Sayı 55

İslam'da Muhalefet

İslam'da Muhalefet

(Kasım 2015)

Editörden:

Selamun aleyküm değerli okurlar. Furkan Nesli dergisinin Kasım sayısı ile yeniden sizlerle buluşmayı nasip eden Allah’a hamd ederek başlıyoruz. Bu ay dergimizde “İslam’da Muhalefet” konusunu ele aldık. Yıllardır ülkemizde değişen ve içi boşaltılan kavramlardan olan, muhalefet kavramını farklı boyutlarıyla gündeme getirdik. 

Özellikle İslam ümmetinin zulüm altında inlediği ve susturucu olarak beşeri sistemlerin empoze edilmeye çalışıldığı bu dönemde, Müslümanlarda yeniden gerçek bir muhalefet ruhu uyandırmaya çalıştık. 

Bu sayımızda Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi; “İnsanı Harekete Geçiren Etkenler-10” başyazısı ile yazı serisine kaldığı yerden devam ediyor.

 “…Davası olan, derdi olan, uzun süredir zulme uğrayıp ciğeri yanan bir ümmet, muhalif olmaz mı?” der yazarımız Rumeysa Sarısaçlı. Evet, Müslümanlar olarak sistemin içerisine çekilip muhalefet ruhumuzu kaybedeli uzun zaman oldu. Hâlbuki bizim bir davamız var, oluk oluk akan kanlarımız var, için için kanayan yaralarımız var… Bize durmak yakışmaz, bize susmak yakışmaz… Bu yüzden “İslam Hâkim Olana Kadar Muhalefetteyiz” yazısı ile yazarlarımızdan Rumeysa Sarısaçlı, “İmandan Doğan Cesaret” yazısı ile Semra Kuytul ve “Batıla Muhalefet” yazısı ile de Resul Doğaner; susmadılar ve kalemleriyle muhalif oldular. “Kıyama Lâ İle Başlamak” yazısı ile de Murat Gülnar; muhalif olmak için nereden başlamak gerektiğini anlattı bizlere…

 İslam için, ümmet için, yepyeni bir medeniyet için; Allah’tan gayrı tüm sistemlere muhalif kalmak temennisi ile hayırlı okumalar…

Paylaş: