Sayı 41

Haccın Mesajı

Haccın Mesajı

(Eylül 2014)

Editörden:

“Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” nidalarıyla yer gök inlerken, her bir ruh o yüce dergâhta affolunmayı, doğduğu günkü gibi tertemiz olmayı niyaz eder Rabbinden…

Dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce insan, ayrı renk, dil ve kültürleriyle İslam ümmetini ve ümmetin bir araya gelerek oluşturduğu o muazzam orduyu gözler önüne serer. Kâfire korkuyu, mümine umudu aşılar o manzara… 

Hac mevsiminde “Haccın Mesajı” kapak sayımızla yine sizlerleyiz. İslam’ın her emri şüphesiz birçok hayrı içerir. İslam’ın en mühim emirlerinden olan hac ibadeti de böyledir. “Haccın Mesajını Anlamak” ve “Hacda Ümmet Modeli”  kapak sayfalarımızla haccın bize öğretmek istediği mesajları üzerinde duruldu ve Rabbimizin bizden istediği örnek kul - örnek ümmet modeline değinildi. 

“Mevsim Geldi Haydi Haccet!” nidasıyla bizi kutsal topraklara davet eden Merhum Ali Şeriati’nin makalesi ile mübarek beldeye seyre dalarken bir “Hac Günlüğü” ile haccın ayrı boyuttan kaleme alındığına şahit oluyoruz.

Dergimiz Muhterem Hocamız’ın kaleme aldığı Başyazı ve “Kur’an’da Yahudiler – 2” yazı serisi ile bu ay da okunmaya değer bir kıymet taşımakta. Arşiv niteliğinde olacak bu değerli yazıları dikkatle okumayı, üzerinde mütalaa etmeyi kendimize vazife bilmeli ve bu bakış açısı ile okunmasını yakınlarımıza da tavsiye etmeliyiz.

Furkan Nesli olarak yaklaşan Kurban Bayramı’nın ümmete hayırlar getirmesini, akan kanları durdurmasını, Müslümanlar arası kardeşlik duygularını artırmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz. Dergimizin yazarları ve emeği geçen kardeşlerimiz adına tüm okurlarımızın mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyoruz.

Paylaş: