Sayı 154

Kur'an'ın Evrensel Çağrısı

Kur'an'ın Evrensel Çağrısı

(Mart-Nisan 2024)

Editörden:

Değerli okurlarımız; “Kur’an’ın Evrensel Çağrısı” olarak belirdiğimiz Mart-Nisan kapak konumuzda Allah Azze ve Celle’nin koruması altında olan ve tahrifi mümkün olmayan Kur’an-ı Kerim’in tüm insanlığı kapsayan evrensel çağrısını ve evrensel prensiplerini ele aldık.

Kur’an’ın evrensel niteliklerinin ve kapsayıcı hayat nizamının bugün de insanlığa şifa olabileceğini sayfalarımıza taşırken; Ramazan ayında kazandıklarımızı muhafaza etmeye, tazelememiz gereken ümmet bilincine de değindik. Aynı zamanda 7 Ekim 2023’ten bu yana yaşam mücadelesiyle birlikte izzetli cihadını sürdüren, ümmete büyük bir örnek olan Gazze’de geçirilen Ramazan Ayını ve Müslümanların üzerine bir vazife olan boykot konusunu da sayfalarımıza taşıdık.

Bu sayımızda; Başyazarımız Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi “Kur’an’ın Evrensel Çağrısı” başlıklı yazısında vahiyle yeryüzüne müdahalenin başlamasıyla birlikte kıyamete kadar sürecek olan evrensel prensipleri barındıran Kur’an-ı Kerim’in mesajlarına değiniyor.

Yazarlarımızdan Rumeysa Yılmaz Hanımefendi “Kur’an Evrenseldir” başlığıyla Kur’an’ın prensiplerine karşı tarihselci yaklaşımlara reddiye sunarken, Fatih Çağraş Beyefendi “İdeolojilerin Çöküşü ve Evrensel Kurtuluş Reçetesi: Kur’an” başlığı ile yüzyıllardır ideolojilerin evrensel barışı, huzuru sağlayamadığına ve Kur’an’ın evrenselliği konusundaki eşsizliğine temas etti. Esma Ardıç Hanımefendi “Ramazan Ayı ve Ümmet Olmak” başlıklı yazısında geçtiğimiz Ramazan Ayının bireysel ve toplumsal değişimdeki rolüne değinirken, Mevlüt Kaynarpınar Beyefendi ise “Ramazan Ayının Müslüman’a Kazandırdıkları” başlığıyla Ramazan ayında kazandığımız güzel hasletlerin devam etmesi gerektiğine temas etti.

Büyük bir titizlikle hazırlanan bu sayımızın Kur’an’ın evrensel çağrısının anlaşılmasına ve Ümmet-i Muhammed’in kurtuluşuna, yeniden dirilişine vesile olmasını temenni ediyor ve hayırlı okumalar diliyoruz.

Paylaş: