Anasayfa Furkan Nesli ADALETİN KÜLÜ KALDI (MI)? | Sayı 101

ADALETİN KÜLÜ KALDI (MI)? | Sayı 101

13 dakika ortalama okuma süresi
0
0

30 yıldır İslamî faaliyetler ile toplum nezdinde takdir toplayan Furkan Gönüllülerinin hayatları 30 Ocak Operasyonu ile farklı bir boyuta taşındı. Furkan Gönüllüleri Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız tutukluluğunun sonucunda meşru yollarla sessiz fakat büyük yankı bulan ve her kesimin desteklediği eylemler ile yapılan haksızlığa ‘dur’ demeyi, bu şekilde seslerini duyurmayı hedefliyor.

“ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞLERİ” BİR YILINI GERİDE BIRAKTI

15 Eylül 2018 Pazartesi günü Semra Kuytul Hocahanım’ın bir grup hanım kardeşleriyle başlatmış olduğu özgürlük yürüyüşleri bir yılını doldurdu. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluluğu ise 20 ayı geçti. Bu süreçte Furkan Gönüllüleri Alparslan Hocayı yalnız bırakmayıp her an destekçisi ve sesi oldu. Gerek selamlarını iletmek ve Semra Kuytul Hocahanım’a destek olmak için “Bolu Cezaevinin Önünde Toplanarak” gerek “Her Pazar Alparslan Kuytul Hocaefendi ile Aynı Saatte Kitap Okuma” etkinliğinde buluşup ardından “Basın Açıklamaları” düzenleyerek gerekse de zulme karşı “Adalet Bekleyişi” gerçekleştirerek desteklerini gösterdiler.

22 AĞUSTOS VE 6 EYLÜL MAHKEMELERİNDE NELER OLDU?

Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul davasının 22 Ağustos ve 6 Eylül tarihlerinde gerçekleşen mahkemelerinden önce yurt içi ve yurt dışında bulunan Furkan Gönüllüleri, yapmış oldukları rutin faaliyetlerin dışında mahkeme gününe kadar her gün farklı bir etkinlik ile tahliye taleplerini gündeme taşıdılar. Adana’da ve Gaziantep’te bulunan Furkan Gönüllüleri, 22 Ağustos mahkemesinden önce Alparslan Hocanın 20 aydır devam eden haksız tutukluluğunu Büyük Özgürlük Yürüyüşü ile protesto etti. Adanalı Furkan Gönüllüleri emniyet mensuplarının müdahalesine rağmen yürüyüş sonrası basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına katılan 200’den fazla kişinin kimlikleri alınarak sonrasında ifadeye çağrıldı. Bir grup genç ise Adana Merkezde ve Diyarbakır’da bisiklet turu gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında yaşayan Furkan Gönüllüleri mahkeme öncesi adalet bekleyişinde bulundu. İstanbul’da ise konferans gerçekleştiren Furkan Gönüllüleri daha sonrasında Konya Öncü Nesil Derneği aracılığıyla Saraçhane Parkında yapılan birçok yazar ve avukatın da katıldığı “Yargı Reformunun gerekliliği ve adalet sistemindeki eksikler” konulu basın açıklaması düzenledi. Ardından Fatih’te dikkat çeken büyük bir özgürlük yürüyüşü gerçekleştirildi.

Alparslan Hocanın 20 aydır maruz kaldığı haksızlıklara dikkat çekmek isteyen Almanya’da bulunan Furkan Gönüllüleri Berlin ve Hamburg şehirlerinde özgürlük yürüyüşü gerçekleştirdi. Berlin’deki yürüyüşün ardından miting yapıldı. Dortmund’da bulunan Furkan Gönüllüleri ise basın açıklaması yaparak kamuoyuna seslerini duyurdular.

Mahkeme gününde Adana Valiliğinin Alparslan Kuytul’a destek olmak isteyen şahısların basın açıklaması, gösteri ve benzeri tüm etkinliklerine 5 gün boyunca yasaklama getirmesi sebebiyle adliyede toplanan Furkan Gönüllülerine para cezası yazıldı. Emniyet memurları o gün lokantaya giden bir Furkan Gönüllüsüne dahi GBT kontrolü yapıp para cezası kesti. Alparslan Kuytul Hoca’nın reşit olmayan çocuğuna da o gün adliye önünde babasının mahkeme sonucunu beklediği gerekçesiyle idari para cezası kesildi. Toplanma yasağı sebebiyle, Semra Kuytul Hocahanım ve dört arkadaşına da bir araya geldikleri iddiasıyla kahve içme esnasında bile idari para cezası kesildi. Alparslan Kuytul Hocanın mahkemesi için İstanbul’dan Bolu’ya giden bir Furkan Gönüllüsü ise İstanbul’a geri dönmesi için zorlandı.

“Suç örgütü ve dolandırıcılık(!)” iddiasıyla yargılanan Alparslan Kuytul Hocanın görülen mahkemesine sosyal medyada siyasetçi, gazeteci ve hukukçulardan destek geldi. Devam eden süreç boyunca Alparslan Hoca hasta ve yaşlı olan annesini sadece iki defa görebildi. Alparslan Hocanın talebeleri, yaşlı ve hasta annesini ziyaret ederek bu süreçte kendisine, ailesine moral ve destek vermeye devam ettiklerinin mesajını verdiler.

6 Eylül’de gerçekleşen duruşmada Alparslan Kuytul Hocanın tutukluluğunun devamına, Vakıf Başkanı Ali Alagöz’ün ise tahliyesine karar verildi. 312 gün boyunca tek başına bir odada kalan Alparslan Hocanın tecridi oda arkadaşı Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün tahliyesinin ardından devam ediyor. Mahkeme heyeti duruşmayı 5 Aralık 2019 tarihine erteledi. Vakıf başkanının tahliye edilmesi ile Furkan Vakfı davasının içi boş ve çökmüş bir dava olduğu ortaya çıktı. Bu karar üzerine Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan Furkan Gönüllüleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

FURKAN GÖNÜLLÜSÜ DARP EDİLDİ

Furkan Gönüllüleri Alparslan Kuytul Hocaya yapılan haksızlığı dile getirmek adına basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasının ardından dağılan Gönüllüler, polis tarafından şiddete maruz kaldı. Aralarında bulunan bir gencin ise ağır bir şekilde darp edilmesi ve hakarete maruz kalması sonrası Furkan Gönüllüleri bir araya gelerek yaşanılan olayı kamuoyuyla paylaştılar ve bu çirkin saldırıyı kınayarak, işkencenin peşini bırakmayacaklarını ve ilgili makamlara başvuruda bulunacaklarını dile getirdiler.

ALPARSLAN HOCA’NIN ENGELLENMEYE ÇALIŞILAN HAKLARI

Haziran ayında Bolu F Tipi Cezaevi İdaresi tarafından Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye getirilen telefon yasağı ağustos ayının ilk haftasında kaldırıldı. Ayrıca “örgüt elemanlarına talimat gönderiyor” gerekçesiyle aile ile görüş yasağı getirilmek istendi. Çok tepki toplayan bu haksız karar, infaz hâkimliğinin onayından geçmedi.

100. SAYIMIZA ÖZEL PROGRAM

2011 Mayıs ayında yayın hayatına başlayan Furkan Nesli Dergimizin “100. Sayısına Özel Dergi Yazarları ile Söyleşi Programı” gerçekleştirildi. Söyleşi programına dergi yazarlarımızdan Murat Gülnar, Mustafa Şahin, Semra Kuytul, Rumeysa Sarısaçlı, Esma Ardıç katıldı. Şu an Bolu Cezaevinde olan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin kendisi adına eşi Semra Kuytul Hocahanım’a çiçek ve plaket takdim edildi. Söyleşi programının ardından yazarlara plaket takdimi gerçekleştirildi.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİ EMİNE BULUT VAHŞETİNE SESSİZ KALMADI

Kırıkkale’de Emine Bulut’un, eski eşi tarafından kızının gözü önünde vahşice katledilmesi kadın cinayetlerine yönelik tepkileri artırırken, bu durum Türkiye’nin birçok şehrinde Furkan Gönüllüleri tarafından da basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Furkan Nesli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Mazluma Kimliği Sorulmaz | Sayı 103

Dünya’nın her tarafında, özellikle de ülkemizde adaletsizlik ve toplum üzerindeki baskılar…