Anasayfa Genel FURKAN GÖNÜLLÜLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN ETKİNLİKLER | Sayı 95

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN ETKİNLİKLER | Sayı 95

14 dakika ortalama okuma süresi
0
0

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN ETKİNLİKLER

Furkan Gönüllüleri, ‘Alparslan Kuytul’a Adalet ve Özgürlük’ eylemleri ile Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Furkan Gönüllüleri:

• Her hafta pazar günleri sabah namazını eda etmek üzere Türkiye’nin çeşitli camilerinde bir araya geliyor ve namazın ardından halka çorba dağıtıyorlar.

• Türkiye’nin çeşitli illerinde “Peygamberler ve Alimlerin Tevhid Mücadelesi” adlı Tevhid programları gerçekleştirdiler.

• Yapılan zulümlere dikkat çekmek adına temsili olarak adaletin cenaze namazını kıldılar.

• 28 Şubat darbesinin yıl dönümünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

• Regaip gecesini ihya etmek için Türkiye’nin dört bir tarafında, bulundukları şehirlerde bir araya geldiler.

• Alparslan Kuytul Hocanın haksız tutukluluğunun 400. gününde Adana Merkez Park’ta yüzlerce kişinin katıldığı programın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinde de bir araya geldiler.

GÖZALTI ZULÜMLERİ DEVAM EDİYOR

Niğde’de “Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul Tertemizdir” isimli bir tanıtım broşürü dağıtan iki kişi “Kabahatler Kanununa Aykırı Davrandıkları” iddiasıyla TEM şubeye götürüldü. 3,5 saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan iki gönüllüye 153’er ₺ idari para cezası kesildi. Niğde’de yaşanan başka bir olayda ise Alparslan Kuytul Hocaefendi için lokum dağıtarak dua isteyen iki vatandaş göz altına alındıktan sonra para cezası kesilerek serbest bırakıldı.

Antalya’da kitap okuma etkinliği gerçekleştiren Furkan Gönüllüleri kalabalık polis ekibi tarafından gözaltına alındı. Haklarında “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla açılan soruşturma, takipsizlik kararıyla sonuçlandı.

Bingöllü 10 Furkan Gönüllüsü ise Mısır’da 9 gencin idam edilmesini protesto etmek istediği için gözaltına alındı. Yaklaşık 5 saat gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldılar.

FURKAN VAKFININ KAPATILMA DAVASI ERTELENDİ

30 Ocak 2018’de yapılan operasyonla kapısına mühür vurularak faaliyetlerinden men edilen Furkan Vakfının 14 Şubat’ta görülen duruşması, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için 2 Mayıs’a ertelendi.

ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ’YE ZİYARET

Adana Baro Başkan Yardımcısı Sabahattin Gümüş, ceza hukukçusu ve eski İstanbul Baro Başkanı Avukat Turgut Kazan, Eski Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu Bolu F Tipi Cezaevine giderek haksız bir şekilde tutuklu olan Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi ziyaret etti.

MISIR’DAKİ İDAMLARA PROTESTO

Furkan Gönüllüleri birçok şehirde, Sisi zulmüne karşı bir araya gelerek İhvan üyelerinin idam edilmesini protesto etti. Gaziantep’te bu zulmü protesto etmek amacıyla bir araya gelen gönüllüler, Kur’an okunduğu esnada polisin müdahalesine maruz kaldı. Polisin “Firavun Sisi Bir Nesli Yok Ediyor” yazılı brandayı toplayarak programa engel olmaya çalıştığı video görüntüleri sosyal medyada yankı uyandırdı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ise Mısır’da yaşanan idamlar hakkında avukatı aracılığıyla mesaj gönderdi: “Halkın oylarıyla seçilmiş, meşru Mısır hükümetini devirdikleri ve binlerce Müslümanı katlettikleri yetmezmiş gibi daha sonrasında da masum insanları idam etmekle zalim olduklarını ispat etmiş olan Mısır darbecilerini lanetliyorum” ifadelerini kullanan Alparslan Hoca, şehitlere Allah’ın rahmetini ve cennetini temenni ederek herkesi hakikatleri konuşmaya ve zulümler karşısında susmamaya davet etti.

YOKSUL AİLELERE YARDIM

701 sayılı son KHK ile haksızca kapatılan Ankara Furkan İlim ve Hizmet Derneği Gönüllüleri çeşitli yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tekrar tutuklanması üzerine Furkan Gönüllülerinin kardeşlik ziyaretleri devam ediyor. Çeşitli fikir ve görüşlere sahip gazeteci, yazar, siyasetçi, STK ve tanınmış şahsiyetleri ziyaret eden gönüllüler bu vesileyle; Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’ı; Malatya’nın kanaat önderlerinden Şemsettin Hoca ve Ramazan Keskin Hocayı; Hasan Eker Hocayı; Elazığ Ab-ı Hayat Vakfı Başkanı Ersin Eryılmaz ve Vakıf Hocalarından Abdulbaki Çağatay’ı; Elazığ’ın tanınmış gazetecilerinden, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca’yı; Elazığ’ın tanınmış ilim adamlarından Halit Hocayı; Diyarbakır’daki tanınmış medrese hocalarından Beytullah Hocayı; Diyarbakır Nur Camiasına bağlı Zehra Vakfı’nı ve Med-Zehra Cemaatinden Huşiyar Hocayı; Avukat Sıdkı Zilan’ı; Diyarbakır Suffa Kur’an Kursunda Medrese Alimleri Vakfı Başkanı Tayyip Elçi, Seyda Molla Süleyman Çiçek, Medrese Hocalarından Molla Kutbettin Akdemir’i; KalemDer ve Mescid-i Maruf Derneği’nin hocalarından Ahmet Kalkan Hoca ve Ahmet Turgut Ulucak Hocayı; Gaziantep’te, İslami Hizmetler Derneğinde Ali Özkahraman Hoca ve Ahmet Temizer Hocayı, Şanlıurfa’nın tanınmış hocalarından Molla Salih’i ziyaret ettiler.

TEPKİ TOPLAYAN GÖZALTI İÇİN TAKİPSİZLİK KARARI!

27 Ocak’ta, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin polis ablukası altındaki evi hakkında sosyal medyada paylaşım yaparak mağduriyetlerini dile getiren eşi Semra Kuytul Hocahanım ve beraberindeki 9 kişi, “Basit Tehdit, Özel Hayata İlişkin Görüntü ve Sesleri İfşa Etmek, Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Göstermek” iddialarıyla gözaltına alınmış ve haklarında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma evrakını inceleyen başsavcılık iddia edilen suçlar hakkında kovuşturmaya gerek görmeyerek dosya hakkında takipsizlik kararı verdi.

YENİ ZELANDA’DAKİ KATLİAMI PROTESTO

Türkiye’nin farklı şehirlerde bulunan Furkan Gönüllüleri Yeni Zelanda’da 50 kişinin şehit olduğu hain saldırı sonrasında, Cuma namazı çıkışında şehit edilenler için lokum dağıttı. Furkan Gönüllüleri şehitler için Adana merkezde basın açıklaması gerçekleştirirken, Gaziantep’te ise gıyabi cenaze namazı kıldı. Almanya’nın Dortmund şehrinde bulunan Furkan Gönüllüleri de Müslümanlara yönelik terör saldırısına karşı basın açıklaması yaptı ve son yıllarda artan İslamofobiye karşı miting düzenledi.

AYNI MAHKEME ZIT KARAR!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatları, 24 Ocak’ta serbest bırakıldıktan saatler sonra duruşma savcısının itirazı üzerine tekrar cezaevine gönderilen Hocaefendi’nin tutukluluğu hakkında, 6. Ağır Ceza Mahkemesine başvurarak itirazda bulunmuştu. 6. Ağır Ceza mahkemesinin itirazı reddetmesi üzerine bu defa 24 Ocak’ta tahliye kararı veren 4. Ağır Ceza mahkemesine itiraz dilekçesi sunuldu fakat 24 Ocak’ta tahliye veren mahkemeden bu defa tutukluluğa devam kararı çıktı. Verilen tutarsız karara sosyal medyadan tepki yağdı ve birçok ilde çeşitli eylemler gerçekleştirildi. Adana Atatürk Parkında basın açıklaması yapan Furkan Gönüllüleri adaletsiz kararı kınamak adına oturma eylemi gerçekleştirdi. Almanya’da bulunan Furkan Gönüllüleri de verilen bu hukuka aykırı kararı protesto etti.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
 • Tüm Zamanların Kurtuluş Reçetesi İslam | Sayı 97

  İnsanı yaratan Allah Azze ve Celle, ona hayatı boyunca nasıl yaşaması ve neleri yapması ge…
 • Vahyin Hedeflediği Toplum-1 | Sayı 97

  Kıymetli okurlarımız, Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 16 aydır hukuka aykırı …
 • İSLAM EMNİYET DİNİDİR | Sayı 46

  İSLAM EMNİYET DİNİDİR Müslüman, Selamet Yurdunun Davetçisidir! Bizleri sonsuz keremiyle ni…
 • EDİTÖR (SAYI 44)

  Furkan Nesli olarak yayın hayatına başladığımız günden beri daima hakkın tarafında olup za…
 • İngilizce Tevhid Manifestosu

  EY TEVHİDİ HAYKIRAN MÜSLÜMANLAR! Siz dünyanın en eski davasının bugünkü temsilcilerisiniz,…
 • Haber-Yorum | Sayı 96

  HABER | TÜRKİYE ‘İÇKİLİ MEKANLARI TARTIŞMAK GERİCİLİK’ 31 Mart seçimlerinde İzmir Büyükşeh…
Kategoriden Daha Fazla: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

98. Sayımız Çıktı!

EDİTÖR “O’nu Tanıyan Sevmez Mi?” kapak konusuyla Haziran ayında da yine dolu dolu bir içer…