Sayı 101

Toplumsal Çöküşün Eşiğinde; KADINA ŞİDDET

Toplumsal Çöküşün Eşiğinde; KADINA ŞİDDET

(Eylül 2019)

Editörden:

Eylül sayımızda Türkiye gündemini sarsan ve uzun süre konuşulan kadına şiddet konusunu “Toplumsal Çöküşün Eşiğinde: Kadına Şiddet” başlığıyla ele aldık.

Kur’an ve Sünnetten uzaklaşmanın bedeli olarak uçuruma doğru sürüklenen bir toplumun neler yaşayabileceğini görmüş olmanın verdiği üzüntü içerisindeyken, bu durumdan bir an evvel kurtulmak için çıkış yolu sunmanın da gayretindeyiz. Bu çıkış yolunu insanlar her ne kadar ideolojilerde ve kanunlarda arasalar da biz bu yolun ancak İslam Medeniyetine ulaşılması ve Allah’ın kanunlarına göre yaşanması ile sağlanacağına inanıyoruz.

Bu bağlamda başyazı bölümümüzde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin geçmiş yıllarda yapmış olduğu “İnsanlığın Kurtuluşu” adlı konferansın ilk serisine yer verirken; kadına şiddetin sebeplerini ve şiddetin çözümü için neler yapılabileceğini, ayet- hadislerin bu konudaki görüşlerini, Efendimizin yaşantısıyla ve sözleriyle kadınlara vermiş olduğu değeri anlatan yazıları siz kıymetli okurlarımızın istifadesine sunuyoruz.

Bir kez daha asıl sorgulanması gerekenin “batı medeniyeti” olduğunu söylüyor ve tek çıkış yolunun da İslam’dan geçtiğini yineleyerek yaşanan tüm zulümlerin sona ermesini temenni ediyoruz.

 Furkan Nesli


Paylaş: