Anasayfa GÜNDEM ÖZEL Zulüm Bitene Kadar! | Sayı 88 | Gündem Özel

Zulüm Bitene Kadar! | Sayı 88 | Gündem Özel

15 dakika ortalama okuma süresi
0
0

FURKAN VAKFINDAN CEMAAT VE GRUPLARIN DENETLENMESİ KONUSUNDA AÇIKLAMA!

Son günlerde bazı çevreler tarafından tartışmaya açılan ve akabinde ‘cemaatlerin tasfiyesi’ konusunu gündeme taşıyan ‘cemaatlerin denetlenebilir’ olması tartışmasına Furkan Vakfından net bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada; din istismarının önüne geçilme çabası gibi gösterilen bu tartışmanın, diğer taraftan dinin içinin boşaltılması ve dinin laik devletin tekeline alınması tehlikesine neden olabileceğine dikkat çekildi. Eğer konu gerçekten samimi(!) bir şekilde din istismarının önlenmesi ise her türlü denetlemeye açığız mesajı verildi. İşte Furkan Vakfının resmi hesabından yayınlanan o açıklama:

HER TÜRLÜ DENETLEMEYE AÇIĞIZ!

Son günlerde çokça konuşulan, vakıf, dernek ve grupların denetlenebilir olması konusunda şunu belirtmek isteriz ki; biz şimdiye kadar yaptığımız tebliğ ve davet çalışmaları, etkinlik ve faaliyetlerimizde hiçbir zaman resmiyetin ve Vakfımızın tüzüğünün dışına çıkmadık. Furkan Vakfı hangi amaçla kurulmuşsa, tüzüğünde ne yazıyorsa 24 yıldır aynı maksada hizmet etmektedir. Furkan Vakfı camiası olarak hiçbir suç ya da suç örgütü ile uzaktan yakından asla alakamız olmadı. Buna tüm halkımız da şahittir.

Denetimden kasıt bir kurumun ya da grubun gerçekten suç örgütü olup olmama durumunun denetimde tutulması ya da çeşitli yollarla dini duyguların istismar edilip edilmediğinin kontrol edilmesi ise olabilecek böylesi sorunlara karşılık devlet elbette tedbir almalı ve gerekli denetimi yapmalıdır. Bütün programlarını izinli ve hatta canlı yayından yapan, söylediğini herkesin duyacağı şekilde söyleyen ve asla gizli saklı faaliyeti olmayan, faaliyetlerinde şahsi menfaatleri değil sadece halkın maslahatını hedefleyen kurumlarımız Türkiye’de şeffaflık bakımından neredeyse birinci sıradadır. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tüm konuşma ve konferansları internette her türlü erişime açıktır.

Bu manada denetim olmalı ve hiç kimse ne maksatla olursa olsun halkımızın ve memleketimizin zararına bir girişimde bulunamamalıdır.

Ancak denetimden maksat görünür haliyle böyle iken arka planda;

•Dini güncelleme adı altında değiştirme, bozma,

•Dini hükümleri anlatma ve yaşama özgürlüğünü kısıtlama,

•Dine Kur’an ve Sünnete aykırı bir çehre kazandırma gibi amaçlara hizmet edecekse…

Bu sadece bizim değil tüm Müslümanların kırmızıçizgisidir ve kabul edilemez.

Bu ülkede dini özgürce anlatma ve yaşama hakkı her Müslümanın en tabii hakkıdır ve öyle kalmalıdır.

Söz konusu denetleme;

•Ömrünü İslam’ı anlatmakla geçirmiş bir Peygamberin ümmeti olan biz Müslümanları İslam’ı anlatamaz hale getirmeye,

•Peygamberimizin “sizin en hayırlınız Kur’an’ı okuyan ve öğreteninizdir” hadisine rağmen 30’lu 40’lı yıllardaki gibi Kur’an-ı Kerim’i bile öğretemez hale getirmeye,

•Dini laik devletin tekeline almaya götürecekse…

Bunu yine sadece biz değil tüm Müslümanların kabul etmesi mümkün değildir. Bu inancımıza aykırı davranmayı gerektirir ve asla kabul edilemez.

Ve diyoruz ki; dün de açık ve şeffaftık bugün de öyle olmaya devam ediyoruz!

BİZ FURKANIZ YOLUMUZ HAKTIR, ALNIMIZ AKTIR!

Furkan Vakfı Eski Yönetim Kurulu ve Gönüllüleri

ZULÜM BİTENE KADAR!

Alparslan Kuytul Hocaefendi son mektubunda ‘Tek başına içilen çayın tadı yok’ demişti. #GönüllerBirOlsun etiketiyle başlayan sessiz eyleme yurt içinden ve yurt dışından on binlerce kişi tek yürek olup aynı anda katıldı. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tüm sevenleri ‘Hocamızı yalnız bırakmıyoruz’ diyerek çarşamba günleri saat 10.00’da Hocaları ile aynı anda çaylarını ve kahvelerini yudumladılar. Sevenleri, aylardır cezaevinde tecrit zulmüne maruz bırakılan Alparslan Kuytul Hocaefendi ile bu şekilde manevi bir birliktelik gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadılar. Sonraki günlerde açılan #ZulümBiteneKadar etiketi ile de tecrit zulmü ve tüm zulümler bitene kadar Hocaefendi’nin ve zulme maruz kalan mazlumların yanında olduklarını dile getirdiler.

İçilen her bir çay ve kahveyle Hocaefendi’nin asla yalnızlaştırılamayacağının mesajını veren Furkan gönüllüleri, hocalarıyla kendileri arasına hiçbir mekânın giremeyeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

Yapılan Bu Etkinliklere Bir Yenisi Daha Eklendi: Bu kez teklif Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin kendisinden geldi. Günde 12 saat kitap okuyarak cezaevindeki her anını kıymetlendiren Hocaefendi, kendisiyle birlikte kitap okumak isteyen herkesi Pazar günü saat 10.30’da kitap okumaya davet etti.

Ayrıca #HatıranıAnlat etiketiyle onu tanıyanlar, hayatına yakından şahit olanlar Hocaefendi ile ilgili anılarını paylaştılar. Gün boyu sosyal medyada gündemde kalan bu sessiz ama ses getiren eylemler, içten ve samimi görüntüler ortaya çıkardı.

» ANKARA FURKAN DERNEĞİNİN BASIN AÇIKLAMASI SON ANDA İPTAL EDİLDİ!

8 Temmuz’da çıkarılan KHK ile Ankara Furkan Derneğinin kapatılması hakkında gerçekleştirilecek olan basın açıklaması hiçbir haklı gerekçe gösterilmeksizin son anda iptal edildi. Ankara Furkan İlim ve Hizmet Derneğinin gerçekleştireceği basın açıklamasının son anda iptali üzerine dernek yetkilileri tarafından yayınlanan yazıda; yapılmak istenen basın açıklamasına önce izin verildiği, sözlü ve yazılı olarak bildirildiği ancak açıklamaya saatler kala Emniyetten gelen telefonla açıklamanın iptal edildiği bildirildi.

» FURKAN VAKFI GÖNÜLLÜLERİNİN TUTUKLULUK HALLERİ DEVAM EDİYOR

30 Ocak operasyonuyla İzmir Ödemiş cezaevine ve 7 Mayıs operasyonuyla yine Furkan Vakfı davası ile Adana Kürkçüler cezaevine gönderilen 7 kişinin tutukluluk halleri devam ediyor. Bu zulmü halkımızın vicdanına sunuyor ve bu haksız uygulamanın bir an evvel sona ermesini diliyoruz…

» BAŞYAZARIMIZ ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ HAKKINDA SON DURUM!

30 Ocak 2018’de şafak baskınıyla gözaltına alınan ve sonrasında haksız bir şekilde tutuklanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin uzun zamandır beklenen iddianamesi hazırlandı. Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından dosyanın sunulduğu terör mahkemesi iddianameyi geri iade etti. Ancak savcının bir kez daha itirazı sonucunda mahkeme iddianameyi kabul etti. Terör mahkemesi dosyada Alparslan Kuytul Hocaefendi ve iki kişi hakkında tefrik kararı verdi. Tefrik kararı verilen dosyadaki suçlamalarda; Alparslan Kuytul Hocaefendi için FETÖ’ye yardım etmek(!) ve PKK terör örgütünün propagandasını yapmak(!) M.Ç ve G.Y. hakkında ise FETÖ’nün propagandasını yapmak(!) yer alıyor. Üç kişinin yargılanacağı bu dosyanın duruşma günü ise 08.11.2018 olarak bildirildi. Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkındaki terör suçlaması, ifade özgürlüğü kapsamında yaptığı konuşmalara dayandırıldı. Ayrıca Hocaefendi’nin, 6 farklı konuşması üzerinden halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamasından beraat ettiği davanın, savcının itiraz etmesi üzerine istinaf mahkemesine sevk edildiği öğrenildi.

» FURKAN NESLİ OKURLARINDAN BİR BULUŞMA DAHA!

Furkan Nesli okurları Adana’nın çeşitli yerlerinde ve Gaziantep’te yapılan programlarda bir araya geldi. Dergimizin yazarlarından Semra Kuytul Hocahanım, Esma Ardıç Hocahanım ve Murat Gülnar Beyefendi’nin katıldığı programlara yoğun bir katılım gözlemlenirken ortamdaki kardeşlik ve muhabbet dikkat çekti. Okurlarımız dergilerini imzalattıktan sonra yazarlarımıza merak ettikleri soruları yönelttiler.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
 • Adalet Arıyoruz | Sayı 100

  Dünyada ve ülkemizde zulüm ve adaletsizlik giderek artıyor. Muhalif bir duruş sergileyenle…
 • Zulüm Son Bulsun! | Sayı 99

  Yaklaşık 30 yıldır İslam’a hizmet adına birçok faaliyet gerçekleştiren Alparslan Kuytul Ho…
 • #SUSMAYACAĞIZ | Sayı 98

  Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin talebeleri ve sevenleri zulme karşı ses getirmeye devam ed…
 • Gündemimiz Tevhid, Gündemimiz Davet | Sayı 97

  Furkan Gönüllüleri: 15 Eylül Cumartesi günü Adana’da Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürl…
 • FURKAN GÖNÜLLÜLERİNİN HÜRRİYET MÜCADELESİ | Sayı 96

  Furkan Gönüllülerinin “Hürriyet Mücadelesi” Türkiye ve Avrupa’da gerçekleştirilen çeşitli …
 • ADALET YERLE YEKSAN! | Sayı 94

  22 OCAK’TA BAŞLAYAN MAHKEME SÜRECİ VE ARDINDAN YAŞANANLAR 22 0CAK: MAHKEMENİN 1.GÜNÜ Alpar…
Kategoriden Daha Fazla: GÜNDEM ÖZEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Arka Kapak | Sayı 100