Sayı 143

Ümmetimizin Hali: Doğu Türkistan

Ümmetimizin Hali: Doğu Türkistan

(Mart 2023)

Editörden:

İslam Medeniyeti açısından tarihî süreçte kıymeti ve değeri yüksek olan Doğu Türkistan, mazlum İslam coğrafyası içerisinde kanayan bir başka yara ve dinmeyen bir başka sızı… Müslümanların yurdu olan bu topraklar, kendi hegemonyaları için dini ve etnik soykırım yapan, yer altı ve yer üstü kaynaklarını yağmalayan, Müslümanlara asimilasyon politikası uygulayan ve adını tarihe geçirmiş Çin işkenceleri ile bilinen Komünist Çin’in yıllar boyu saldırılarına maruz kalmıştır. Bu saldırılar dün de vardı bugün de devam etmektedir.

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan Ayı içerisinde dahi Doğu Türkistan, diğer günlerde olduğu gibi dini yaşama adına mücadele veriyor, bu uğurda toplama kamplarına, işkencelere ve şiddetli cezalara tabi tutulmaya devam ediyor.

Bizler Doğu Türkistan’da Müslüman kardeşlerimizin uğradığı zulmü duyurmayı, bu konuda Müslümanlar arasında bir farkındalık oluşturmayı misyonumuz gereği kendimize bir vazife biliyoruz. İslam ümmetinin içinde bulunduğu durumu tüm gerçekliğiyle gözler önüne sererek; ümmetin halini göstermeyi, devam eden acıları unutmamayı, sorumluluklarımızı hatırlamayı ve kaybettiğimiz yerden kazanmanın yollarını bulmayı hedefleyen bir dergi olarak, bu ay “Ümmetimizin Hali: Doğu Türkistan” kapağı ile sizlerle buluşuyoruz.

Bu sayımızda Başyazarımız Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, Ağrı Patnos Cezaevinden yapmış olduğu telefon konuşmasını “Hak Mücadelesi Verenler, Önce Allah’ın Hakkı İçin Mücadele Vermelidirler!” başlığıyla sizler için derledik. Dr. Murat Gülnar Beyefendi: “Çin’in İnsafına Terkedilmiş Ülke: Doğu Türkistan” başlığı ile sizlerle buluşurken; Rumeysa Yılmaz Hocahanım “Türkiye'nin Doğu Türkistan’a Bakış Garâbeti” başlıklı yazısıyla, Fatih Çağraş Beyefendi “Kültürel Soykırımın Eşiğinde Doğu Türkistan ve İslam Medeniyetine Katkıları” başlıklı yazısıyla sizlerle buluşuyor.

Konuyla alakalı Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ile yapmış olduğumuz “Seyit Tümtürk ile Doğu Türkistan Üzerine Özel Röportaj” başlıklı röportajı da istifadenize sunuyoruz. Konuya dair farklı içerikler ve gündeme dair yazılar da sizleri bekliyor.

Mazlum Ümmetin Sesi, Furkan Nesli Dergisi Hayırlı Okumalar Diler…

Paylaş: