Sayı 31

Bu Sene Ziyaretleşme ve Dayanışma Senesi

Bu Sene Ziyaretleşme ve Dayanışma Senesi

(Kasım 2013)

Editörden:

Kasım sayımızla bizi bir kez daha okurlarımızla buluşturan Allah’a hamdediyor ve yılın hedefini kapak konusu olarak belirlediğimiz bu sayımızla ayrı bir heyecan yaşıyoruz.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde insanların yükselmesi için bazı manevi makamlardan bahseder ve cennete teşvik eder. Kullarına daima bir hedef belirleyen ve o hedefe ulaşmak için gerekli vasıtaları da beraberinde gönderen Rabbimiz, bu hususta da fıtratımıza uygun yönlendirmeler yapar. Çünkü insan fıtrat olarak kendisini teşvik edecek, harekete geçirecek vesilelere gereksinim duyar. 

Furkan Nesli olarak okurlarımızla birlikte bizi daha iyiye götürecek, eksiklerimizi görüp telafi ettirecek ve nihayetinde ümmetin menfaatine destek olacak bir vesile, bir hedef tayinimiz olsun istedik. Bu yıla özel olarak Muhterem Hocamız’ın teşvik ve önerisi ile tayin edilen “Ziyaretleşme ve Dayanışma” hedefini gerçekleştirmek için gayret ederken, dergimizin de bu gayrete destek olmasını sağlamak için içeriğimizi yılın hedefine özel olarak hazırladık. “Bu Sene Ziyaretleşme ve Dayanışma Senesi” kapak ismimizle yayınladığımız dergimizde konuyu etraflıca ele almaya çalıştık. Ayrıca kapak yazıları, güncel sayfalar, mukayeseli araştırmalarla konumuzu farklı açılardan değerlendirmeye aldık. 

Müslümanlar arası ziyaretleşme ve dayanışmanın önemine dair Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet ve Allah Rasulü’nden birçok hadis varit olmuştur. Rabbimiz’in ve Efendimiz’in bu denli önemsediği bir mevzu elbette ki Müslümanlar için de önemsenmek zorundadır. Unutulmalıdır ki Müslümanların birlikteliği; İslam’ın hâkimiyetine, zulmün ve şirkin nihayetine destek olacaktır. Rabbimiz bizi birbirimizin en vefalı destekçisi yaparak rahmetini üzerimizden esirgemesin. Aralık sayımızda buluşuncaya dek Allah’a emanet olunuz.

Not: Geçen Sayımızda “Camaatte İmama İtaat” sayfasında girmiş olduğumuz Namaz fotoğrafı sehven ters girilmiştir. Bundan dolayı okuyucularımızdan özür dileriz.

Paylaş: