Sayı 5

Kur'an Işığında Hayatta ve İnançta Denge

Kur'an Işığında Hayatta ve İnançta Denge

(Eylül 2011)

Editörden:

Bismillâhirrahmanirrahim

Furkan Nesli’nin Kıymetli Okuyucuları;

Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, milletimizin ve İslam ümmetinin uyanışına ve kurtuluşuna vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Bu sayımızda “Kur’an Işığında Hayatta ve İnançta Denge” konusuyla karşınızdayız. Rabbimize hudutsuz hamd ve senâ, Resulü(s.a.v)’ne nihayetsiz salât ve selam olsun.

Mü’minin, hayatın her alanında itidal üzere olması elzemdir.  Bu hususta mihenk taşımız; Kur’an ve sünnettir. Rabbimizin; itidal üzere olduğunu işaret ettiği Ümmet-i Muhammed, Resulullah(s.a.v)’ın sünnet-i seniyyesiyle bu vasfa mazhar olmuştur. 

İnsan hayatının iki ayrı cephesi olan ve vazgeçilmesi mümkün olmayan maddi ve manevi hayatımız arasındaki dengeyi, ancak Peygamberimiz(s.a.v) öğretebilir. Bir melek hayatı değil, kul hayatı yaşayan Efendimiz(s.a.v): “Kim benim sünnetimi beğenmezse, benden değildir.” buyurarak, sünnetin hayatımızın denge kulvarında, ana çizgi olduğunu belirtmiştir.

İnsanoğlu çok çabuk bozulan, sürekli bir kararda kalamayan değişken bir varlıktır. Özellikle ulvî duyguların hissiyatıyla, maneviyatın zirvesinde uzun süre kalamadığı için ana çizgi dışına çıkarak, yanlış yola girmeye meyyaldir. Ferdî olarak haddi aşmalar, toplumsal bozulmaya kapı aralar. Kur’anî bir hayat; dünya-ahiret dengesini sağladığı gibi, ferdî ve toplumsal itidalin ve yükselişin de müsebbibidir.

Umudumuz ve duamız, ömrümüz boyunca itidalli mü’min ve itidalli ümmet olma şerefine nâil olmaktır.

 Furkan Nesli olarak, ümmetin uyanışına vesile olmak için, ayın konusu ile ilgili, yazarlarımızın özverili çalışmalarıyla kaleme aldıkları yazıları istifadenize sunuyoruz. Dergimize her geçen gün artan yoğun ilgiyle, yolumuza istikrarla devam ediyor, halkımıza teveccühlerinden ötürü teşekkür  ediyoruz.

Bu sayımızda okurlarımızla hemhâl olup  hâldaş olmak için; yorum ve düşüncelerinizi paylaşacağınız “Sizden Gelenler” köşesine yer verdik. Diğer sayılarımızda da duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak için www.furkannesli.com adresine yorumlarınızı bekliyoruz.

Rabbu’l Âlemin’den, bizi bir an olsun Rabbanî çizgiden ayırmamasını niyaz ediyor, sizleri Furkan Nesli’nin sayfalarıyla baş başa bırakıyorum. Ekim sayımızda buluşmak üzere...

   Allah’a emanet olun...

Paylaş: