Anasayfa Anasayfa Büyük Bir Çöküşün Eşiğindeyiz | Sayı 99

Büyük Bir Çöküşün Eşiğindeyiz | Sayı 99

12 dakika ortalama okuma süresi
1
0

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’a, salat ve selam O’nun biricik kulu ve Rasulü Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e ve yine selam hidayet üzere olanların üzerine olsun.

Toplumlar için maddi gerilemelerden çok daha korkunç olanı inanç, ahlak ve evrensel insani değerler açısından yaşanan manevi gerilemelerdir. Bu alanlarda yaşanan gerilemelerin önü alınmayacak olursa çöküş kaçınılmaz olur. Bu, manevi bir çöküştür fakat madde planında yaşanacak büyük gerilemelerin de habercisidir. Bu noktadan hareketle toplum olarak büyük bir çöküşün eşiğinde olduğumuzun farkına varmak zorundayız.

Özellikle son yıllarda değerler üzerinden yapılan araştırmalar sonuçları itibariyle toplum olarak kırmızı alarm verdiğimizi ortaya koymaktadır. Toplum olarak her geçen gün dini, tarihi ve kültürel değerlerimizden uzaklaşıyoruz. Özellikle gençler arasında ateist veya deist olmak son yıllarda moda haline geldi/getirildi. Diğer taraftan içki, kumar, zina, faiz, hırsızlık, cinayet ve eşcinsellik gibi haramlar gittikçe yaygınlaşmakta hatta “aile içi cinsel vakalar” akıllara durgunluk verecek ve “başımıza taş yağacak” dedirtecek boyuttadır. Ayrıca yetişen yeni neslin adalet, merhamet, dürüstlük, paylaşmak, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik vb. ahlaki/insani değerleri önemsiz görüp hayatı bütünüyle faydacı bir anlayışla okuması da ayrı bir fecaattir. Kendi öz değerlerine bu denli yabancılaşmak bir toplum için ölümcül bir hastalığa yakalanıp yatağa düşmek demektir. Bu durum bizi manevi, ahlaki ve kültürel değerler üzerinden yapılan saldırılara karşı da dirençsiz kılmaktadır.

Hâl böyle olunca insan, Kur’an’ın da ifade ettiği gibi “Nereye bu gidiş?”1diye sormaktan kendini alamıyor. Eğer toplum böyle giderse bu gidişin sonunun büyük bir felaket olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Hâlbuki Kur’an ve Sünnetteki Allah’ın toplumlar üzerindeki adetlerinden ve tarihi tecrübelerden gerekli dersler çıkarılmış olsaydı bu hâle gelmezdik. Kur’an ve Sünnet bu çerçevede incelendiğinde atılması gereken ilk adımın, toplumun ıslahı, eğitim ve davet çalışmalarıyla toplumun Allah’ın nimetine lâyık hale gelmesi olduğu görülecektir. “Bir toplum kendini (nefislerini, durumlarını) değiştirmedikçe Allah onlara vereceği nimeti değiştirmez”2 ayeti, toplumu değiştirmek isteyenlerin şiarı olmalıdır.

Öncelikle çocuklarımızın şahsiyet ve manevi değerler açısından eğitimini gerçekleştirmedikçe ve onlara dünya ve ahirete dair idealler kazandırmadıkça toplumun kurtuluşunu beklemek hayalden öteye geçmez. Bilinmelidir ki çocuklarımızın yetiştirilmesi aynı zamanda geleceğimizin de inşa edilmesi demektir. Hidayet rehberi ve medeniyet kitabı olan Kur’an-ı Kerim birey, aile ve neslin inşasının, bunun neticesinde hayırlı ve güçlü bir toplumun nasıl meydana geleceğini ortaya koymaktadır. Zaten Rabbimizin de muradı, yeryüzünde insanın fıtratı açısından en kâmil medeniyet olan İslam Medeniyetinin kurulmasıdır.

Bu süreç vahyin insanı inşası ile başlar. Vahyin hakikatleriyle yetişen insan yine vahyin kılavuzluğunda aileyi ve nesli inşa eder. Bu süreç layıkıyla gerçekleştiğinde adaletin tüm yönleriyle tesis edildiği huzurlu, erdemli ve güçlü bir toplum ortaya çıkacaktır.

Yaratılışı itibariyle hayra da şerre de temayülü olan insanın terbiyesine dair Kur’an-ı Kerim’de geçen Hz. Lokman’ın oğluna tavsiyeleri bu noktada son derece önemlidir. O tavsiyeler özetle şunlardır:

-Oğulcuğum! (İbadet ve itaat hususunda) Allah’a hiçbir şeyi ortak koşma. Bu, en büyük zulümdür.

-Anne ve babana iyi davran…

-Yaptığın iş bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da Allah onun hesabını soracaktır…

-Namazını dosdoğru kıl. İyiliği emret, kötülükten de sakındır. Bu hususta başına gelen zorluklara sabret…

-Kendini büyük görüp insanları da küçük görme…3

Ayetlerde geçen bu öğütler meydana getirilmesi arzu edilen medeniyetin en küçük yapı taşı olan insanın eğitiminde en önemli ve öncelikli noktaları bize öğretir. Burada dikkat çeken en önemli husus, Hz. Lokman’ın eğitim sürecine Tevhid ile başlaması, oğluna her şeyden önce tüm kainatı yaratan, idare eden ve kullarının hayatları üzerinde hükmün yegane sahibinin Allah Azze ve Celle olduğunu öğretmesidir. Çünkü insanın, insan, eşya ve tabiatla olan münasebeti Rabbi ile arasındaki hukuka göre şekil alır. Hz. Lokman’ın öğütlerinde bir diğer önemli nokta da oğluna, Allah Azze ve Celle’nin kullarının her haline şahit ve her işlerinden haberdar olduğunu öğretmesi ve ona ahiret şuuru kazandırmaya çalışmasıdır.

Esasen sadece bu ayetler bile o denli kudretli ki neslimiz, ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından bu öğütlerle terbiye edilmiş olsalardı bugün karşımızda hem maddi hem de manevi planda bambaşka bir toplum manzarası olurdu. Ne yazık ki vahyi hayatın dışına itip vicdanlara hapsettiğimiz, ferdi, ailevi ve toplumsal hayatı bütünüyle beşeri ideolojilere teslim ettiğimiz günden bu yana manevi dinamiklerimiz açısından kan kaybediyor, dünya sahnesinde de gittikçe geriliyoruz. Bugün geldiğimiz nokta son derece vahim iken Kur’an hakikatlerinden mahrum bırakılmış neslimizin hali de yarınlarımıza dair umudumuzun daha da azalmasına sebep oluyor.

Bugün toplumu idare edenler tarafından ivedilikle yapılması gereken, aydın ve alim şahsiyetlerle el ele vererek vahyin ilke ve esaslarıyla iman, ahlak ve ideal sahibi bir nesli ve toplumsal hayatı tesis etmektir. Manevi çöküşten kurtulup toplum olarak dünya sahnesinde yeni bir diriliş hareketini başlatmak için bundan başka çıkar bir yol da yoktur, bu hususta kaybedilecek tek bir gün de… Zaten Yüce Allah’ın kullarına vermiş olduğu en büyük vazifelerden biri de yeryüzünde O’nun razı olacağı bir medeniyet inşa etmektir. “O Allah ki, sizi topraktan yarattı ve sizi yeryüzünün imarında vazifeli kıldı.”4

Bilinmelidir ki bir neslin inşası şehirlerin inşasından çok daha elzem ve kıymetlidir.

1. Tekvir, 26

2. Enfal, 53

3. Lokman, 12-19

4. Hud, 61

 • 28 ŞUBAT’LA İLGİLİ… | Sayı 94

  Alparslan Hoca 24 Ocak’ta hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edildikten sonra henüz 24 s…
 • ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR| Sayı 94

  30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na, Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gö…
 • 106. Sayımız Çıktı!

  “Geciken Adalet Zulümdür!” başlığı altında ülkemizde uzun süredir birçok kesimin rahatsız …
 • Röportaj | Sayı 105

  ONUN İÇİN NE DEDİLER? -4                 Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 a…
 • Dünya Haberler | Sayı 105

  DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…
 • TÜRKİYE HABERLER | Sayı 105

  TÜRKİYE’DE 2019 NASIL GEÇTİ?                 2020’ye adım atarken geriye dönüp baktığımızd…
 • Bolu Cezaevinden Son Ses Kaydı | Hocaefendi’den Mesaj

  Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Semra Kuytul Hocahanım ile gerçekleştirdi…
 • Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 5 Aralık Mahkeme Savunması | Gündem

  22 ay boyunca haksız yere tutuklu yargılanan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi, 5 A…
Daha Fazla
 • Müslümanların Sekülerizm İle İmtihanı |Sayı 104

  Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Hz. Muhammed Mustafa’ya olsun. Al­…
 • Toplumsal Adalette Vazifelerimiz | Sayı 102

  TOPLUMSAL ADALETTE VAZİFELERİMİZ Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun. Salat ve selam Hz…
 • Adı Furkan Olmak | Sayı 100

  Kullarına hakkı batıldan ayıran kitabını gönderen Allah’a hamd, ömrünü batıl nizam ve inan…
Yazardan Daha Fazla: Taha Demir
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

1 Yorum

 1. Avatar

  HÜSEYIN SASMAZ (UZUN)

  27 Ekim 2019 07:27

  Osmanlı Devletini bir fetret devri bekliyor.Rabbim sonumuzu hayır etsin.Der Ali Muhsin Bey ve Hünkar evet haklısın bu koca devleti bir fetret devri bekliyor.İçim kan ağlıyor yüreğim yanıyor ama nafile artık elimden bir şey gelmiyor
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=769057410212329&id=100013242319421

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Müslümanların Sekülerizm İle İmtihanı |Sayı 104

Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam Hz. Muhammed Mustafa’ya olsun. Al­…