Anasayfa Analiz ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN YORUMLARIYLA TÜRKİYE GERÇEĞİ | Sayı 101

ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN YORUMLARIYLA TÜRKİYE GERÇEĞİ | Sayı 101

12 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Meseleleri Kur’an ve sünnet çerçevesinde yorumlayan ve öngörüleri ile çözüm önerileri sunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ülkemizde son günlerde sıkça tartışılan “HDP’li belediyelere kayyum atanması” ve Emine Bulut cinayetiyle ülkeyi sarsan “kadına şiddet” konularıyla ilişkili, geçen yıllarda yapmış olduğu analizlerini sizlerle paylaşıyoruz.

ÜLKENİN BÖLÜNMESİNİ İSTEYEN BİR GRUP VAR

Çözüm sürecinin bitirilmesi bunun sonucunda da belirlenen noktalara ağır silahlar ve çok sayıda askerle operasyonlar düzenlenmesi Güneydoğu’daki yaşamı olumsuz noktada etkilemeye başladı. Daha sonra HDP milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanması üzerine Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye 4 Kasım 2016 tarihinde şu şekilde bir soru soruldu: “HDP milletvekillerinin ve Cumhuriyet Gazetesi’nden bazı gazetecilerin tutuklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” Alparslan Kuytul Hocaefendi ise şu şekilde cevap verdi:

Bana öyle geliyor ki milliyetçi- sosyalist derin devlet bundan memnun. Şimdilerde ‘HDP tümden kapatılsın’ demeye başladılar. Operasyonun arkasında kimler var, ortaya çıkıyor. Sanki birileri bu vatanın bölünmesini istiyor. Bölünmeye karşı olanların içinden bazıları “Bölünmeye karşıyız” diyor ama öyle bir siyaset izlenmesini sağlıyor ki, bu siyasetin sonucunda memleket bölünür, savaşa gider. Bu yapı bundan memnun değilmiş gibi davranıyor ama ülkeyi özellikle o noktaya sevk ediyor ve Amerika da bu durumdan memnuniyet duyuyor. Toplumda bir taraftan nefret oluşuyor ve bu Amerika’nın da işine geliyor.

MİLLETVEKİLLERİ SUÇLUYSA ADAYLIKLARI NEDEN YSK TARAFINDAN ONAYLANDI?

Son zamanlarda “duygusal kopuş” diye bir laf var. Artık Türklerle Kürtler arasında duygusal kopmalar başlıyor. O milletvekillerine 6 milyon insan oy vermiş. Onların çocukları, yaşlıları, sevenleri, akrabaları vs. ile birlikte 10 milyon kadar insan kopuyor. Bu kadar insanın seçtiği milletvekillerini hapse atıyorsunuz. O zaman oy veren insanlar “biz niye oy verdik” demeyecekler mi? Sonra, mesele bununla hallolacak mı? Hallolmayacaksa sizin sorunu çözmek için görüşebileceğiniz siyasi bir figüre ihtiyacınız var. PKK ile görüşmüyorsunuz, HDP’yi de böyle yaparsanız, o zaman bu mesele nasıl bitecek? Kiminle görüşeceksiniz? ‘Kimseyle görüşmeyeceğiz’ derseniz o zaman daha çok insan ölecek demektir. Yetkililer nasılsa etrafında yüz tane korumayla geziyorlar, kendilerinden korkmuyorlar ama vatandaş artık korku içerisinde. Bir memlekette bir yılda 10 bin kişi ölür mü? Ben bunun çözüm olduğuna inanmıyorum, bu olayları daha da kamçılayacaktır. Yazıktır, günahtır, siz vatandaşınızın güvenliğini sağlayabilecek misiniz ki bu kararı aldınız?

Bu sorunların çözümü için biz ‘Kur’an hakem olsun’ diyoruz. Madem bu ülkede herkes Müslüman; Kur’an ne diyorsa âlimlere danışılsın, âlimler Kur’an’ın hükmünü ortaya koysun. “Kur’an’a ve Sünnete göre bu insanlara istediklerini vermek zorunda mıyız, değil miyiz?” Âlimler Kur’an’ı, Sünneti incelesin, hükmünü söylesin; ona da razı olunsun. Devlet onların istediklerinin bir kısmını İslam’a göre vermek zorunda değilse vermesin, zorundaysa versin. Herkes de razı olacağına önceden söz versin ve kardeşlik olsun. Bu şekilde mesele bitsin.1

“DAĞDAN İN SİYASET YAP” DİYEN SİZ DEĞİL MİYDİNİZ?

7 Temmuz 2015 tarihinde konuyla ilgili sorulan bir başka soruya ise şu şekilde cevap vermişti:

Eğer bu operasyonlar, çözüm sürecinin bitirilmesi, savaşın tekrar başlatılması, PKK’nın veya HDP’nin birtakım eylemlerinden kaynaklanıyorsa, iki buçuk yıldan beri neredeydiniz? Neden daha evvel bu operasyonları başlatmadınız? Neden HDP %13 oy alınca başlatıyorsunuz? Seçim olacak ve dolayısıyla da seçime hazırlık yapılıyor. Demirtaş tasfiye edilecek ve yerine onun gibi başarılı bir lider gelemeyecek diye düşünüyorlar. Onlar kendi derdine düşmüşken, kendi aralarında lider kavgasına girmişken seçim olacak ve o hengamede seçimde kaybedecekler gibi hesaplar yapılıyor. Bu haksızlıktır. Adam %13 oy aldı. Sen “Dağdan in siyaset yap” dememiş miydin? Onu yaptılar ve %13 oy aldılar. Şimdi neden ona oy verenleri aşağılar gibi “Ben sizi tekrardan vazgeçirtmeyi bilirim. Ona oy vermemeyi size öğretirim” dercesine böyle şeyler yapıyorsun? Hakkıyla seçime girdiyse, kazandıysa mesele yok. Yok efendim o bölgede siz insanları zorladınız. Ya sen devlet değil misin? Askerin polisin yok mu? Zorlamasına izin vermeseydin! Efendim işte şu kadar eylemler yaptılar, bu kadar yolları kestiler, şöyle yaptılar böyle yaptılar… Yaptırmasaydın, sen devlet değil miydin? 2 yıldır sessiz kalıyordun her şeye! Şimdi mi aklın başına geldi? Sen bunu seçim için yapıyorsun. Tek başına iktidar olamadın, olmak istiyorsun, olmak zorunda hissediyorsun kendini…2

KADINA ŞİDDET KANUNLA BİTMEZ KUTSAL BİR EMİR LAZIM

“Kadına karşı şiddet konusunda hazırlanan yasa tasarısı hakkında ne düşünüyorsunuz, kadına karşı şiddet uygulayanların kanunla düzeltilmesi mümkün mü” sorusu üzerine şu şekilde cevap vermişti:

Bunlar batı medeniyetinin problemleri… İnsanlara Allah korkusu, aile terbiyesi vermezler, aile hukukunu öğretmezler, kadına kadınlığını öğretmezler kadın erkekleşir, erkeğe erkekliği öğretmezler erkek kadınlaşır, kadın görevini yapmaz, erkek görevini yapmaz ve ailede dengeler altüst olur. Zaten içki-kumar almış başını gidiyor, hal böyle olunca evlerde kavga bitmez, kadına karşı şiddet bitmez, kadın öldürenler bitmez sonra da bunu kanun yoluyla engellemeye çalışırlar. Kanun eve ne kadar girebilir ki? Herkesin başına bir bekçi koyamazsınız ama herkesin kalbine bir bekçi koyabilirsiniz. Bunu yapmıyorlar. Muhabbet kanun yoluyla olmaz. Allah’ı Rab olarak görmeyenler kanunlarını, eğitim modellerini Allah’tan almadılar, kendileri eğitim modelleri icat ettiler. Meydana getirdikleri kusurlu nesiller işte bu durumdadır. Kadının kendini kurtaracak bir mesleği olursa, ihtiyacını kendisi karşılayabilecek durumda olursa, erkeklere muhtaç olmazsa kadına baskı azalır zannettiler ama hiç de öyle olmadı. Kadın profesör de olsa kocasından şiddet görüyor. Yani insanlara kanunla değil kutsalla bir şey yaptırabilirsiniz.3

1. youtube.com/watch?v=Wg73oBPUOSg&t=643s

2. youtube.com/watch?v=H_a8waOmcb0&t=139s

3. tvfurkan.net/kadina-karsi-siddet-konusunda-hazirlanan-yasa-tasarisi-hakkinda-ne-dus_a2e0c6d14.html

Daha Fazla
 • Kelime-i Tevhid’in Mahiyeti | Sayı 104

  Kıymetli okurlarımız, Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 23 aydır tutukluluk hâl…
 • İnsanlığın Kurtuluşu-3 | Sayı 103

  Kıymetli okurlarımız, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 aydır tutukluluk halinin devam ed…
 • Rahatsız Oldular! | Sayı 102

  Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Semra Kuytul ile 4 Ekim 2019 tarihinde Bo…
 • İnsanlığın Kurtuluşu-1 | Sayı 101

  İNSANLIĞIN KURTULUŞU-1 Kıymetli okurlarımız, Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin …
 • Hocaefendi’den Mesaj-16 | Sayı 100

  ALLAH’I SEVEN ALLAH İÇİN MÜCADELE EDER         &nb…
 • Güncel Analiz | Sayı 100

  ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN YORUMLARIYLA TÜRKİYE GERÇEĞİ Alparslan Kuytul Hocaefendi’n…
Yazardan Daha Fazla: Alparslan Kuytul Hocaefendi
 • Güncel Analiz | Sayı 100

  ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN YORUMLARIYLA TÜRKİYE GERÇEĞİ Alparslan Kuytul Hocaefendi’n…
 • Güncel Analiz | Sayı 99

  ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’NİN YORUMLARIYLA TÜRKİYE GERÇEĞİ      …
 • GÜNCEL ANALİZ | Sayı 96

  ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’DEN 31 MART 2019 YEREL SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMESİ Türkiye, 3…
 • İŞTE YEMEN’İN GELDİĞİ NOKTA! | Sayı 92

  Alparslan Kuytul Hocaefendi 2015 yılının Nisan ayında, “Arap ülkelerinin Yemen’e saldırmas…
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Gündeme Dair Analizler | Sayı 88

  Ekonomideki dengelerin sarsıldığı şu günlerde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 2016 ve 2017…
 • Haber-Yorum | Sayı 87

  TÜRKİYE HABERLERİ SEÇİM SONUÇLARI VE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ Yüksek Seçim Kurulu 24 HaziranR…
Kategoriden Daha Fazla: Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Kelime-i Tevhid’in Mahiyeti | Sayı 104

Kıymetli okurlarımız, Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 23 aydır tutukluluk hâl…