi okuma etkinliğine devam ediyor. Hocaefendi’nin evinin önünde, parkta ve açık alanlarda gerçekleştirilen kitap okuma etkinliğinin ardından yakın bir camide öğle namazlarını da eda ettikten sonra sessizce dağılan Furkan Gönüllüleri, bu zulmün bir an evvel son bulmasını istiyor.

ALMANYA’DA ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ!

Almanya’nın Hamburg kentinde yüzlerce Furkan Gönüllüleri’nin katılımıyla coşkulu yürüyüş düzenlendi.Danimarka’dan ve çevre ülkelerden de katılım sağlanan yürüyüşe, Alman medyasının ilgisi büyük oldu. Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye destek amaçlı düzenlenmiş olan özgürlük yürüyüşü, Türkiye gündemine de ilk sıralardan girmeyi başardı. Hamburg’un en işlek caddelerinde Almanca “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı atkılarla yürüyen katılımcılar, İngilizce, Almanca ve Türkçe sloganlarla yapılan haksızlıkları protesto ettiler.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNE TAHLİYE

9 aydır İzmir Ödemiş’te ve 5 buçuk aydır Adana Kürkçüler cezaevinde tutuklu yargılanan Furkan Gönüllüleri 17 Ekim tarihinde tahliye edildi. Aylarca haksız bir şekilde tutuklu yargılanmalarının ardından tahliye edilen 6 kişi Adana’da bulunan evlerine yüzlerce araçlık dev konvoylarla bırakıldı. Tahliye edilen 6 Furkan Gönüllüsü için Adana Merkez Park’ta hoş geldiniz programı düzenlendi. Alparslan Kuytul Hocaefendi de tahliye olan Furkan Gönüllülerine avukatı aracılığıyla ‘Çok sevindim, kardeşlerime çok selam söyleyin. İçerde olan diğer iki kardeşim de ümitlerini yitirmesinler’ mesajını iletti.

BU NE ATKIYMIŞ BÖYLE!

İstanbul Emniyeti’nden Hukuksuz Muamele: 21 Ekim Pazar günü İstanbul’da vapur seferiyle yolculuk yapmak isterken, özgürlük simgeli atkı takmaları sebebiyle aralarında 18 çocuğun da olduğu 79 kişi gözaltına alınarak emniyetin hukuksuz muamelelerine maruz kaldı. Sahil kenarında saatlerce soğukta bekletilen gönüllülerin, daha sonra emniyet önünde ve zırhlı araçlar içinde yaklaşık 6 saat bekletildikleri görüntüler ortaya çıktı. Aralarında birçoğu 0-5 yaş arası olan 18 çocuğun olmasına rağmen haklı bir gerekçe olmaksızın 6 saat boyunca zırhlı bir aracın içinde bekletildikleri ana dair görüntüler, sosyal medyada büyük tepki topladı.

İstanbul Emniyeti, hükmen suçlu olmayan birine “suçlu” dedi. Bebekleri soğukta bekletti. Gönüllülerin namaz kılmalarına izin vermedi. Hakaret ve küfür etti… Gözaltında boğazına sarılma ve kol bükme gibi fiili müdahalede bulundu. Usulsüz üst arama yapıldı! Gönüllülerin boyunlarından atkılar arbede esnasında zorla çekilip alındı… Fiili cebir uygulandı. Serbest bırakılan Furkan Gönüllüleri savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Danca Tevhid Broşürü

EY TEVHİDİ HAYKIRAN MÜSLÜMANLAR! Siz dünyanın en eski davasının bugünkü temsilcilerisiniz,…