Ayın Kitabı

Ayın Kitabı, Tavsiye Kitap

Neden kitap okumalıyız? Hangi kitapları okumalıyız? Kitap okumanın faydaları nelerdir? Ayın Kitabı bölümü bu sorulara cevap vermek için oluşturduğumuz bölümdür. Ne tür kitaplar imanımızı ve şuurumuzu tazeler ve yeniler? Sorularına da cevap bulacağınız bir bölümdür.

Bir Müslüman için öncelikli olarak İslam kimliğinin doğru şekilde inşası gerekmektedir. Bu restorasyon hareketinin başlangıcı okumaktır. Kitap okumak ilmimizi, bilgimizi, imanımızı, dava şuurumuzu artırır aynı zamanda empati kurma yeteneğimizi geliştirir, olaylara karşı bakış açımızı genişletip, çok yönlü düşünmemizi sağlar. Bunlar gibi daha birçok faydalar sağlar. İslam davetçisi ise bu özelliklere herkesten daha muhtaçtır.

Allah Azze ve Celle: “Hiç bilenlerle bilmeyen bir olur mu?”[1] buyurmaktadır. Bu ayet-i kerime bize ilmin kıymetini okumanın önemini göstermektedir. Bilenlerle bilmeyenler Allah katında da kullar katında da bir değildir. Bugün Ümmet-i Muhammed olarak geri kalmışlığımızın en önemli sebeplerinden birisi de ilmi terk etmemizdir. Uyanışın başlayabilmesi için öncelikle Kur’an’ı okuyan daha sonra onun her bir ayetinin tefsiri mesabesinde olan İslam büyüklerinin kitaplarını okuyan ve beşeri ilimleri okuyarak toplumun gidişatı hakkında bilgi sahibi olan hem âlim hem aydın nesil yetiştirmeliyiz. Bu da ancak gençlerimize yapacağımız doğru referans ile mümkündür.

Kur’an-ı Kerim’in ilk emri “oku”dur. Demek ki değişimin ilk basamağı okumaktır. Medeniyetin temeli oku emri ile atılmaktadır. Okumak İslam ümmetinin yükselişinin ilk basamağıdır fakat bizi yükselten bu eylem yalnızca bilgi sahibi olmak için değil aynı zamanda hayatımızı değiştirmek için yapılmalıdır. Bunun için Allah-u Teâlâ yalnızca oku demez “Yaratan Rabbinin adı ile oku”[2] der. Bu ayetin işaret ettiği üzere Müslüman davetçi rastgele kitaplar okuyamaz. Okuduğumuz kitaplar Kur’an-ı Kerim’e perde olmadığı gibi onu anlamak için de bir araç olmalıdır.

Günümüzde devamlı olarak yeni kitaplar, yeni yazarlar derken eski ama eskimeyen hazine niteliğindeki miraslarımız unutuluyor. Ayın Kitabı bölümümüzde çok kıymetli yazar ve üstatlarımızın unutulmayan, faydalı eserlerini sizin için özenle seçiyor ve kitap hakkında verdiğimiz referans bilgi ile Furkan Nesli Dergisi Ailesi olarak istifadenize sunuyoruz.

 

[1] Zümer, 9

[2] Alak, 1

Paylaş: