Arşiv

 Arşiv, Arşiv Ne Demektir?

Arşiv ne demektir? Bu bölümümüzde ne ile karşılaşacaksınız, bu bölümde neyi amaçlıyoruz, bu bölüme neden ihtiyaç duyuyoruz ve bu bölümde size ne sunacağız? Kısaca açıklayalım:

Arşiv kelime olarak belgelik anlamına gelir. Genel anlamda ise gerek kişilerin gerek kurumların faaliyetleri ile ilgili saklanması gereken dokümanların muhafaza edildiği yerdir. Arşiv aslında tarihi olayları geleceğe aktarmak ve geçmiş olaylardan haberdar olmak için önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Önceki nesillerin yaşadıklarını öğrenmek ve kendi neslimizin yaşadıklarını geleceğe aktarmak da ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir. Kur’an ve hadislerin bile aslında arşiv yöntemiyle korunduğunu söylersek abartmış olmayız. Bugün dört mezhep imamlarının görüşlerine, fıkhi ve itikadi alanlarda verilen fetvalara da bu sayede ulaşabiliyoruz. İslami ilimlerin korunmasında önemli bir yere sahip olan bu yöntem, bizi bu bölümümüzü oluşturmamız gerektiği sonucuna götürdü. Sadece İslami ilimlerin değil aynı zamanda İslami hareketlerin izledikleri yolu anlamada ve yaşadıkları süreci analiz etmede de bu yöntemin önemli faydalarını görmekteyiz.

Arşiv bölümünde kimi zaman dergimizde yer alan yazılardan derlemeler ile sizi baş başa bırakacağız kimi zaman da Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin bir olay ya da bir topluluk hakkında geçmişten günümüze yaptığı değerlendirmeleri ve analizleri ile sizi karşılayacağız. Bu anlamda Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin yıllar içinde hem tutarlı hem de isabetli görüşleri siz değerli okuyucularımızın dikkatini celbedecektir. Ömrünü İslam davasına hizmet ile geçiren ve her konuya İslami yönden bakan Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi, yıllar içinde hem ülkemizin hem de İslam ümmetinin gidişatı hakkında yaptığı analizler ile bizi aydınlatırken aynı zamanda topluma da İslami bir bakış açısı kazandırmaktadır. Dolayısıyla bu bölümdeki yazılarımızda Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin konuşmalarından kısa bölümler de yer almaktadır.

İslam dinini yaşamayı, okumayı ve anlatmayı kendisine şiar edinmiş Furkan Gönüllülerinin de hedef edindikleri İslam Medeniyetini kurma yolunda başlarına gelen olaylar, yıllar içinde yaptıkları faaliyetler ve geçirdikleri süreçleri anlattığımız bu bölümümüzde keyifli okumalar dileriz.

Paylaş: