Güncel

Dünya Ramazan Ayına Hazırlandı

Paylaş:

GAZZE RAMAZAN AYINDA CİHADDA!

7 Ekim 2023’ten itibaren Gazze halkı cihadını ve yaşam mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Enkaza dönüşen evlerinin başında duran aileler, ailesi şehit olduğu için tek başına kalan çocuklar ve cihadı bırakmayarak zaferi müjdeleyen mücahitler, Ramazan Ayını da cihad ve sabır içerisinde karşıladılar. Her şeye rağmen Ramazan Ayının gelişini yıkılan binaları ışıklandırarak, kandiller yakarak karşıladılar.

   

   

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE RAMAZAN AYI

Tüm dünya Müslümanlarının ortak değeri olan, birlik ve beraberliğe olan özlemi daha çok hissettiğimiz  Ramazan Ayında, cemaat halinde kılınan namazlarla, düzenlenen toplu iftarlarla, süslenen cadde ve sokaklarla Ramazan Ayı  tüm coşkusuyla yaşandı.

Türkiye’de son yıllarda, özellikle pandeminin gelişiyle beraber mahyaların açılmaması, itikaf yasaklarının getirilmesi, Ramazana ait değerlerin ihmal edilmesiyle Ramazan Ayının sönük geçirilmeye çalışılması Müslümanlar tarafından dikkat çekmişti. Bu yıl ise Türkiye genelinde Ramazan Ayının ruhu geçmiş yıllara nazaran daha çok hissedilmeye başlandı. Müslümanların evlerinde ve mahallelerinde özenle yaptıkları süslemeler, yaktıkları kandiller ve fenerler, düzenlenen hasbihaller, Ramazan Ayının ruhunu hissettiren önemli etkenlerden oldu.