Anasayfa Bölümler Alıntı Yazılar BİZ HÜR OLANLARIZ | Sayı 96

BİZ HÜR OLANLARIZ | Sayı 96

7 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Yıl 1948… Yıllar önce yapılan kanlı planlar hayata geçiriliyor ve kutsal kılınan Filistin topraklarına ilk önce Siyonistlerin silah namluları daha sonra kanlı postalları giriyor. Karşılarında ise sapanla, taşla özgürlük hakkını savunan eller duruyor. Hürriyet için verilen mücadele yıllardır devam ediyor.

15 Mayıs 1948’de Filistin topraklarının Siyonistler tarafından işgal edilmesinden bugüne Filistin halkı kendi topraklarından emperyalist Yahudilerin gitmesi için birçok mücadele vermiştir. Bu özgürlük mücadelelerinden biri olan abluka altındaki Gazze Şeridi sınırının bölgelerinde 30 Mart 2018’de başlayan ve o tarihten bu yana devam eden ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ gösterileri Filistinlilerin özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri haline geldi.

Filistin İnsan Hakları Merkezinin derlemiş olduğu bilgilere göre, İsrail askerleri 30 Mart 2018’den bu yana düzenlenen ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ gösterilerinde 196 Filistinliyi şehit etti.

Gösterilerde şehit edilen çocuklardan biri de 12 yaşındaki Nâsır Musabbih idi. Okulunun en başarılı öğrencileri arasında yer alan Nâsır, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim hafızıydı. Cuma günleri düzenlenen büyük gösterilerde gönüllü olarak ilk yardım görevlilerine yardıma giden Nâsır, 29 Eylül’de yine ilk yardım görevlilerine yardım ederken keskin nişancı tarafından başından vurularak şehit edildi. İsrail ablukası nedeniyle hiç göremediği Filistin’in diğer bölgelerini merak eden Nâsır, çocuk yaşta hayalleri ile birlikte yaşama gözlerini yumdu.

Şehitler arasında Filistin direnişinin sembollerinden biri haline gelen Fadi Ebu Salah da yer alıyor. İsrail’in 2008’de Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında iki bacağını birden kaybeden Ebu Salah, Gazze sınırındaki gösterilere başladığı günden itibaren katılmıştı. Dünya, Ebu Salah’ı, tekerlekli sandalyesi üzerinde, elinde sapanıyla İsrail askerlerine taş atarken çekilmiş fotoğraflarıyla tanıdı. Engeline rağmen özgürlük istemekten, hakkını aramaktan vazgeçmeyen Ebu Salah, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdığı gün olan 14 Mayıs 2018’deki gösteride İsrail askerlerince göğsünden vurularak şehit edildi. 30 yaşında şehit olan ve ardında 5 yetim bırakan Ebu Salah, Filistin direnişinin sembol isimlerinden biri oldu.

‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde Filistinliler tarafından ‘iyilik meleği’ olarak isimlendirilen gönüllü hemşire Rezzan en-Neccar da 21 yaşında şehit edilenlerden biriydi. Neccar, 30 Mart’tan itibaren gösterilerde yaralanan Filistinlilerin tedavisine yardımcı olmak için Gazze sınırında görev yaptı. ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 10. haftasına denk gelen 1 Haziran 2018’de Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin İsrail sınırındaki gösterilerde yaralanan Filistinlilere yardım için üzerinde hemşire önlüğü ile sınıra doğru koşmaya başladı. Sağlık çalışanı olduğunu gösteren üniforması üstünde olmasına rağmen bir İsrail keskin nişancısının açtığı ateş sonucu göğsünden vurulan Rezzan, kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Ondan geriye gösteriler sırasında foto muhabirleri tarafından çekilen birkaç kare fotoğraf ve kanlı üniforması kaldı.

‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ Gazze’de yaşayan Filistinlilerde kapanmayan yaralar açtı. Kimi eşini, kimi çocuğunu, kimi babasını, kimi de kardeşini kaybetti ancak İsrail askerlerinin katliamlarına rağmen Filistinliler özgürlük mücadelelerinden asla vazgeçmedi.1

1.https://www.aa.com.tr/tr/dunya/bir-milletin-ozgurluk-mucadelesi-buyuk-donus-yuruyusu/1435223

 • 28 ŞUBAT’LA İLGİLİ… | Sayı 94

  Alparslan Hoca 24 Ocak’ta hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edildikten sonra henüz 24 s…
 • ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR| Sayı 94

  30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na, Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gö…
 • 106. Sayımız Çıktı!

  “Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …
 • Röportaj | Sayı 105

  ONUN İÇİN NE DEDİLER? -4                 Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 a…
 • Dünya Haberler | Sayı 105

  DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…
 • TÜRKİYE HABERLER | Sayı 105

  TÜRKİYE’DE 2019 NASIL GEÇTİ?                 2020’ye adım atarken geriye dönüp baktığımızd…
 • Bolu Cezaevinden Son Ses Kaydı | Hocaefendi’den Mesaj

  Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Semra Kuytul Hocahanım ile gerçekleştirdi…
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 5 Aralık Mahkeme Savunması | Gündem

  22 ay boyunca haksız yere tutuklu yargılanan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi, 5 A…
Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
Kategoriden Daha Fazla: Alıntı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

106. Sayımız Çıktı!

“Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …