Sayı 140

Sanal Dünyaya Müslümanca Bakış

Sanal Dünyaya Müslümanca Bakış

(Aralık 2022)

Editörden:

Kutlu misyonumuzla daimî olarak gelişimi ve yeniliği ilke edinerek yayın hayatını sürdürdüğümüz dergimizin aralık ayı sayısında “Sanal Dünyaya Müslümanca Bakış” başlığıyla, siz değerli okurlarımızla buluşuyoruz.

İletişim ağının en yaygın dönemini yaşadığımız bu zaman diliminde internetin sağlamış olduğu sanal dünya ve sosyal medya ağı, küçükten büyüğe tüm insanlığın ortak iletişim noktası olmuştur. Adeta 21. Yüzyılın devrimi olarak nitelendirilen sosyal medya, şüphesiz çok şümullü bir konudur. Ancak biz bu sayımızda sanal dünyanın ve sosyal medyanın istenildiği takdirde kişisel ve toplumsal anlamda insanlık için faydalı olabileceğini ve yine bilinçli ya da bilinçsiz olarak birçok zarara sebep olabileceğini İslami açıdan değerlendirmelerle sizlere aktarmayı amaçladık.

Haksız tutukluluğu ve yaşamış olduğu tecrit zulmü devam eden Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “Takva ve Neticeleri” başlıklı konulu dersini sizler için Başyazı bölümümüze taşıdık. Konuyla alakalı Dr. Murat Gülnar Beyefendi’nin kaleme almış olduğu “İmkân ve İmtihan Bağlamında Sosyal Medya” başlıklı yazısına yer verirken, Mustafa Şahin Beyefendi’nin “Sosyal(!) Medya mı Asosyal Medya mı?” başlıklı yazısını sayfalarımıza taşıdık. Ayrıca Fatih Çağraş Beyefendi “Dünyanın Dört Bir Yanına Davet: Kutlu Mektup” başlıklı yazısını kaleme aldı. Sosyal medyanın yalnızca günlük sosyal hayatımızın etkisi dışında yargı kurumlarını da etkileyen bir konumda olduğunu anlatmak amacıyla kaleme alınan “Hukukun Üzerindeki Kılıç: Sosyal Medya” başlıklı yazıyı da sayfalarımıza taşıdık. Konuyla ilgili daha farklı içerikler ve gündeme dair analizler de sayfalarımızda yer almaktadır.

Müslümanlar, şanlı tarihlerinde oldukları gibi değişen ve gelişen dünyada olayların belirlediği edilgen bir nesne değil, aksine olayların vukuunda rol oynayan aktif bir özne olduklarını, içinde yaşadıkları çağa hakikati taşımakla vazifeli olduklarını unutmamalıdırlar.

Hayırlı okumalar…

Paylaş: