Anasayfa Anasayfa Türkiye ve Dünya Haberleri | Sayı 100

Türkiye ve Dünya Haberleri | Sayı 100

33 dakika ortalama okuma süresi
0
0

TÜRKİYE HABERLER

ERDOĞAN “YA ALLAH BİSMİLLAH” DİYEREK KİLİSE TEMELİNİ ATTI

                Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi temelini “Ya Allah Bismillah” diyerek attı. Erdoğan kilisenin inşaatının iki yıl içinde tamamlanacağını bildirerek “Mor Efrem Süryani Kadim Kilisesi’ni İstanbul için yeni bir zenginlik olarak görüyorum” ifadesini kullandı. Erdoğan konuşmasında, kilisenin Süryani cemaatine ve İstanbul’a kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti. İstanbul-Ankara Süryani Kadim Kilisesi Metropoliti Mor Filüksinos Yusuf Çetin ise törende yaptığı konuşmasında, devlet bazında 2 bin yıldır ilk kez kendilerine böyle bir jest yapıldığını söyleyerek memnuniyetini dile getirdi.

              7 AYDIR KAYIP 6 KİŞİDEN 4’Ü BULUNDU

                Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası siyah transporterlara bindirilerek kaçırılma olayları hiç eksik olmadı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na göre, OHAL dönemi boyunca 27 kişi kaçırıldı. Şubat ayından bu yana kayıp durumda olan KHK’lı ( Kanun Hükmünde Kararname ile memuriyetten çıkartılan) 6 isimden dördünün “emniyet mensupları tarafından bulunduğu” bildirildi. Kayıp durumda olan KHK’lı 6 isimden, Salim Z., Özgür K., Erkan I. ve Mikail U.’nun emniyet birimlerinin gözetiminde olduğu duyuruldu. Açıklama bu isimler kaybolduktan sonra açılan sosyal medya hesaplarından yapıldı. Kaçırılma olaylarını yakından takip eden Gergerlioğlu bulunan 4 kişi hakkında “Kabile devleti miyiz, hukuk devleti miyiz sorusunun cevabı ortaya çıkacak! 6 kaçırılanın 4’ü bulundu, gözaltında ama yakınları onları tanımakta zorlanıyor, çünkü ruh sağlıkları sıkıntılı. Ne oldu bu insanlara? Açıklama yapacak kamu görevlisi yok mu?” şeklinde paylaşım yaparak olaya tepkisini gösterdi.

                TÜRKİYE “DEPORT” ZULMÜNE DEVAM EDİYOR

                Doğu Türkistan’da milyonları zulüm kamplarına dolduran Çin’in baskısından kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygurlarla ilgili kaygı verici gelişmeler yaşanıyor. Zinnetgül T. isimli Uygur kadın iki çocuğuyla birlikte zalim Çin’e teslim edildi. Skandalın ortaya çıkması üzerine Süleyman Soylu olayı inkâr etti. Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ise rezaleti teyit ederek Soylu’yu yalanladı. Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti ve Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan da deport bilgisinin Zinnetgül T.’nin Türkiye’de yaşayan kardeşi Cennetgül T. tarafından duyurulduğunu ancak kendisine şu anda ulaşamadıklarını kaydetti. Zinnetgül’ün Suudi Arabistan’da yaşayan abisi de bir Arap kanalına canlı yayında olayı teyit ederek, yetkililerden yardım istedi. Acılı kardeş gözyaşları içinde “Kardeşimi Çin’e iade ettiler. Onu ve çocuklarını öldürüp bana verseydiler de Çin’e vermeseydiler keşke. Ben ona razı olurdum ama Uygurları diri diri yiyen Çin’e vermelerine razı olamıyorum” diye konuştu. Bu iade işlemine ise sosyal medyadan sert tepkiler geldi, bazı sosyal medya kullanıcıları, hükümeti Müslümanlara ihanetle suçladı.

                MİLLETVEKİLLERİ GEÇİNEMİYOR (!)

                TBMM Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı canlı yayında net 22 bin 200 lira maaş alan vekillerin geçim sıkıntısı çektiğini söyledi. Buna gerekçe olarak harcamalarının yüksekliğini gösterdi. 1980 ve 1990’lı yıllarda milletvekillerine, memura yapılan zamların üzerinde ilave zam yapıldığını söyleyen Şentop, 2002 yılından bu yana vekillere ilave zam verilmediğini, lojmanlarının da satıldığını ifade etti. Birçok milletvekilinin Ankara’da kirada oturduğunu kaydeden Mustafa Şentop, milletvekili maaşlarının yüksekliğiyle ilgili çeşitli açıklamalar yapıldığını, ancak vekillerin yüksek boyutlara ulaşan harcamalarını kimsenin dile getirmediğini belirterek şöyle konuştu: “Vekil olmadan önce, şimdiki maaşının üçte biri kadar maaşıyla geçinirken, milletvekili olduktan sonra geçinemiyor. Kendilerine araç tahsisi yok. Meclis’e toplu taşıma araçları ile gelip giden milletvekillerimiz var.” Şentop, 3 bin nüfuslu bir kasabada babasının evinde oturup asgari ücretle çalışan, ancak giderleri maaşının yarısına bile ulaşmayan bir işçinin tasarruf dahi yapabileceğini, ancak giderleri çok yüksek olan vekillerin aldıkları maaşlarla geçim sıkıntısı çektiklerini dile getirdi.

                SURİYELİ MÜLTECİ TARTIŞMASI DEVAM EDİYOR

                Türkiye’ye sığınan Suriyeliler hakkında son zamanlarda oluşturulan algı ve “ülkemizde Suriyeli istemiyoruz” şeklindeki ırkçı söylemlere karşı bazı İslami kuruluşlar tarafından 27 Temmuz’da basın açıklaması gerçekleştirildi. Organizasyonun Mazlumder, Özgür-Der, Mülteci Hakları Derneği ve Hukukçular Derneği tarafından ortak olarak planlandığı duyuruldu. Ancak yapılan tüm duyurulara rağmen organizasyon bazı kuruluşlar tarafından kamuoyuna “Suriyeliler eylem yapacak” şeklinde yansıtıldı. Söz konusu haberlere İçişleri Bakanının “Yaptırmayız” sözü de eklenince halktan Suriyeli mültecilere karşı tepkiler yağmaya başladı. Kamuoyunda oluşturulmak istenen algıya rağmen organizasyonu üstlenen kuruluşlar 27 Temmuz günü basın açıklamasını gerçekleştirdi. Basın açıklaması için toplanan kalabalık oluşturulan algının da bir sonucu olarak ırkçı bir grubun müdahalesine maruz kaldı.

                OHAL BİTTİ AMA İHLALLER DEVAM EDİYOR

                Brüksel merkezli araştırma kuruluşu Barış ve Adalet Platformu tarafından yayımlanan son raporda, Türkiye’de olağanüstü hal (OHAL) sürecinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen temel insan hakları ihlallerinin devam ettiği öne sürüldü. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve sonrasını inceleyen rapor, insan hakları dernekleri ve Avrupa kurumları tarafından yayımlanan araştırmaların yanı sıra basında çıkan haberleri derledi. Raporda, “Son bir yıl, Türkiye’deki tasfiyelerin ve yaygın insan hakları ihlallerinin OHAL’in bitmesiyle sona ermediğini göstermiştir. OHAL’in Türk toplumundaki tüm sektörler için yıkıcı etkisi 19 Temmuz 2018’den sonra da devam etmiş ve muhtemelen gelecekte de devam edecektir” ifadelerine yer verildi. Altı bölümden oluşan çalışmanın ilk kısmında toplanma ve gösteri hakkının kısıtlandığı belirtildi. İkinci kısımda terör örgütü iltisakı gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile işten çıkarılan kamu çalışanlarının durumu incelendi. Raporda, son yayımlanan KHK ile beraber çok sayıda farklı kurumda çalışan 131 bin 311 memurun ihraç edildiğinin altı çizildi. Çalışmanın son bölümünde geçtiğimiz üç yıllık sürecin Türkiye üzerindeki etkileri incelendi. Halkın günlük hayatının olumsuz yönde değiştiğini belirten rapor, güvenlik ve ekonomik endişeler nedeniyle Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkışında artış olduğuna değindi.

DÜNYA HABERLER

                AKDENİZ GÖÇMENLERE MEZAR OLDU

                Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) son rakamlarına göre bu yıl Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmen ve sığınmacılardan 686’sı kıtaya ulaşamadan Akdeniz sularında öldü. IOM, Avrupa’ya bu yıl Akdeniz’den 36 bin 670 göçmen ve sığınmacı geçtiğini açıkladı. Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı örgüt, geçen seneye göre Avrupa’ya Akdeniz üzerinden girişlerin yüzde 35 azaldığını duyurdu. IOM rakamlarına en son Libya açıklarında 100 göçmenin boğularak ölmesiyle sonuçlanan kazanın dâhil olmadığını belirtti. Uluslararası Göç Örgütü bu yıl Akdeniz’den Güney Amerika’ya kadar dünya genelinde 1442 göçmenin ‘umuda yolculuk’ta hayatını kaybettiğini belirtti. Geçen yılın bu döneminde dünya genelinde bu sayı 3 bin 65’idi. Akdeniz’de ise 1508 göçmenin öldüğü göç kayıtlarına geçti.

                KAN DONDURAN KATLİAM İTİRAFI / 1321 SİVİLİ YANLIŞLIKLA(!) VURMUŞLAR

                İşgalci ABD’nin İslam coğrafyasında işlediği cinayetlerle ilgili son rapor, katilin kendisinden geldi. ABD öncülüğündeki koalisyon, Suriye ve Irak’ta düzenledikleri saldırılarda 1321 sivili katlettiğini itiraf etti. Birleşik Ortak Görev Gücü- Operasyon İçsel Çözüm (JTF-OIR) tarafından yayımlanan aylık bilanço raporunda, koalisyonun Irak ve Suriye’de en az 1321 sivili katlettiğini açıkladı. Raporda, ABD öncülüğündeki koalisyonun, bu sivilleri ‘istemeden’ öldürdüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Mevcut bilgilere dayanarak İçsel Çözüm Operasyonu’nun başlangıcından bu yana koalisyonun, eylemleriyle istemeden en az 1321 sivili öldürdüğü belirleniyor. ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından haziran ayında yapılan açıklamada da ağustos 2014’ten bu yana Suriye ve Irak’ta 34 bin 514 hava saldırısı gerçekleştirdiği bildirilmişti. ABD öncülüğündeki koalisyon, 2014 yılının ağustos ayından beri Suriye ve Irak’ta DEAŞ bahanesiyle saldırı düzenliyor. Hedef aldıkları bölgelere yoğun hava saldırıları düzenleyen ve saldırılarda çok geniş bölgeleri yok eden koalisyon güçleri, bu süreçte birçok şehri yok etti.

                AFGANİSTAN ÖLÜYOR

                Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonunun (UNAMA) raporuna göre, ülke genelinde yılın ilk yarısında 1366 sivil hayatını kaybederken 2 bin 446 kişi yaralandı. Rapora göre, yılın ilk yarısındaki 3 bin 812 ölüm ve yaralanmanın yüzde 37’si hükümet ve koalisyon güçlerinin saldırılarında gerçekleşti. Ölü ve yaralı sivil sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 düştü ancak hükümet ve NATO önderliğindeki güçlerin gerçekleştirdiği operasyonlarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı yüzde 31 arttı. Bu dönemde hükümet ve NATO güçlerinin saldırılarında 717 sivil hayatını kaybederken 680 sivil yaralandı. Operasyonlarda ülke genelinde 144 kadın ve 327 çocuğun yaşamını yitirdiği kaydedildi.

                GÖÇMENLERİ KURTARANLARA 1 MİLYON EUROYA KADAR CEZA

                İtalya’da koalisyon hükümetinin hazırladığı, yasa dışı göçle mücadele ve özellikle göçmenleri denizden kurtaran sivil toplum kuruluşlarına (STK) yönelik önlemleriyle dikkati çeken ikinci güvenlik paketi yasalaştı. Paket, yasa dışı göçle mücadelede emniyet güçlerine daha fazla kaynak ayırırken, STK’lara ait kurtarma gemileri de dâhil olmak üzere İtalyan kara sularına girmek isteyen gemilere önemli kısıtlamalar getiriyor. Bir süredir kararnameyle yürürlükte olan, içişleri bakanının güvenlik ve kamu düzeni gerekçesiyle gemilerin kara sularından geçişine yasak ya da sınırlandırma getirebilme yetkisi de paketin kabul edilmesiyle yasalaşmış oldu. Yasa, İtalyan kara sularına giriş yasağı getirilen geminin bu yasağı ihlal etmesi durumunda, gemi kaptanı için en az 150 bin Euro’dan 1 milyon Euro’ya kadar ceza öngörüyor. Düzenleme ayrıca, İtalyan hükümetine ek tedbir olarak yasalara aykırı davranan gemiye el koyma hakkı da veriyor. Yeni yasa, gemi kaptanının İtalyan güvenlik güçlerine direnmesi ya da karşı koyması durumunda tutuklanmasını da öngörüyor.

                SİYONİST İSRAİL ZULMÜNÜ KATMERLİYOR

                İşgalci İsrail Gazze’de 11 Yılda 46 Bin Müslümanın Evini Yıktı: Mizan İnsan Hakları Merkezi’nin oturma hakkı gerçeği ile ilgili hazırladığı rapora göre işgal güçlerinin 2008 yılından 2019 yılının ortalarına kadar geçen süre içinde Gazze bölgesinde yıktıkları evlerin sayısı 46 bin 599’u buldu. Bunlardan 11 bin 290 ev tamamen yıkıldı, 35 bin 309 ev ise kısmen hasar gördü. Rapora göre tamamen yıkılan veya kısmen hasar gören evlerde oturan insan sayısı ise 392 bin kişiyi buluyor. Bunlardan 136 bin kişi çocuk, 192 bin kişi ise kadın. Evleri yıkılan veya zarar gören insanlar yaklaşık iki milyonu bulan Gazze nüfusunun %19,6’sını oluşturuyor.

                Üç Yaşındaki Çocuğu İfadeye Çağırdı: Yetmiş yıldır Filistin halkına yönelik görülmemiş cinayetler işleyen işgal güçleri, normalde akla gelmeyecek bir işe daha imza attı. Filistin Enformasyon Merkezi’nin aktardığına göre işgal ordusu, henüz 3 yaşındaki Muhammed Alyan’ı gözaltına almak için Kudüs’ün El-İseviyye beldesine baskın düzenledi. Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, işgal güçlerinin küçük Muhammed’in peşine düştüğünü ve bu sırada olay yerine ailesinin geldiğini ifade etti. İşgal rejimi zindanlarında esir tutulan yaklaşık 5700 Filistinliden 230’unun çocuk olduğu kaydedildi.

                6 Ayda 54 Filistinliyi Şehit Etti: Gazze’deki El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Siyonist İsrail’in 2019’un ilk yarısında Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği ihlallere ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda, İsrail kuvvetlerinin bu yılın ilk yarısında 12’si çocuk, 4’ü kadın olmak üzere 54 Filistinliyi şehit ettiği, ayrıca bin 226’sı çocuk, 179’u kadın toplam 3 bin 723 kişiyi yaraladığı belirtildi.

                ÇİN ZULMÜNÜ 50 ÜLKE DESTEKLİYOR

                Çin’in Cenevre’deki BM temsilciliğinden yapılan açıklamada Uygur politikasına destek veren mektubu imzalayan ülke sayısının 50 olduğu belirtildi. Çin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine ve BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı’na hitaben kaleme alınan mektubu imzalayan ülkelerin kendilerine “teröre kaşı mücadelelerinde destek verdiğini” duyurdu. Çin, imzacı ülkelerin kampları ziyaret edip durumun batı medyasında resmedildiği gibi olmadığını gördüğünü öne sürdü. 12 Temmuz tarihinde içlerinde Suudi Arabistan ve Rusya gibi ülkelerin de bulunduğu 37 devlet tarafından imzalanan mektupta “Terörizm ve aşırılıkla ağır şekilde yüzleşen Çin, mesleki eğitim ve öğretim merkezleri kurmak da dâhil olmak üzere Sincan’da bir dizi terörle mücadele ve önlemi almıştır” ifadeleri yer aldı. Çoğunluğu batılı devletlerden oluşan 22 ülke ise daha önce Uygurların kamplardan çıkarılması yönünde bir ortak mektup yayınlamıştı. 22 ülke bu mektupta “Çin’i, yasalara uymaya, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Sincan (Doğu Türkistan) ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dâhil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz” dedi.    

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

103. Sayımız Çıktı

FURKAN EĞİTİM VE HİZMET VAKFI’NINPeygamberi Metotla İslam Davasına Hizmette 25. Yılı Muhte…