Güncel Analiz

Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Gündeme Dair Analizler:

Paylaş:

Mescid-i Aksa Saldırısı Hakkında Açıklama!

Ramazan Ayı’nın başlangıcından itibaren işgalci İsrail Müslümanlara sürekli olarak saldırılar düzenledi. Filistinli gençler ise taşlar ve cam şişelerle karşılık verdi. Ramazan Ayı’nın sonuna doğru ise saldırılar şiddetlenerek arttı. Gazze Şeridindeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgalindeki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesinden çekilmesi için süre tanıdı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine ise Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlattı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne askeri operasyon başlatıldığını duyurdu ve Gazze Şeridi, İsrail’in yoğun bombardımanı altında kaldı.

Mısır’ın ara buluculuğunda HAMAS ile Siyonist İsrail arasında kararlaştırılan ateşkesin ardından Gazze’de katliamın bilançosu ortaya çıktı. Siyonist İsrail 11 gün boyunca sivil ayrımı yapmaksızın gerçekleştirdiği saldırılarda 65’i çocuk, 39’u kadın 232 Filistinliyi şehit etti. Sivil yerleşim yerlerine yapılan hain saldırılarda 560’ı çocuk, 380’i kadın, 91’i yaşlı 1900 Filistinli yaralandı. Gazze’ye destek için Batı Şeria’da düzenlenen gösterilere yapılan müdahalelerde 29 Filistinli hayatını kaybetti, 6.309 kişi yaralandı. Saldırılarda, yüksek katlı 5 büyük konut binasının (kule) tamamen yıkıldığı, kamuya ve devlete ait 74 yapının zarar gördüğü kaydedildi. Birleşmiş Milletlere göre en az 75.000 kişi yerinden edildi. Associated Press ve Al Jazeera gibi medya kurumlarının ofislerinin bulunduğu bina da yıkıldı. BM, saldırılar nedeniyle Gazze’deki su şebekesinin zarar gördüğünü ve bu nedenle 800.000 kişinin temiz sudan mahrum kaldığını açıkladı.

“İslam düşmanlarında özel olarak bir Ramazan düşmanlığı vardır. Artık bunu bütün Müslümanlar bilsin. Yalnız İsrail’de değil, Türkiye’deki yerli İslam düşmanlarında da aynı şekilde bir Ramazan düşmanlığı var. İsrail’in zulmünü kınayanlar neden buradakilerle ilgili konuşmuyorlar? Güzel güzel cümleleri hazırlayıp yayınlıyorlar. Sonra da İsrail’le askeri, siyasi, ekonomik her türlü alışveriş devam ediyor. Neden İsrail’le ilişkiler tekrar gözden geçirilmiyor?” diyen Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin bu konu hakkında yaptığı açıklamada değindiği önemli noktalar şu şekilde:

İSRAİL ZALİM, KATİL VE GAYRİMEŞRUDUR!

Zalim, katil ve gayrimeşru İsrail, yine Filistin topraklarında Müslümanlara zulüm yapmaya, zulmünü arttırmaya devam ediyor. Müslümanların bölük pörçük olmasından dolayı bugün bu zulmü yapabilmektedirler. Müslümanların bir halifesinin olmaması, İslam âleminin laikleşmiş olması, İslam âleminde Müslümanların İslam’ı anlamamaları, cehaletin, kargaşanın, fakirliğin ve diktatör hükümetlerin olması… Bütün bunların sayesinde bu zulmü yapabilmektedirler. Ortadoğu'da neden diktatörlükler vardır? Neden Dünya Savaşını gerçekleştiren devletler bütün Ortadoğu'da diktatör sistemler kurmuşlardır? Çünkü Ortadoğu Müslümandır ve ancak diktatör devletlerle Ortadoğu'yu kontrol altına alabilirler. Bir de o diktatör devletler ile hem Avrupa hem Amerika hem de İsrail kendi menfaatlerini korumaktadır.

MÜSLÜMANLARA DÜŞEN GÖREV

Müslümanların bu durumda yapmaları gereken şey nedir? Sadece konuşmak mı? Basın açıklamaları yapmak mı? Yürüyüşler yapmak mı? Mitingler yapmak mı? Hayır, gerçek çözüm lazımdır. Gerçek çözüm, her Müslümanın kendi bölgesinde İslam’ı hâkim kılmasıdır. Bütün İslam topraklarında İslam hâkim olursa, bir İslam Medeniyeti kurulursa, Müslümanlar birlik beraberlik içerisinde olurlarsa İsrail’in yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu işin çözümü bütün Müslümanların kendi topraklarında İslam’ı hâkim kılmalarıdır. Ne oraya göndereceğimiz üç beş kuruş para -İsrail müsaade ederse- ne oraya göndereceğimiz bir iki gemi erzak ne yapacağımız mitingler ne yapacağımız basın açıklamaları… Hiç birisi radikal çözüm değildir. Bunların hepsi pansuman ve geçici çözümlerdir. Hastalığı iyileştirmemektedir, asla sorunu halletmemektedir.

Her bir bölgenin Müslümanları bulundukları yerlerde İslam Medeniyetini kurmaya çalışmalıdırlar ve büyük topluluklar meydana getirmelidirler. Devleti idare edenler üzerinde de bir baskı meydana getirebilmelidirler. Aksi halde devleti idare edenler belki laf olsun diye İsrail’in aleyhinde birkaç kelime konuşuyor olsalar bile perde arkasında İsrail’le iş birliğini sürdürdükleri müddetçe İsrail hiçbir zaman yıkılmaz ve hiçbir zaman baskı altına alınamaz. Her bölgenin Müslümanları çoğalmalı, kendi memleketlerinde devleti idare edenler üzerinde bir baskı meydana getirebilmelidir. ‘İsrail’le ilişkilerinizi baştan düzenleyin, İsrail’le dost olmanıza razı değiliz, İsrail’e ambargo koyun’ diyebilmelidir. Devletler de halklarının dediğini yapmak zorunda kalacaklardır. İşte o zaman İsrail’e gerçek bir baskı uygulanabilir. Özetle Müslümanlar gerçek çözümün peşinde olmalıdırlar.

FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Filistin’de şehit olan kardeşlerime Rabbim’den rahmet temenni ediyorum. Oradaki bütün kardeşlerimizi desteklediğimizi, kalplerimizin onlarla birlikte olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum. Filistin Filistinlilerindir. İsrail diye bir devlet gayri meşrudur. Müslümanlar İsrail’i tanımamak zorundadırlar. Gerçek güce ulaşmalıdırlar. Görevlerini yerine getirirlerse Allah Azze ve Celle yardım edecek. Hz. İsa da inecek, Deccal orada zuhur edecek ve Hz. İsa tarafından Deccal öldürülecektir. Yahudi hâkimiyeti de bitirilecek ve Roma fethedilecektir. Dolayısıyla Müslümanlar ümitvar olsunlar. Müslümanlar kendilerine düşen vazifeyi yerine getirirlerse Rabbimin rahmeti ve yardımı gelecektir. 

Herkesi kendi topraklarında İslam medeniyeti kurmaya, bu uğurda mücadele etmeye, gayret etmeye davet ediyorum. Filistinli kardeşlerimize de direnmelerini, direnmeye devam etmelerini, İslam’ın izzet ve şerefini kurtardıklarını bilmelerini, bu anlayışla mücadeleye devam etmelerini tavsiye ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum.

Filistin halkının yanındayız. İsrail’in yapmış olduğu devlet terörünü de lanetliyoruz. 

Allah Azze ve Celle cümlemize İslam’ı anlayanlardan, mücadele edenlerden olmayı nasip etsin. Kalbimizdeki dünya sevgisini ve ölüm korkusunu atıp yerine ahiret sevgisi, Allah sevgisi ve cesareti yerleştirsin.1

  1. com/watch?v=uDHW7ky_ggM