Sayı 22

Çözüldü Zannedilen Ama Çözülmeyen Sorun; Başörtüsü!

Çözüldü Zannedilen Ama Çözülmeyen Sorun; Başörtüsü!

(Şubat 2013)

Editörden:

Bismillâhirrahmanirrahim

“Gözünden Akan Yaşlar Elbet Dinecek Ağlama, 

Örtüne Uzanan Eller Bir Gün Mutlaka İnecek Unutma!”

Elimizden alınan haklarımıza dair unutmayacağımız ve unutturmayacağımız o kadar çok acılarımız var ki…

Emrin Sahibi’ne itaatini başı üzerinde gezdiren müslüman kadın; kaç kez gözyaşını akıttı başörtüsüne, kaç kez hayallerini erteledi mahşere, kaç kez kapılar kapandı yüzüne… 

Başörtüsüne tahammülü olmayanların gözlerinden ve ağızlarından taşan öfkeleri, hakikatte başörtülü kadının bizzat kendisine değil bunu biliyoruz. Üzerinde taşıdığı ayetle Âlemlerin Sahibi’ni hatırlattığı içindir tüm düşmanlıklar, karşı koymalar...

Çözüleceği vaat edilen, hakikatte çözülmeyen başörtüsü yasağı; her geçen gün daha bir çıkmaza girmektedir. Gelinen son noktada ise; İmam Hatipler hariç, tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde başörtüsü resmen yasaklanmıştır. Böyle bir sonuçla bir kez daha anladık ki; Müslümanlar gerçek güce ulaşmadan ve kendi değerlerine sahip çıkmadan İslam adına bir şey yapamayacaklar. Sorun elbette sadece başörtüsü sorunu değildir. Asıl sorun; yeryüzünde Allah’ın hâkim olmamasıdır. Tüm zorbalıkların, engellemelerin, zulümlerin ve daha nice karşı koymaların temel nedeni budur. 

Bu ay dergimizin kapak konusu Müslümanları yakından ilgilendiren ve güncel bir konu olan başörtüsü sorunu.

 “Çözüldü Zannedilen Ama Çözülmeyen Sorun Başörtüsü” kapağımızla perde arkası gerçekleri, sorgulanması gereken meseleleri geniş perspektifte değerlendirdik. Yazarlarımızın geniş çaplı araştırmaları, bütüncül bakış açıları, hatta bir kısmının bu zulme maruz kalması içeriğimizi daha bir etkin kılmıştır. Tüm okurlarımızın dergimizin her sayfasını okurken iç hesaplaşmalar yaparak neden bu hale geldiğimizi ya da getirildiğimizi sorgulamalarını ve çözüme ulaşmak için payımıza düşen sorumluluklarımızın farkına varmalarını umut ediyoruz.

Yoğunluğuna rağmen dergimize her ay yazılarıyla destek olan Muhterem Hocamıza teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyoruz.

Dergimizi hakkıyla okumanız temennisiyle bir sonraki sayımızda buluşuncaya dek hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Paylaş: