Türkiye Haberler | Sayı 104

15 dakika ortalama okuma süresi
0
0

KONUŞAN İÇERİ!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan gazeteci ve yazar Ahmet Altan’ın, 5 Kasım’da adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine itirazda bulunmuştu. İtirazı değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Altan hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Kararın ardından Altan, tahliyesinden bir hafta sonra tekrar cezaevine gönderildi. Bu şekilde sürekli bozulan tahliye kararlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Altan, 1138 günlük tutukluluğun ardından tahliye olduğu cezaevi önünde “O kadar mutlu çıkamıyorsun. İçeride kalan çocuklar var, sevinemiyorsun. Çocuklar suçsuzlar ve içeride kalıyorlar. Neden siyasiler hiçbir şekilde yargılanmıyor? Kendilerinin eleştirilmesini istemiyorlar ve aydınların üzerine gidiyorlar. Hukuka geleceksiniz, sizden korkmuyorum, hapishane mi, ne olduğunu gördüm” ifadelerini kullanmıştı. Bir yandan “sizi eleştirmeye devam edeceğim” diyen gazeteciler tutuklanırken öte yandan gazeteci Hilal Kaplan, Erdoğan Trump görüşmesinde, Trump’a yönelttiği soru üzerine “yandaş” yakıştırmasına maruz kaldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Erdoğan ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’a “Gazeteci olduğunuza emin misiniz, Türkiye için haber yapmıyor musunuz?” şeklinde karşılık vermesi sosyal medya gündemini uzun süre meşgul etti.

HARBİYELİ ÖĞRENCİLERİN CEZALARI ONANDI

Yargılamaları uzun bir süredir devam eden Harbiyeli öğrencilerin müebbet kararı istinaf mahkemesi tarafından onandı.15 Temmuz günü Harbiyeli öğrencilerin de darbeye katıldığı iddiası ile başlayan yargılamada İstinaf mahkemesi Harbiyeli öğrenciler hakkında istenen müebbet kararını onadı. Dosya Yargıtay’a taşındı. Darbeye dahil olarak TCK’nın 309. Maddesinde yer alan anayasayı ihlal suçunu işlediği iddia edilen öğrencilerden tutuksuz yargılananlar hakkında ise tekrardan tutuklama kararı çıkarıldı. 70 öğrenci hakkında verilen tahliye kararının bozularak tekrardan tutuklanması ise kamuoyu vicdanını sızlattı. Müebbet hapis cezası onanan ve 40 aydır tutuklu olan Harbiyeli öğrenci Furkan Taha Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, Adana’da Furkan Gönüllülerinin düzenlediği basın açıklamasına katılarak “19 yaşındaki öğrencilerin darbe yapamayacağını herkes biliyor ama biz bunu yetkililere ve siyasilere duyuramadık. Adaletten yana kırıntı umutlarımız vardı ama istinaf mahkemesi öğrencilerin cezasını onadı. Dosyayı Yargıtay’a taşıyacağız ama benim artık adaletten yana hiç ümidim kalmadı. İlahi adaletin tecelli etmesi için Allah’a yalvarıyorum” ifadelerini kullandı.

12 BİN YILLIK GÖLÜ KURUTTULAR!

Gümüşhane’de, Buzul Çağı’ndan kalma, manzarasıyla ilgi çeken kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de define var iddiaları 12 bin yıllık tarihi yok etti. İsmi açıklanmayan kişiler tarafından kazı için başvuruda bulunulması üzerine Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazıya izin verdi. Kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi. Dipsiz Göl’de, 4 gün boyunca sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı. İddiaya göre, bölgede bir dönem kalan Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen, 15’inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı öğrenildi. Valiliğin, göl alanının eski haline getirildiğini açıkladığı göl alanının toprakla doldurularak, kapatıldığı görüldü. Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanına ise bir de su akarı için plastik boru koyuldu. Suyu kalmayan göl alanı, taş ve toprak yığını haline döndü. Sosyal medyada dipsiz göl tartışması yaşanırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bazı definecilerin hayali hedefler içinde, FETÖ altınlarının peşinde olduklarını ve gözlerinde çizgi film karakteri gibi dolar işareti döndüğünü söylemesi dikkatleri çekti. Soylu: “Definecilerden bıktım. Koskoca adamlar kapımızı çalıyor, ‘Şurada FETÖ altınları var’, ‘Burada FETÖ’nün gömülü paraları var’ diyorlar. Herkesi kandırıyorlar, herkesi de birbirine düşürüyorlar. Bugüne kadar bir şey çıkarttıklarını da görmedim’ ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK FİŞLEMESİ KAPIDA!

AKP milletvekillerinin hazırladığı ve TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen 95 maddelik Torba Kanun Teklifi’nde derneklerin bildirim zorunluluğuna ilişkin düzenleme, iktidarın, yurttaşların büyük bölümünü fişleyeceğini ortaya çıkardı. Getirilecek düzenleme ile dernek üyeliğine kabul edilenler ile üyeliği sona erenlerin bilgilerinin bağlı bulundukları mülki idare amirliğine bildirilmesi zorunlu hale getiriliyor. Teklifin yasalaşması durumunda dernekler, yaklaşık 12 milyon üyesini altı ay içinde bağlı bulundukları mülki idare amirliklerine bildirecek. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile örgütlenme hakkına yönelik darbe niteliğindeki düzenlemeyle ilgili konuşan TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Ali Öztunç, “Anayasa’ya ve birçok uluslararası özgürlüğe aykırı bir teklif ile karşı karşıyayız. Eğer değişiklik bu hali ile geçerse Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi yapılacak. Türkiye tarihi boyunca erişilemeyen sayıda yurttaşın kişisel verileri İçişleri Bakanlığı’nın eline geçecek. Derneğin yöneticisi ve başkanının bilgilerini vermek doğaldır, kabul edilebilir. Ancak üyelerini ne yapacaklar? Anayasa’ya açıkça aykırı bir durumla karşı karşıyayız. Milyonlarca insan, sırf bilgileri paylaşılmasın diye bir daha dernek üyesi olmayacaktır. Örgütlenme özgürlüğü bakımından da tarihi bir sorun ile karşı karşıyayız” dedi.

İSKANDİNAV’LI EYT TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) tartışması ile ilgili farklı zamanlarda yaptığı açıklamalarda: “Kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak. Bunun, ülkemize bir kazanımı yok, kaybettirir. Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Şu anda İskandinav ülkeleri artık bu işten vazgeçme noktasına geldiler” ifadelerini kullanması, sosyal medyanın gündemine oturdu. İskandinav ülkelerinde kişi başına düşen aylık gelirin 81 bin 807 dolar ile 49 bin 960 dolar arasında olduğunu hatırlatan sosyal medya kullanıcıları, ‘battı’ denilen ülkelerin daha zengin olduğunu belirtti. Ayrıca Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’nde “Milli iradenin üstünlüğünü tahkim ederek demokrasimizi güçlendirdik. Hak ve özgürlük alanlarını genişlettik. Bugün ekonomisini toparlamış, güney sınırlarındaki kuşatmayı kırmış, birlik ve beraberliğini koruyan bir ülke olarak yolumuza devam ediyoruz.” açıklaması da tepkilerin odağında yer aldı, sosyal medya kullanıcıları ülkedeki özgürlüklerin kısıtlandığını vurguladı.

ATATÜRK’Ü ANMA KRİZİ

Millî Eğitim Bakanlığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81’inci yılında yapılan anma törenlerinde küçük yaştaki öğrencilerin Atatürk fotoğrafı önünde diz çökmesine ilişkin soruşturma başlattı. Atatürk’ün vefatının 81. yılı sebebiyle birden fazla okulda düzenlenen anma törenlerindeki görüntüler büyük tepki uyandırdı. MEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “10 Kasım Atatürk’ü anma programını anlamından uzaklaştırarak, pedagojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet veren söz konusu etkinlikle ilgili inceleme-soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Eğitim Problemleri- Seküler Eğitim ( Sayı 104 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Dünya Haberler | Sayı 105

DÜNYADA 2019 NASIL GEÇTİ?                 Ne yazık ki 2019 yılında dünya yine olumsuz birç…