Sayı 116

Cemaat Olmanın Gerekliliği

Cemaat Olmanın Gerekliliği

(Aralık 2020)

Editörden:

İslam dini; tüm dünyaya hâkim olmak, yaşanmak ve nihayetinde fitneyi bertaraf edip, sulhu sağlamak için gönderilmiştir. Bunu sağlayabilmek için ayet ve hadislerle hak bir cemaat içerisinde bulunmayı emretmiş ve bu topluluğun gerekliliği hakkında mü’minlere direktifler vererek onları ferdi düşünce yapısından uzaklaştırmayı amaçlamıştır.

Bu sayımızda İslam’ın sıkça üzerinde durduğu ve mü’minlere emrettiği, aynı zamanda son dönemlerde sıkça gündeme getirilen, üzerinde kafa karışıklığı oluşturulmaya çalışılan cemaat konusunu, “Cemaat Olmanın Gerekliliği” başlığı altında, İslami perspektif ile değerlendirdik. Başyazı bölümümüzde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, “İslam’ın Kardeşlik ve Dayanışma Anlayışı -2” başlıklı yazısı yer alırken, konu ile ilgili olarak yazarlarımızdan Dr. Murat Gülnar’ın, “Cemaat Olmanın Toplumsal Gereği”, Mevlüt Kaynarpınar’ın, “Cemaat Kalkandır” başlıklı yazılarını sizlerle buluşturuyoruz.

Furkan Nesli Dergisi olarak, yeni bir yıla girerken Müslümanların tekrardan ümmet olabilmesini Rabbimizden niyaz ediyor, tüm okurlarımızı İslam Medeniyetinin temellerini oluşturacak olan cemaatin meydana gelmesi için gayret etmeye davet ediyoruz.

Hayırlı Okumalar…

Paylaş: